Niedobry Królewicz Karolek

Wydawnictwo: Red Horse

Są rycerze, zamki i królewna. Ale coś tu nie gra. Bo są też spiskowcy, którzy chcą posadzić na tronie króla tyrana, a potem zarobić na jego obaleniu. Problem w tym, że przyszły tyran ma serce miękkie

marlen | 2013-08-19
Przeczytana: sierpień 2013

Nie ocenia się książki po okładce. A po tytule? Czemu nie. Gdy w bibliotece zobaczyłam tytuł „Niedobry Królewicz Karolek” byłam przekonana, że książka będzie zabawna i mi się spodoba. Choćby przez podobieństwo do Koszmarnego Karolka, znanego mi jeszcze z dzieciństwa. Intuicja mnie nie zawiodła.

John Moore w swojej książce serwuje nam humorystyczną historię mającą miejsce w średniowieczu. Całość jest jednak naszpikowana aluzjami do czasów współczesnych, co razem wzięte nie może nie spowodować uśmiechu na twarzy czytelnika. Mamy tu więc królewicza Karolka, głównego bohatera, który wbrew swojej woli zdobywa władzę w kraju. Dlaczego Niedobry? Tego czytelnik dowie się od lady Katarzyny Durace, która nadała mu ten przydomek po jedynej randce z królewiczem. Pojawiają się też czarne charaktery – dwaj stryjowie, którzy Karolkowi ową władzę narzucają, aby... oczywiście aby na tym zarobić.

Tłem wydarzeń są dwa państwa, niegdyś zjednoczone – Dalia, która cierpi głód przez notoryczne susze...

Liliem | 2011-07-01

W Karolku zakochałam się niemal od pierwszej strony i mimo upływu czasu jestem zaślepiona tą miłością i nieczuła na krytykę. Po około trzech, może czterech godzinach było już po wszystkim. Historia pożarta na jednym oddechu, przetrawiona, a moje pokrętne poczucie humoru w pełni usatysfakcjonowane.
Zabawa z konwencją przeplatana żartami i ironią aż się prosi o uwagę. Prześmiewczo potraktowane pałacowe intrygi, bohater szturmujący na serce czytelniczki, zwroty akcji i wręcz apetyczne zakończenie. Dlatego też polecam wszystkim, którzy chcą się dobrze bawić i nie żałować czasu poświęconego na lekturę.

Józef Śliwiński | 2010-10-04

John Moore nie zawiódł i tym razem. Rewelacyjna historia pełna analogii do czasów bieżących i zwrotów akcji utrzymana w tonie naprawdę świetnego dowcipu.

anta_a | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Lektura nie całkiem na poważnie, ale przecież tego spodziewa się czytelnik sięgając po tę pozycję. Czyta się miło, może emocje nie szaleją, ale jest za to z uśmiechem i z charakterem. Bo w książce nie prawie nic nie jest do końca tak jak wydaje się, że powinno być. W sposób miły i lekki przekoszone schematy sprawiają, że jest to lektura inna niż większość książek.

Magdalena | 2011-05-05

Przeczytałam tylko dlatego, że brat dostał tę książkę od cioci, a ja czytam wszystkie książki, jakie wpadną mi w ręce. Szczerze się zdziwiłam, ale była zabawna i mi się podobała.

LikeTrainsGirl | 2013-01-20
Przeczytana: 29 grudnia 2012

GENIALNE! Czytając tę książkę trzeba sie uzbroić we wlasny tryb zen. Powodowała u mnie nagłe wybuchy śmiechu w zatłoczonym tramwaju.. m.in. Od pewnego momentu już wiadomo jakie będzie zakonczenie, ale i tak warto przeczytać dla rozjaśnienia zimowych poranków :)

Gaiaphage | 2011-07-02
Przeczytana: 2009 rok