Trzy cienie

Trois Ombres
komiks, kultura gniewu
komiksy
jadwing

Był czas, kiedy życie było proste i przyjemne. Cieszyliśmy się smakiem wiśni, chłodem cienia, zapachem rzeki... Tak żyliśmy w dolinie ukrytej wśród wzgórz - osłonięci przed burzami, nieświadomi odległego świata – jak na wyspie, spokojni, pozbawieni problemów. I wtedy... Wtedy wszystko się zmieniło. Pewnego dnia przed chatą Louisa i Lise, bohaterów niezwykłej, przepięknej wizualnie powieści...

I wtedy...
Wtedy wszystko się zmieniło.
Pewnego dnia przed chatą Louisa i Lise, bohaterów niezwykłej, przepięknej wizualnie powieści graficznej Cyrila Pedrosy, pojawiają się trzy cienie. Majaczą na horyzoncie, obserwują, czają się... Kiedy rodzina pozna przerażające zamiary cieni, natychmiast wyruszy w podróż na koniec świata, by im uciec. Ale czy można wymknąć się przeznaczeniu?
„Trzy cienie”, wzruszające i niepokojące jednocześnie, to przejmująca baśń o miłości, opętaniu i stracie. Dzieło Cyrila Pedrosy, byłego animatora pracującego dla Disneya (m.in. przy filmach „Dzwonnik z Notre Dame” i „Herkules”), jest jednym z największych komiksowych objawień ostatniego roku. Zachwycający szatą graficzną, poruszający album otrzymał na ostatnim festiwalu w Angoulême Prix Essentiel, jedną z głównych nagród tej imprezy. Rysunki Pedrosy połączone z historią zdradzającą wpływy Borgesa, Garcii Marqueza i Tolkiena zachwyciły też jurorów przyznających nagrodę dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angoulême – polski wybór 2008. „Trzy cienie” zasłużyły w ich oczach na najwyższe laury.

źródło opisu: Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2008

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/

Wkp | 2015-05-23
Przeczytana: 22 maja 2015

PRZEPIĘKNA BAŚŃ DLA DOROSŁYCH

Louise i Lise, wraz z synkiem Joachimem, wiodą sielankowy żywot w spokojnym domostwie usytuowanym z dala od cywilizacji. Nie nękają ich troski, natura i praca własnych rąk zapewnia wszystko czego potrzebują. I nagle pewnego dnia w ich życie wkrada się dysonans. W pobliżu ich chaty pojawiają się tytułowe trzy cienie – jeźdźcy na koniach. Kim są? Czego chcą? Początkowe lekceważenie przybyszów szybko przeradza się w strach. Ich milcząca, powracająca z kolejnymi dniami obecność niepokoi coraz bardziej. Przyczyny ich przybycia zaś zmusza rodzinę do ucieczki. Co czeka ich dalej?

Pedrosa pracował niegdyś jako animator dla Disneya. Spod jego ręki wyszły „Herkules” czy „Dzwonnik z Notre Dame”. Teraz zaś zajął się komiksem, a jego „Trzy cienie” – absolutnie wspaniała baśń dla dorosłych – wieszczą mu wspaniałą przyszłość w tym medium. Nie jest to pierwszy komiks Pedrosy, autor na swoim koncie ma już przecież dwie serie stworzone we współpracy z Davidem...

ilo99 | 2018-04-26
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Historia o tym, że od losu zwanego również przeznaczeniem nie ma ucieczki. Tytułowe trzy cienie to piękne kobiety, które mogą skojarzyć się z Parkami lub Mojrami. Aczkolwiek nie mają nic wspólnego z przędzeniem nici, raczej odpowiadają za zrządzenia losu – jedna z nich jest Fortuną, dlatego to właśnie ona zasiada do stołu, gdy trzeba zagrać o duszę mężczyzny. Te właśnie kobiety, które umieją zmieniać swoją postać pewnego dnia stają przed domem Louisa, Lise i Joachima. Chcą, aby chłopiec poszedł z nimi. Matka postanawia wyruszyć do miasteczka, gdzie mieszka znana jej od dzieciństwa znachorka, a mężczyzna na wszelkie sposoby stara się uratować syna. Decyduje się na ucieczkę. Czy uda mu się zrealizować plan? Czego dowie się Lise od swojej dawnej nauczycielki? Czy rodzicom uda się oszukać przeznaczenie? Jeśli zaintrygowała was ta historia, zapraszam do lektury. Wbrew pozorom nie jest oczywista, skłania do refleksji i zastanowienia. Kreska całkiem ciekawa, aczkolwiek na mnie osobiście...

Trzcionka | 2018-01-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z wymiany
Przeczytana: 06 stycznia 2018

No cóż, WIELKIE rozczarowanie. Rysunek bardzo fajny, choć nie powalający, ale fabuła to dla mnie totalna klapa. Może nie zrozumiałam "morału", zamysłu, celu, drugiego dna, ale nie dostrzegłam w tej historii nic ciekawego i nowatorskiego. Początek zapowiadał niezłą historię, środek niesamowicie nudny i dopiero przy zakończeniu zrobiło się troszkę lepiej. Bohaterowie nijacy. Przesłanie, jak dla mnie, całkowicie niewyraźne. Nie dostrzegłam też sensu większości wydarzeń ze środka komiksu... Przypuszczam, że jutro już nie będę pamiętać o czym był ten tytuł. Trzecia gwiazdka za rysunek.

Rita | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Komiksy to nie lektura, po którą często sięgam, ale dla urozmaicenia i zachęcona pozytywnymi opiniami skusiłam się na "Trzy cienie". Oprawa graficzna bardzo ciekawa, autor za pomocą pięknych ilustracji jest w stanie wywołać w czytelniku poczucie spokoju i bezpieczeństwa, a kiedy trzeba niepewności i napięcia. Z przyjemnością przerzuca sie kolejne karty, by nacieszyć oko. No i tu kończą sie moje pozytywne wrażenia. Do samego końca nie byłam pewna, o co w sumie chodziło autorowi. Myślę, że wątek śmierci i odejścia został tu dość płytko przedstawiony. Mnie osobiście historia nie zachęciła do refleksji, książka była dla mnie raczej zbiorem ciekawych ilustracji. Doceniam niezaprzeczalne walory artystyczne, ale opowieść sama w sobie mnie nie porwała, dodatkowo lektura maksymalnie na 45 minut.

Ruben Weisbrodt | 2017-12-13
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Trzy Cienie to powieść graficzna, która angażuje emocjonalnie od pierwszej strony swoim przemyślanym storytellingiem i minimalistyczną formę rysunkową. Pedrosa, posiadający w swoim dorobku artystycznym projekty wykonane dla studia Disney, oszczędnie dawkuje informacje w kadrach, umyślnie nie dając czytelnikowi więcej niż to konieczne. Buduje tym samym suspens historii. A ta opowiedziana jest z perspektywy rodzica, który świadomie lub nie, przygotowuje się na nieuniknione rozstanie z pociechą. Postacie mają unikatowe osobowości, są bardzo autentyczne, przez co łatwo jest się z nimi utożsamić, nawet jeśli nie jest się rodzicem. Pedrosa swoją historię toczy płynnie i bez przeciągania, a całość zamyka w linearych rysunkach, dla których warto się na chwilkę zatrzymać podczas śledzenia fabuły. Media rysunkowe w powieści są użytkowane zamiennie, ich rodzaj użyty w kadrach współgra z akcją która się na nich odbywa, co tworzy świetną syntezę pomiędzy formą a treścią.

kipog | 2011-08-04
Przeczytana: 16 lipca 2011

Piękny komiks,wzruszający. Wizualnie odlotowy. Kreska Pedrosy wije się niczym wąż, ta kreska żyje! I ten światłocień! MAJSTERSZTYk!
Niektóre kadry wyciąłbym i powiesił obok kadrów z filmów niemieckiego ekspresjonizmu!
Może zakończenie troszkę rozczarowuje, ale cóż.
I tak miodzio!

uliczka | 2012-10-15

Prosta historia o życiu, jego końcu i godzeniu się z nim... Genialnie zilustrowana, wraz z rozwojem fabuły kreska zmienia się od niewinnej, beztroskiej (nie bez przyczyny przywołującej disneyowskie skojarzenia) do znacznie bardziej ekspresyjnej, dynamicznej... Niesamowita!

dzoanach | 2013-02-10
Przeczytana: luty 2013

Bajkowy komiks rozgrywający się w hiszpańskiej scenerii opowiadający o rodzinie poddanej ciężkiej próbie. Za pomocą metafory autor przedstawia temat śmierci - jej nieuchronności i bezwzględności.

Kilkuletni Joachim mieszka wraz z rodzicami w skromnej chatce otoczonej polami i lasami. Wiodą razem życie proste, spokojne i przyjemne. Czas mija im na pracy w ogrodzie, pływaniu, wyprawach do lasu. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia Joachim widzi przed domem majaczące na horyzoncie tajemnicze trzy cienie. Kim są? Czego chcą? Nie wiadomo. Jasne jest jednak, że już nic nigdy nie będzie takie samo...

Historia jest fantastycznie narysowana. Świetna kreska, ciekawy scenariusz sprawiają, że trudno się od niej oderwać. Kolejny przykład ambitnego komiksu.

Agnieszka_Zofia | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo podobała mi się przedstawiona historia. Bardzo żałuję, że komiks nie jest jeszcze dłuższy albo nie ma kontynuacji, ponieważ chciałam, aby historia trwała i trwała, a przygód było jeszcze więcej.
Aura tajemnicy, ucieczka, magia zostały bardzo zgrabnie połączone w przedstawionej historii.
Podoba mi się tu kreska. Nie umiem wytłumaczyć jak i dlaczego - po prostu pochłonęło mnie to wszystko: grafika i treść.
Myślę, że komiks treściowo i graficznie na tyle dopracowany, że jest wart uwagi.

agaleszcz | 2014-11-05
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 18 października 2014

Pięknie narysowana, wzruszająca i smutna historia o pogodzeniu się ze śmiercią.