Pan Wołodyjowski

Cykl: Trylogia Sienkiewicza (tom 3) | Seria: Lektury i obrazy
Wydawnictwo: Greg
1 432

Pan Michał Jerzy Wołodyjowski rozpacza po śmierci narzeczonej, Anusi Borzobohatej Krasieńskiej. Nie wierzy, by mógł być kiedykolwiek szczęśliwy w miłości. Tymczasem wkrótce pozna Basię Jeziorkowską, swą przyszłą towarzyszkę życia. Czy chwile szczęścia przyjdzie okupić bohaterską śmiercią w obliczu nadciągającej nawały tureckiej?

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/9,498_Pan-Wolodyjowski.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,498_Pan-Wolodyjowski.html

hanterkaa | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

"Pan Wołodyjowski" to dzieło,które jest trzecią i ostatnią częścią trylogii wybitnego polskiego pisarza jakim jest Henryk Sienkiewicz.Opowiada ono o Rzeczpospolitej z drugiej połowy XVII wieku,czyli z czasów,kiedy Polska była jeszcze krajem silnym i niepodległym.Przede wszystkim to historia Michała Wołodyjowskiego,a właściwie jego metamorfozy z małego rycerza,znanego z poprzednich części,w hektora kamienieckiego.Książka podobnie jak pozostałe wciąga akcją,w którą wpleciony został wątek miłosny.Na koniec mogę dodać,że jest to doskonałe zwieńczenie wcześniejszych książek.

ardnaskela | 2016-12-04

Apoteoza polskości. Najbardziej nostalgiczna i najsmutniejsza część Trylogii. Świetnie napisana. Zawsze żal mi ludzi którzy twierdzą, że Trylogia jest nudna i jej nie rozumieją.

Paweł | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Za sprawą słynnego filmy Jerzego Hoffmana, a także telewizyjnego serialu „Przygody Pana Michała”, bardzo trudno mi dzisiaj czytać ten ostatni tom trylogii Henryka Sienkiewicz bez nawiązania wyobraźnią do dobrze zapamiętanych scen i postaci filmowych. „Pan Wołodyjowski” charakteryzuje się dużo lżejszą fabułą niż wcześniejsze tomy serii. Większą część książki stanowi opis nieco niezdarnego, ale uroczo czystego romansu Pana Michała i Panny Basi Jeziorkowskiej. Całość powieści nie ma takiego poważnego epickiego charakteru jak chociażby „Potop”, a jest bardziej rodzajem rozczulającej ballady. Dla której kanwą jest naiwny, ale jednak szczytny idealizm „małego rycerza”, który od lat wiernie stoi przy wielkiej sprawie jaką jest obrona Rzeczypospolitej. Przez całe swoje życie Michał Jerzy Wołodyjowski nie wykazywał się zmysłem praktycznym, żył bardziej jako błędny rycerz, skutkiem czego żadna białogłowa nie chciał połączyć swojego losu z tym kresowym Don Kichotem. Aż wreszcie po wielu...

Mam wrażenie, że powieść ta składa się z dwóch części:
1. przygód Basi Jeziorkowskiej z Michałem Wołodyjowskim i Azją:)
2. obrony Kamieńca.

Lubię w powieści obraz przyjaźni Wołodyjowskiego i Ketlinga. Bardzo poruszające jest ich zachowanie na końcu - ten spokój, brak wszelkiego patosu, wzajemne zrozumienie bez słów, a później decyzja i wzięcie łuczywa przez Ketlinga!

Tylko na końcu - aż sapnęłam z oburzenia. W tym pełnym wzruszenia wzywaniu Wołodyjowskiego przez księdza - dlaczego zapomniano o Ketlingu???

Tak naprawdę to nie musiałam czytać całej trylogii, ale tak mi się spodobał "Potop", że to zrobiłam. Bardzo cenię sobie te powieści i jestem dumna, że Polacy mogą się chwalić taką literaturą. Skarb, który jest niedoceniany.

Anna | 2013-01-29
Przeczytana: 16 listopada 2012

Czasem w moim życiu przychodzi taki moment, gdy mam wrażenie, że staram się zawrócić kijem "czytelniczą" Wisłę. Kiedy inni zachwycają się nowościami wydawniczymi, ja zdaję się pędzić w całkiem odwrotnym kierunku. Nie czuję się z tym źle, jednakże zawsze szarpią mną silne emocje, niczym buntownikiem świadomie stającym na linii ognia. Tym razem postanowiłam zmierzyć się z finalną częścią jednej z najbardziej znienawidzonych książek, której pierwsze dwie części jeszcze do niedawna były filarem kanonu lektur szkolnych.
Od pewnego czasu zastanawiałam się czy powinnam sięgnąć po ostatnią część trylogii Sienkiewicza. Decyzja nie była łatwa. Każdą poprzednią część czytałam na innym etapie życia i zawsze z przymusu. Jednocześnie te utwory stały się swoistym barometrem mojego „dojrzewania czytelniczego". Byłam bardzo ciekawa, jak na tym tle wypadnie „Pan Wołodyjowski" i czy nie będę żałować tego, iż nie zakończyłam swojej przygody z Sienkiewiczem na „Potopie". Po ostatecznym postanowieniu,...

Degamisz | 2014-07-02

Jak dla mnie rewelacja, zaraz po "Ogniem i mieczem". Chłonąłem jak gąbka każdą stronę, każde słowo. Podoba mi się niesamowicie klimat powieści, imponuje mi bogactwo faktów, niezwykle interesująca fabuła i genialnie zarysowane postaci. A jako wisienka na torcie pan Zagłoba :)

Witold Lisek | 2011-04-25

Moja ulubiona część trylogii:) Postać "Hajduczka" jest fenomenalna. Powieść o zabarwieniu historycznym lecz bardzo szybko się ją czyta. Polecam:)

Northman | 2014-05-12
Przeczytana: 02 listopada 1998

"Pan Wołodyjowski" to kolejna opowieść Sienkiewicza rodem z XVII wieku o coraz bardziej ginących wraz z upływem lat odwadze, waleczności i bohaterstwie. Jednakże niniejsza powieść jak żadna z poprzednich części "Trylogii" gloryfikuje honor, a główni bohaterowie wznoszą się na niespotykane w poprzednich tomach wyżyny heroizmu i gotowości do złożenia na ołtarzu Ojczyzny wszystkiego co najdroższe i najważniejsze. Trzeba przyznać, że Sienkiewicz jest mistrzem w pisaniu o powyższych tematach. Mistrzem o rzadko spotykanej biegłości. Książce dobrze to robi, jednak całość trochę psuje momentami niepotrzebna szczegółowa brutalność, z jaką autor pisze o pewnych wydarzeniach mających miejsce tuż przed oblężeniem Kamieńca Podolskiego. Te opisy naprawdę nie były według mnie konieczne, zwłaszcza jeśli chodzi o ich liczne detale. Można było się tutaj zadowolić bardziej zwięzłą relacją przedstawioną czytelnikowi.

Jak w ostatecznym rozrachunku wypada ostatnia część "Trylogii"? Bardzo...