Black Hole

978-83-60915-04-2
Burns, komiks, Black Hole
komiksy
helensan

Black Hole to dziejąca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo Burnsa uczyniły z Black Hole jeden z najsłynniejszych komiksów ostatnich lat.

Wkp | 2016-03-04
Przeczytana: 05 marca 2016

W CZARNEJ DZIURZE

Oto dzieło życia Charlesa Burnsa. Dwunastoczęściowe opus magnum jednego z najoryginalniejszych twórców komiksowych. Komiks tak wspaniały, jak dziwny. Połączenie freudowskiej psychoanalizy z horrorem i portretem społeczeństwa amerykańskiego lat 70 ubiegłego wieku. Dzieło kultowe, wspaniałe i niesamowite graficznie. Dzieło, którego wznowienie właśnie ukazało się po latach na naszym rynku.

Połowa lat 70 XX wieku. Wśród młodzieży licealnej szerzy się przenoszony drogą płciową wirus. Franca jak go nazywają. Nie jest to choroba weneryczna jednak. Zmiany, jakie wywołuje są zmianami fizycznymi, różnymi w przypadku różnych ludzi. Czasem niemal niezauważalne, czasem wyraźne, niby piętno. Jak spełnienie koszmaru paranoika bojącego się mutacji, ciała młodych ludzi ulegają przemianom – z dziewczyny schodzi skóra, niby zrzucana wylinka, chłopakowi wyrastają usta na szyi, kolejnej dziewczynie błona między palcami. Wśród chętnych do imprez, narkotyków i seksu nastolatków,...

Arthaniel | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Bardzo ambitne, ale na pewno nie genialne dzieło o inności i - co za tym idzie - o samotności. Czyta się szybko, momentami zmusza do refleksji, ale zabrakło mi w tym wszystkim jakiejś myśli przewodniej (no bo co tak naprawdę chciał osiągnąć Burns tym komiksem?) i - przede wszystkim - morału, czy choćby jakiegoś mocniejszego akcentu na koniec, który sprawiłby, że odłożyłbym komiks z poczuciem, że oto obcowałem z dziełem naprawdę spójnym i przemyślanym.

Arek_Szpak | 2016-04-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Seattle, połowa lat 70-tych, świat nieustanie ujaranych, wolnych duchem nastolatków i dotykająca wyłącznie ich tajemnicza epidemia przejawiająca się deformacjami ciała, w swoich symptomach, jakby zawieszona między chorobą weneryczną a narkotykową wizją. Epidemia, która w komiksie Burnsa pełni funkcję w nieukrywany, w ostentacyjny sposób symboliczną: obrazuje pewne spojrzenie, intymne postrzeganie świata, siebie i innych względem siebie, właściwe dla okresu dojrzewania.

Co zwłaszcza początkowo sprawia, że całość wygląda trochę jak "Dazed & Confused" Linklatera skrzyżowane z filmami Gregga Arakiego, skrzyżowane z mangą Junjiego Ito "Spirala". Osobliwie.

"Black Hole" to rozpisana na dwoje bohaterów/narratorów, chłopaka i dziewczynę - historia, w której jest pewna droga, którą przebywają, ich odkrycia, wybory, uczucia, dużo strachu, ale dla której kluczowy pozostaje ogół: zobrazowanie określonego stanu umysłu, czegoś, co pojawia się na styku młodości i dorosłości, momentu...

Przemek Skoczyński | 2016-03-06
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 06 marca 2016

Można oczywiście brać to dosłownie i traktować jak młodzieżowy horror, który urodził się w wyjątkowo chorej wyobraźni autora, ale warto sięgnąć głębiej. Być może to metafora AIDS lub trudnego okresu dojrzewania i czających się w nas lęków. Rzecz o trudach inicjacji i wchodzenia w dorosłość, o wyobcowaniu, o zawiłościach młodzieńczej psychiki. Tym wszystkim ten komiks jest, nie będąc do końca żadnym z powyższych. Koniecznie!

Paweł Panfil | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

"Black Hole" to dzieło poważne nie tylko w tematyce, ale i w rozmiarach. To "powieść graficzna" w pełnym wymiarze tego słowa. Autor cofa nas w czasie do liceum w latach 70., ale kontekst dziejowy nie będzie tu miał aż takiego znaczenia (chociaż oczywiście popularność "francy" czyli choroby przenoszonej drogą płciową w kontekście osadzenia akcji w takich czasach ma dodatkowy sens) jak samo uchwycenie pewnych turbulencji charakterystycznych dla tego momentu przejściowego między dzieciństwem a dorosłością.

Bohaterami powieści Burnsa są nastolatki, których główne aktywności obejmują palenie jointów, jedzenie chipsów, rozmowy o niczym i myślenie o seksie. To właśnie ten ostatni aspekt będzie miał największy wpływ na życia wielu z nich. Nie tylko dlatego, że przez nieodpowiedzialne decyzje wielu zostanie trwale wykluczonych ze społeczeństwa lub sama się wykluczy. Także dlatego, że nawet jeśli do wykluczenia nie dojdzie, wybory jakich będą dokonywać odcisną silne piętno na życiach ich i...

Kubencjusz | 2016-10-18
Na półkach: Komiks, Posiadam, Przeczytane

Dobry komiks z ciekawą fabułą i wątkami. Czasem tylko, przynajmniej dla mnie jest zbyt pogmatwane i parę razy zgubiłem gdzieś logikę tego komiksu. Szkoda też, że ciężko znależć naukę zawartą w tej powieśc, ale z drugiej strony pozwala to na większą i dogłębniejszą interpretację tego, bez wątpienia, dzieła.

Mariusz | 2016-12-05
Na półkach: Komiksy, Posiadam, Przeczytane