Niewidzialny człowiek

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
Invisible Man
literatura amerykańska

Nie przetłumaczona dotąd na język polski, jedna z najważniejszych powieści amerykańskich XX wieku, amalgamat realizmu, surrealizmu i podań ludowych. Ta wyrafinowana artystycznie groteska ukazuje doświadczenia bezimiennego, czarnoskórego narratora, zagubionego studenta na murzyńskiej uczelni na Południu, pracownika fabryki w Nowym Jorku, lewicowego działacza społecznego, który powoli zmierza ku samopoznaniu. Ellison w brawurowy sposób wyszydza wszelkie rozpowszechnione w USA stereotypy na temat wzajemnych odniesień ludzi odmiennych ras.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2004

Ambrose | 2012-10-11
Przeczytana: 09 października 2012

Skóra niewidka

Chociaż Ralph Ellison w swoim nie tak krótkim życiu zdołał napisać zaledwie jedną książkę, to i tak uważa się go za czołowego pisarza USA, a stworzony przez niego rodzynek, "Niewidzialny człowiek", uchodzi za pozycję przełomową. Widać wyraźnie, że pan Ralph postawił na jakość, a nie na ilość. Urodzony w 1913 roku na Południu, w Oklahoma City, Ellison to jeden z ważniejszych głosów murzyńskiego ruchu domagającego się pełnej równości oraz zniesienia segregacji rasowej. Początkowo, tj. w 1933, próbował studiów muzycznych w Alabamie, następnie, w 1936 r., przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął działalność publicystyczną. W czasie II Wojny Światowej pływał na statkach handlowych. Wreszcie, w 1952 roku Ellison ukończył dzieło swojego życia, powieść Niewidzialny człowiek, która rok później otrzymała National Book Award.

Główny bohater, to czarnoskóry obywatel, pochodzący z południa USA, bez imienia oraz bez nazwiska. Dzięki dobrym wynikom w szkole, ku uciesze...

ishara | 2016-08-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Książka opowiada o losach młodego Afroamerykanina żyjącego w latach 40/50 ubiegłego wieku na południu USA. Bohater przez splot nieszczęśliwych zdarzeń opuszcza szkołę i udaje się do Nowego Jorku aby podjąć pracę. Lecz tutaj także pech go nie opuszcza i młody człowiek jest zmuszony przyłączyć się do dziwnej organizacji, która głosi równość wszystkich ludzi i opowiada się za prawami dla Czarnych. Książka opowiada o segregacji rasowej, stosunku Białych do Czarnych a także o relacjach między Czarnymi między sobą. Bohater doświadcza niesprawiedliwego traktowania z obu stron. Jednak pod wpływem tych bolesnych zdarzeń ewoluuje, dochodzi do samoświadomości, co prowadzi go w końcu do chęci samostanowienia. Narracyjnie opowieść bardzo przypomina mi 'Widnokrąg' Myśliwskiego (tak wiem, 'Widnokrąg' powstał o wiele później ale przeczytałam tę książkę wcześniej i tak już pozostanie). Opowiedziana historia jest naprawdę zajmująca, problem rasowy przedstawiono tu zupełnie inaczej, nieszablonowo,...

Eulalia Pstryk | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Jako człowiek z epoki politycznej poprawności i w miarę równych praw dla wszystkich, odnoszę wrażenie, że to dzieło trochę się zestarzało. Trudno mi czasami było przebrnąć przez płomienne kazania czarnych pastorów i agitacyjne mowy, ale ogólnie rzecz biorąc, rzecz nie jest zła. Nadal się sprawdza jako książka o traceniu złudzeń, dojrzewaniu i uczeniu się przebiegłości. Zresztą od lat chciałam to przeczytać, więc kiedy wreszcie dopadłam, to oczekiwania miałam ach och, wywindowane pod stratosferę. W takiej sytuacji trudno było się nie zawieść, pewnie stąd ta moja chłodna ocena. :)

Delur | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Ciekawe źródło do historii Afroamerykanów i kultury USA.
Sama opowieść bohatera nie zajmuje, a język i styl są niewidzialne, dlatego nie sposób czytać tej książki z literackim zaciekawieniem, z historycznym tak.

ArtP | 2011-10-24
Przeczytana: 21 października 2011

książka którą chciało mi się odłożyć, niektóre momenty bardzo zniechęcające, ale jakoś się przemogłem, osobiście oczekiwałem więcej po opiniach, widać nie moje klimaty,,, raczej nie zapamiętam tej książki

Olek | 2010-08-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2010

Bardzo wciągająca książka na nocne czytanie.

Darki | 2012-11-18

Przeczytana: 31 października 2016
uncoverstars | 2016-05-01
Przeczytana: 07 maja 2016
Każdy – nikt

Postać cień. Może być każdym. Może być nikim. Pozbawiona imienia i cech szczególnych. Człowiek bez właściwości. Jak często jest bohaterem książki? Ponadprzeciętnie, w kontraście do jego ogólnej zwyczajności.

Epickość po amerykańsku

Czym jest wielka amerykańska powieść? Dość regularnie określa się tak wielkie (niekoniecznie grube) klasyki zza oceanu. Od czasu do czasu zostaje nią okrzyknięta nowo wydana w Stanach powieść. Tylko co to oznacza? Co mieści się w tej nazwie?