Levi-Strauss
welesxxi

Claude’a Lévi-Straussa interesowały dwa zjawiska, do dziś pociągające antropologów: olbrzymia wielość kultur, ich różnorodność widziana jako, jak sam pisał, wręcz niewyczerpany temat do rozważań, a z drugiej strony przemożne przeczucie, poparte wszakże obserwacją, ze ta różnorodność zanika. Poszczególne grupy etniczne odchodzą w niebyt, w niebyt odchodzą całe kultury zanim jeszcze zostaną poznane. W tym sensie antropologia może być nauką o ginącej części ludzkości, a kolejne szaleństwa ludzkiego umysłu, których świadkiem był Lévi-Strauss w ciągu swojego stuletniego życia, mogły w nim to poczucie wzmacniać.

Czytając zamieszczone w tym tomie teksty łatwo zauważyć, ze Lévi-Strauss jest obecny we współczesnej antropologii i innych naukach społecznych na wiele sposobów. Czasami jako historyczny element w rozwoju określonej dziedziny badań, kiedy indziej jego teoria jest wykorzystywana do wyjaśniania zjawisk współczesności. Czasami jest widziany jako intelektualista, który swoimi osobistymi, czasami trudno zrozumiałymi dla innych rozważaniami wywołuje u współczesnych naukowców potrzebę przemyślenia fundamentalnych dla ich dyscypliny kwestii. Jest też uważnym obserwatorem ludzkiego myślenia, a fakt, ze jego teksty i analizy są wciąż aktualne dla ludzi żyjących dekady po ich opublikowaniu, można uznać za argument na rzecz jego tezy o wspólnych wszystkim ludziom sposobach postrzegania świata.

Z wprowadzenia Ewy Nowickiej i Małgorzaty Głowackiej-Grajper

źródło opisu: http://www.nomos.pl/products/151/p/558

źródło okładki: http://www.nomos.pl/products/151/p/558

Kokos | 2014-01-09
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Bardzo ciekawy zbiór artykułów z dziedziny antropologii. Jest to książka naukowa, więc może nie być zrozumiała jeśli ktoś nie ma przynajmniej podstawowej wiedzy z tej dziedziny. Niemniej warto spróbować, bo dostarcza wielu informacji na temat Claude'a Levi-Straussa i jego dorobku.
Mnie najbardziej przypadł do gustu artykuł Cezarego Ciemniewskiego "Czarownik i czarownice", który odnosi koncepcje społeczeństwa wg Levi-Straussa do społeczeństwa amerykańskiego XVII wieku w kontekście procesów czarownic z Salem. Intrgujące były też artykuły w części poświęconej "Smutkowi tropików".
Najmniej zainteresował mnie artykuł Jarosława Utrat-Mileckiego, co zapewne wynika z mojego braku fascynacji naukami prawnymi.