Sevastopol'skie rasskazy
historyczna
stilben

Opowiadania sewastopolskie" to trzyczęściowy cykl ogniskujący się wokół jednego wydarzenia historycznego - obrony Sewastopola podczas wojny krymskiej z lat 1853-55. W każdym z niezależnych względem siebie opowiadań przenosi nas Lew Tołstoj do bronionej przez żołnierzy rosyjskich, a obleganej przez wojska sprzymierzonych mocarstw twierdzy nad Morzem Czarnym. I we wszystkich przypadkach mamy możliwość przyjrzeć się realiom wojny przez inny nieco pryzmat, zobaczyć odmienne sytuacje, skupić się na rozmaitych szczegółach. Różnice te nie są wyłącznie pochodną zmiennych kolei wojny i kilkumiesięcznych przerw między poszczególnymi relacjami.

źródło opisu: Opis wydawcy

Justyna Wydra | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Wprawki literackie Lwa Tołstoja i jednocześnie opowieść o tym, komu i jak opłaca się wojowanie. A komu wręcz przeciwnie. Idealna tołstojowska "rozpędówka" - dla mnie test stylu autora przed czterema tomami "Wojny i pokoju"...

Lektura jednowieczorna. Pod jej wpływem podjęłam decyzję, że inne dzieła tegoż autora także przeczytam :)

damian | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Okazuje się, że nie każdy żołnierz jest bohaterski i odważny (z czym często można się spotkać w amerykańskich filmach gloryfikujących wojnę). Tołstoj oferuje nam obraz żołnierza takim, jakim po prostu jest, a nie jakim powinien się stać na potrzeby widzów. Oferuje nam prawdę.
Celowe opóźnianie drogi na front i usprawiedliwianie tego potem błahym argumentem czy padanie na ziemię przy każdym usłyszanym strzale to, jak się okazuje, często spotykane zachowania żołnierzy. I to jest ludzkie zachowanie, bynajmniej nie widzę w tym powodu do wstydu! Każdy zdrowy na umyśle człowiek broni najpierw swego życia, dopiero potem innych czy ojczyzny. Taką już mamy naturę, a Lew Tołstoj zna się na tym wybitnie dobrze!

Monia555 | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Książka o wojnie, która jakakolwiek by nie była, w imię jakichkolwiek ideałów niesie za sobą stosy śmiertelnych ofiar, smutek, żal i złość. Uniwersalne opowiadania o każdej wojnie, bo przecież każda wygląda tak samo...

Paweł Grzybowski | 2016-11-01
Przeczytana: 28 września 2016

Miałem przyjemność przeczytać "Opowiadania sewastopolskie" i zaraz po nich dwa inne opowiadania zamieszczone w wydaniu, które posiadam, pt.: "Wypad" i "Wyrąb lasu" o bardzo zbliżonej tematyce. Lektura ta uświadomiła mi, że Tołstoj to nie tylko "pisarski wyrobnik", bo za takiego Go uważałem po przeczytaniu "Wojny i pokoju" oraz "Anny Kareniny", ale także pisarz, który potrafi pisać niezwykle "barwnie". I to pisząc o polu bitwy.

Katherine | 2016-05-13

Są takie książki, które wypadałoby czytać w oryginale, ponieważ dopiero wtedy odczuwasz wartość opisanych wydarzeń. Ta do takich należy, dlatego 6/10

Pablo | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018