Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii

Okładka książki Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii
Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Will to Meaning. Foundations and Applications of Logotherapy
Czarna Owca
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7554-186-1
Aleksandra Wolnicka
logoterapia psychoterapia

Prawdziwym wyzwaniem współczesnej psychiatrii jest odpowiedzenie na egzystencjalną pustkę.
Podstawowym zadaniem psychiatrii musi być wyposażenie człowieka w umiejętność odnajdywania w życiu sensu.
W tym sensie można śmiało powiedzieć, iż logoterapia to odpowiedź na duchowe zapotrzebowania współczesnego człowieka.

Trochę powtórzeń z "Człowieka w poszukiwaniu sensu." Raczej traktat naukowy niż powieść. Level rozkminy poziom Jung lub Freud.

Książka może okazać się bardzo interesująca dla osób, które poszukują nurtu w psychologii, który kieruje się pozytywnym obrazem człowieka i spogląda na niego w sposób bardzo głęboki.

Świetna książka. Chociaż ostatnie dwa rozdziały zbyt teologiczne. Jestem niewierząca i jestem także pracownikiem naukowym i taki „naukowy” bełkot o bogu mnie nie przekonuje. A co więcej zniechęca.

Książka trochę trudniejsza niż Człowiek w poszukiwaniu sensu, ale nie mniej ciekawa. Każdy może wziąć z niej coś dla siebie, dla swojego codziennego życia. Jest trochę fachowej terminologii, ale nie należy się tym zrażać, bo napisana jest językiem bardzo przystępnym.

Ciekawie o hiperintencji i hiperrefleksji oraz możliwym antidotum na nie, ale reszta budzi dużo wątpliwości. "Człowiek w poszukiwaniu sensu" był dla mnie bardzo ważną lekturą, w jakimś sensie przełomową, ale tutaj byłam bardziej sceptyczna, momentami wręcz nie dowierzałam. Przeszkadza ciągłe legitymizowanie własnej teorii doświadczeniem obozowym, jest nawet trochę niestrawne. A niestety autor powtarza się w tej książce nie tylko w tej kwestii.

W czasach Freuda założenia logoterapii z pewnością były rewolucyjne, dzisiaj psychoterapia poszła już dużo dalej (Farrelly, Erickson, Hellinger, Gestalt, NLP, terapie systemowe, ...).
Czytało się fatalnie i z poczuciem traconego czasu.
Z niedowierzaniem czytałam fragmenty sesji, gdzie Frankl stawiał pacjentowi serię pytań zamkniętych i niemal wkładał mu do głowy własne przekonania. Mam tylko nadzieję, że współczesna logoterapia dawno odeszła od takich praktyk (o ile jest dalej praktykowana, bo nie słyszałam o nikim, kto by ją stosował bądź korzystał).

Czytało się fatalnie i z poczuciem traconego czasu.

Logoterapia to po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera, tzw. trzecia szkoła wiedeńska - nurt w psychoterapii stworzony przez Viktora Frankla, który za istotę pracy terapeutycznej uznał poszukiwanie i decydowanie o wypełnianiu sensu życia. Tak właśnie określa on tytułową wolę sensu. Książka ta jest wypowiedzią na temat tego czym jest logoterapia, jakie znaczenie ma poszukiwanie i odnajdywanie sensu życia, cierpienia, przemijania i śmierci dla zdrowia psychicznego człowieka. Autor przedstawia też techniki logoterapii oraz wskazania do korzystania z jej założeń. Dzieli się z czytelnikiem własnym bogatym doświadczeniem lekarza psychiatry i neurologa, pokazuje kluczowe elementy służące zachowaniu zdrowia i pracy nad postawą wobec tego z czym się mierzymy, co nas spotyka. Odnosi się przede wszystkim do egzystencjalnego wymiaru życia człowieka, jako tego, który najszerzej oddaje ludzką wielowymiarowość.
Bardzo ważna książka, zważywszy na to, że założenia logoterapii wyrosły na gruncie własnych, traumatycznych doświadczeń autora - Viktor Frankl przez trzy lata był więźniem obozów koncentracyjnych, stracił w nich najbliższe mu osoby. Niezmiernie poruszające i wartościowe dla mnie jest to, że wypracowana w tak bestialskich warunkach postawa wobec życia pomogła mu przejść przez piekło tamtych czasów oraz że znalazł w sobie siłę by dzielić się swoim doświadczeniem z innymi. Całe życie pomagał ludziom odkrywać, że niezależnie od warunków życia nieustannie mają moc by zmieniać i kształtować samych siebie.
Polecam.

Początek średni. Czuję niedosyty jeśli chodzi o ilość przykładów. Jednak polecam! świetne!

Osobiście podpisuje się pod filozofią Viktora Frankla przekonuje mnie swą prostotą a zarazem praktycznością w życiu tj techniki logoterapeutyczne które stosuje na sobie . Jest zupełnie oderwane od nurtu promującego motywacje ( szkolenia coachingowe wypalają pracowników ... )i tym podobne pseudo bzdury . Bardzo dobrze że tak jest promuje zdrowe podejście do życia wręcz instynktowne wszak zadajemy sobie pytanie czy dane działania maja sens ,po co ja żyję i trzecia szkoła psychoterapii pomaga odnaleźć odpowiedź na to pytanie ,jest opozycją do proponowanego nam wyścigu szczurów i nihilizmu .
Książka jest napisana językiem naukowym ale jest zrozumiała dla wszystkich zaangażowanych w czytanie :)