Incal

Wydawnictwo: Scream Comics
Incal
komiksy
Pierek

Incala nie trzeba nikomu przedstawiać. ;-)

Space opera Jodorowskiego z oryginalnymi kolorami Moebiusa!

Integral zawiera 6 tomów.

źródło opisu: http://scream.com.pl

źródło okładki: http://scream.com.pl

giera | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks

(...) „Incal” to napisana i zilustrowana z rozmachem space opera. Epickie dzieło wielowątkowe i wielopłaszczyznowe. Połączenie awanturniczego s-f z symboliczną opowieścią. Przy głębszej, wielokrotnej lekturze kolejne warstwy znaczeniowe opadają i odsłaniają jądro opowieści.

Akcja skupia na niejakim Johnie DiFoolu, prywatnym detektywie klasy R, który jest mieszkańcem futurystycznego Miasta-Szybu. Detektyw nie jest szlachetną postacią. Ma wyraźne problemy z nadużywaniem alkoholu i uzależnieniem od wirtualnego seksu, jest tchórzliwy i egoistyczny. Nie grzeszy inteligencją. Jednak to w jego ręce przypadkowo wpada tytułowy artefakt, który jest świetlistym przedmiotem obdarzonym świadomością. A może jest inteligentną istotą? DiFool chcąc nie chcąc musi wznieść się ponad własne słabości i chociaż wcale tego nie pragnie - zostać bohaterem. Magiczny Incal jest jedyną szansą na oclenie całego Wszechświata przed rosnącymi siłami ciemności. Bohaterowi w wypełnieniu misji pomagają: ukochana...

Paweł Panfil | 2015-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Nie poczułem się oszołomiony. Fabularnie dużo deux ex machin i brak jasno określonego celu, do którego dążyliby bohaterowie od samego początku. Kolejne zadania stawiane były przed nimi na bieżąco, często w dosyć naciągany sposób. Nikt z bohaterów nie przeszedł przemiany, wszyscy wydawali się marionetkami w rękach potężniejszych istot.

Graficznie natomiast widać było ewolucję. Sposób kadrowania ulegał przemianom, bohaterom zmieniały się rysy twarzy, im dalej tym bardziej szczegółowo byli przedstawiani.

"Incal" z pewnością trzeba rozpatrywać w kontekście powstawania, natomiast moim zdaniem komiks ten mocno się zestarzał. Optykę poprawia dodane do wydania zbiorczego posłowie, w którym przeczytać możemy o genezie powstania i warstwie ideologicznej.

LordVaderJunior | 2017-11-05

Klasyka komiksu. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, jego ojcami byli: Moebius (Jean Henri Gaston Giraud), który maczał palce nie tylko w tworzeniu komiksów będących dziś kanonem gatunku, ale również filmów, kamieni milowych filmowej fantastyki (Obcy, Willow, Tron, Piąty element), oraz Alejandro Jodorowsky, reżyser który najszerzej znany jest z tego czego nie zrobił. A mianowicie z niedoszłej ekranizacji Diuny Franka Herberta. Warto skupić się na tym fakcie bo miał on niebywały wpływ na świat przedstawiony w komiksie. Jodorowsky do ekranizacji Diuny przygotował się bardzo starannie. W pracę nad filmem wciągnięto całą plejadę artystów, jak choćby Hans Rudolf Giger twórca postaci Obcego, czy Mick Jagger albo Salvador Dali, a to tylko początek listy. Niestety wąż zjadł własny ogon, rozmach produkcji wymagał kosmicznego budżetu, a pomysł reżysera by film trwał 14 godzin stał się gwoździem do trumny. Film nie powstał, ale pomysły pozostały i pozostał kontakt z wymienionym wcześniej...

Przemek Skoczyński | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 12 października 2014

Gdybym w końcu przeczytał "Diunę", to bym sie pewnie wymądrzał w temacie powiązań z dziełem Herberta, ale póki co wszystko przede mną, więc wiem tyle ile przeczytałem w posłowiu "Incala". Na początku nie zachwycały mnie grafiki, a historia wydawała się nieco chaotyczna, ale z czasem ten komiks wciąga niemiłosiernie. Efekt jest taki, że kończysz po tych ponad 300 stronach i chcesz więcej. W każdym razie sięgam po "Przed Incalem". PS. Wielka szkoda, że obecnie rzecz jest nie do kupienia w Polsce.

ashka | 2016-10-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy, 2016
Przeczytana: 09 października 2016

Fabularnie nie powala, ale za świat, pomysły i rysunki należy się 8 gwiazdek.

talkingroot | 2017-03-02
Przeczytana: 01 marca 2017

Piękny. Ale okropnie chaotyczny i mętny fabularnie.

HellBBPOy | 2019-04-15
Na półkach: KOMIKSY, Przeczytane