Black Hole

Kultura Gniewu
2021-04-05
2007-10-01
Wojciech Góralczyk
nastolatkowie Seattle zaraza epidemia mutacje deformacje

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wizualnie super, ale fabularnie… Dużo hałasu o nic. Zabrakło dobrego scenariusza, a przede wszystkim pomysłu, do czego dąży fabuła. Zakończenie nijakie, rozmyte, kompletne pudło.

Dla wielu dorastanie jest trudnym doświadczeniem, ale dla nielicznych staje się piekłem. Burns to wybitny grafik i doskonały obserwator. A ten komiks jest genialny.

Seattle, lata siedemdziesiąte. Wśród nastolatków uprawiających seks roznosi się tajemnicza choroba objawiająca się mutacjami i groteskowymi deformacjami ciała. Zainfekowani izolują się od rówieśników i w miarę możliwości ukrywają te zmiany a ci, u których stają się one widoczne na pierwszy rzut oka – uciekają z miasta i ukrywają się wraz z innymi „odmieńcami” w lesie. Kilka zarażonych dziewczyn znika bez śladu. No i te ludzkie szczątki w lesie…
Duszna, mroczna atmosfera niczym z filmów Davida Lyncha, niepokojące, symboliczne, czarno-białe obrazy, dużo narkotyków i seks – to wszystko można znaleźć w komiksie „Black Hole” autorstwa Charlesa Burnsa. Autor nie ukrywał, że jest to opowieść o wchodzeniu w dorosłość i wspominał w wywiadach, że woli postrzegać ten komiks bardziej jako historię o miłości i pożądaniu niż jako horror.
„Black Hole” powstawało przez dekadę, komiks od 1995 wydawany był w odcinkach, a w 2005 roku został opublikowany jako całość, w pojedynczym tomie. W Polsce komiks ukazał się dzięki Kulturze Gniewu w 2007 roku.

Podobno komiks legenda, a dowiedziałem się o nim przypadkiem.

Historia grupy nastolatków z Seattle lat 70. Każdy kto rzpoczął życie seksualne przechodzi zmiane związane ze swoim ciałem - mutacje i deformacje. Nikt nie wie czym to jest spowodwane, nikt też za bardzo się nad tym nie zastanawia.

Pod przykrywką zarazy, ktra może być tutaj interpretowana jak bunt nastolatka kryje się tak na prawdę historia o samotności. Fabuła kręci się wokół grupy młdych ludzi, którzy poza szkołą szukają swojej drogi, swojego miejsca na świecie. Spędzając wspólnie czas w lasach, przy ognisku czy na plaży są razem, ale każdy z nich toczy wewnętrznie jakiś spór. 'Black Hole' to kolejna historia byciu samym w tłumie ludzi, o braku zrozumienia przez innych.

Komiks to ogromna cegła, która początkowo wciąga czytelnika swoim mrokiem i dziwacznością, ale im dalej tym bardziej nużąco i powtarzalnie. Fajny punkt wyjścia, fajny zamysł i poniekąd wykonanie, ale w ogólnym rozrachunku 'Black Hole' wydaje się trochę przeciągnięte i przekombinowane. Warto się z lekturą zapoznać, bo wizualnie jest ładnie.

Podobno komiks legenda, a dowiedziałem się o nim przypadkiem.

Dziwna, mroczna i gęsta opowieść. Pachnie marihuaną, smakuje piwem i śliną, wciąga. Narysowana tak, że wspaniale przechodziło się między kolejnymi okienkami.

,,Black Hole" autorstwa Charles Burns. Utwór mroczny, dziwny, lecz niewiarygodnie wciągający.

Dzieło opowiada losy grupy nastolatków z Seattle w latach 70. Ważnym tłem fabularnym jest zaraza, która dotyka tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Jest to ważny wątek w historii, lecz na szczęście autor nie opiera na tym całego utworu. Zaraza jest trochę jak początkowe domino, które zaczyna lawinę wydarzeń. ,,Black Hole" to opowieść o młodzieńczej miłości, wykluczeniu, traumach. Świetnym posunięciem autora było podzielenie historii na dwa wątki, przez co, gdy jeden zaczyna nas nudzić, autor sprytnie zmienia nam perspektywę opowieści. Charles Burns świetnie bawi się osią czasu oraz dynamiką utworu. Na tle opowieści błyszczą także bohaterowie, autor powoli i w tajemniczy sposób ujawnia ich charaktery oraz traumy. Na wyrazy uznania zasługuję także warstwa wizualna, piękne, dodające mrocznego klimatu rysunki, bez których komiks by tak nie wybrzmiał.

,,Black Hole" w swojej kategorii jest dziełem idealnym. Dziełem dziwacznym, unikatowym, hipnotyzującym i z niepozowanymi bohaterami z krwi i kości. Z całego serca polecam.

Ps. Idę rozpaczać, że to już koniec tej historii.

Dziwna i obrzydliwa powieść graficzna, ale ma w sobie coś fascynującego. W warstwie rysunkowej wyróżnia się bardzo ciekawa siła symboliki, w warstwie scenariuszowej - przede wszystkim pomysł, który zapewne zainspirował twórców filmu "Coś za mną chodzi". Tak właściwie to "tylko" opowieść o amerykańskich nastolatkach z lat 70, które ćpają, piją i uprawiają seks, ale na szczęście można ją czytać głębiej. Skojarzyła mi się też ze świetną, czechosłowacką powieścią "...będzie gorzej" Jana Pelca, acz "Black Hole" nie jest aż tak pesymistyczna i naturalistyczna.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

"Black hole" opowiada o grupie nastolatków, których głównym zajęciem jest picie alkoholu, palenie jointów i myślenie o seksie. W tle natomiast pojawia się kryzys dorastania, niespełnione miłości, problemy w szkole i nowe doświadczenia. Byłby to najzwyczajniejszy komiks o nastolatkach, gdyby nie tajemnicza choroba płciowa, która rozprzestrzenia się wśród bohaterów, a objawia mutacjami ciała. Burns pokazuje jak osoby zarażone chorobą, zostają napiętnowane przez społeczeństwo i samych siebie oraz że właśnie owo napiętnowanie często ma gorsze skutki niż sama choroba. Młodość zostaje tu przedstawiona jako coś odpychającego, brzydkiego, ciążącego. Bohaterowie odkrywają smak porażki, samotności, niespełnienia, wyobcowania oraz przede wszystkim ulegającej przeobrażeniom cielesności, która niejednokrotnie powoduje dyskomfort i jawi się jako coś obcego, niekomfortowego, budzącego lęk, lecz jednocześnie jest czymś własnym i pożądanym. Jest to aż do bólu prawdziwe przedstawienie młodości.

Mam jednak wrażenie, że autor bardziej skupił się na samym klimacie niż na fabule. Bohaterowie co chwilę podejmują całkowicie bezsensowne (nawet jak na ich wiek) decyzje. Dodatkowo uważam, iż ciężko jest się identyfikować z którąkolwiek postacią, ponieważ wszyscy są do siebie podobni zarówno z wyglądu, jak i z charakteru. Do tego stopnia podobni, że podczas czytania często ich myliłam.
Mroczny klimat psychodelicznego noir przypadł mi do gustu. Atmosfera jest obleśna, wilgotna, jednocześnie odpychająca i przyciągająca niczym magnes.

Rysunki są klimatyczne, przyciągające wzrok, proste, lecz wymowne, dominuje w nich czerń co dobrze gra z tytułem.

Trudno jest mi ocenić ten komiks. Z jednej strony podoba mi się jego dziwność i nietuzinkowe podejście do tematu. Jednak z drugiej strony brakuje mi tu jakiejś konkretnej myśli przewodniej, końcowego morału, który przekonałby mnie, że to, co czytałam, naprawdę było spójne i przemyślane.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bez zachwytu. Być może nie jestem grupą odbiorcą. Komiks skierowany raczej do grupy 18-20 lat.

Dodaj cytat z książki Black Hole