Niezwykłe przygody doktora

83-7079-263-4
opowiadania
klasyka
nunachopin

Niezwykłe przygody doktora i wczesne nowele są przesycone autobiografizmem. To nie tylko proza fabularna osnuta na przeżyciach z lat dziesiątych i początku dwudziestych , gdy Bułhakow praktykował jako lekarz w Kijowie i na prowincji , podczas wojny domowej walczył w szeregach białej armii, debiutował jako pisarz , zmagał się z wyniszczającym go nałogiem morfinizmu , drwił z absurdów sowieckiej rzeczywistości. To także felietony i dzienniki z lat 1922-1925: Pod jarzmem , Listy do władz, uwidaczniające bezsilne próby twórcy, by wydostać się spod presji reżimu oraz Zapiski nieboszczyka - jedno z wielu dzieł odzwierciedlających bułhakowowską fascynację teatrem.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza SA, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Serathe | 2012-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Czytałam tylko opowiadania doktorskie i Morfinę, ze skanów.

Motylek | 2016-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2016

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie jest to historia doktora, poza jednym ciekawym rozdziałem o morfinie, ale pisarza pod ciężką represją ze strony władz. Przedstawiony jest obraz prasy, teatrów, wydawnictw pod reżimem cenzury. Bieda, wojna domowa, walka o dochody w trudnych czasach. Całość stosunkowo trudna w odbiorze jeśli nie zna się sytuacji politycznej i historii początku XXw.

Beata | 2014-01-20

Przejmująca. Należy przeczytać.