Trzy Cienie

Trois Ombres
komiks, kultura gniewu
komiksy
jadwing

Był czas, kiedy życie było proste i przyjemne. Cieszyliśmy się smakiem wiśni, chłodem cienia, zapachem rzeki... Tak żyliśmy w dolinie ukrytej wśród wzgórz - osłonięci przed burzami, nieświadomi odległego świata – jak na wyspie, spokojni, pozbawieni problemów. I wtedy... Wtedy wszystko się zmieniło. Pewnego dnia przed chatą Louisa i Lise, bohaterów niezwykłej, przepięknej wizualnie powieści...

I wtedy...
Wtedy wszystko się zmieniło.
Pewnego dnia przed chatą Louisa i Lise, bohaterów niezwykłej, przepięknej wizualnie powieści graficznej Cyrila Pedrosy, pojawiają się trzy cienie. Majaczą na horyzoncie, obserwują, czają się... Kiedy rodzina pozna przerażające zamiary cieni, natychmiast wyruszy w podróż na koniec świata, by im uciec. Ale czy można wymknąć się przeznaczeniu?
„Trzy cienie”, wzruszające i niepokojące jednocześnie, to przejmująca baśń o miłości, opętaniu i stracie. Dzieło Cyrila Pedrosy, byłego animatora pracującego dla Disneya (m.in. przy filmach „Dzwonnik z Notre Dame” i „Herkules”), jest jednym z największych komiksowych objawień ostatniego roku. Zachwycający szatą graficzną, poruszający album otrzymał na ostatnim festiwalu w Angoulême Prix Essentiel, jedną z głównych nagród tej imprezy. Rysunki Pedrosy połączone z historią zdradzającą wpływy Borgesa, Garcii Marqueza i Tolkiena zachwyciły też jurorów przyznających nagrodę dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angoulême – polski wybór 2008. „Trzy cienie” zasłużyły w ich oczach na najwyższe laury.

źródło opisu: Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2008

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/

Wkp | 2015-05-23
Przeczytana: 22 maja 2015

PRZEPIĘKNA BAŚŃ DLA DOROSŁYCH

Louise i Lise, wraz z synkiem Joachimem, wiodą sielankowy żywot w spokojnym domostwie usytuowanym z dala od cywilizacji. Nie nękają ich troski, natura i praca własnych rąk zapewnia wszystko czego potrzebują. I nagle pewnego dnia w ich życie wkrada się dysonans. W pobliżu ich chaty pojawiają się tytułowe trzy cienie – jeźdźcy na koniach. Kim są? Czego chcą? Początkowe lekceważenie przybyszów szybko przeradza się w strach. Ich milcząca, powracająca z kolejnymi dniami obecność niepokoi coraz bardziej. Przyczyny ich przybycia zaś zmusza rodzinę do ucieczki. Co czeka ich dalej?

Pedrosa pracował niegdyś jako animator dla Disneya. Spod jego ręki wyszły „Herkules” czy „Dzwonnik z Notre Dame”. Teraz zaś zajął się komiksem, a jego „Trzy cienie” – absolutnie wspaniała baśń dla dorosłych – wieszczą mu wspaniałą przyszłość w tym medium. Nie jest to pierwszy komiks Pedrosy, autor na swoim koncie ma już przecież dwie serie stworzone we współpracy z Davidem...

kipog | 2011-08-04
Przeczytana: 16 lipca 2011

Piękny komiks,wzruszający. Wizualnie odlotowy. Kreska Pedrosy wije się niczym wąż, ta kreska żyje! I ten światłocień! MAJSTERSZTYk!
Niektóre kadry wyciąłbym i powiesił obok kadrów z filmów niemieckiego ekspresjonizmu!
Może zakończenie troszkę rozczarowuje, ale cóż.
I tak miodzio!

uliczka | 2012-10-15

Prosta historia o życiu, jego końcu i godzeniu się z nim... Genialnie zilustrowana, wraz z rozwojem fabuły kreska zmienia się od niewinnej, beztroskiej (nie bez przyczyny przywołującej disneyowskie skojarzenia) do znacznie bardziej ekspresyjnej, dynamicznej... Niesamowita!

dzoanach | 2013-02-10
Przeczytana: luty 2013

Bajkowy komiks rozgrywający się w hiszpańskiej scenerii opowiadający o rodzinie poddanej ciężkiej próbie. Za pomocą metafory autor przedstawia temat śmierci - jej nieuchronności i bezwzględności.

Kilkuletni Joachim mieszka wraz z rodzicami w skromnej chatce otoczonej polami i lasami. Wiodą razem życie proste, spokojne i przyjemne. Czas mija im na pracy w ogrodzie, pływaniu, wyprawach do lasu. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia Joachim widzi przed domem majaczące na horyzoncie tajemnicze trzy cienie. Kim są? Czego chcą? Nie wiadomo. Jasne jest jednak, że już nic nigdy nie będzie takie samo...

Historia jest fantastycznie narysowana. Świetna kreska, ciekawy scenariusz sprawiają, że trudno się od niej oderwać. Kolejny przykład ambitnego komiksu.

Agnieszka_Zofia | 2015-12-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo podobała mi się przedstawiona historia. Bardzo żałuję, że komiks nie jest jeszcze dłuższy albo nie ma kontynuacji, ponieważ chciałam, aby historia trwała i trwała, a przygód było jeszcze więcej.
Aura tajemnicy, ucieczka, magia zostały bardzo zgrabnie połączone w przedstawionej historii.
Podoba mi się tu kreska. Nie umiem wytłumaczyć jak i dlaczego - po prostu pochłonęło mnie to wszystko: grafika i treść.
Myślę, że komiks treściowo i graficznie na tyle dopracowany, że jest wart uwagi.

Malgorzata Gec | 2014-09-08
Przeczytana: 07 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jejku, jakie to piękne było. Wspaniały komisks. No wiem , że bajka, ale szalenie mi się podobało

agaleszcz | 2014-11-05
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 18 października 2014

Pięknie narysowana, wzruszająca i smutna historia o pogodzeniu się ze śmiercią.

steffburton | 2013-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks
Przeczytana: 07 czerwca 2015

straszno i mroczno. ładna kreska

Darth_Riv | 2016-10-21
juras83 | 2016-10-10