Singapurskie kleszcze

The Singapore Grip
83-07-01544-8
Singapur, Anglia
Marek

Akcja Singapurskich kleszczy rozgrywa się w latach 1940-42 i obejmuje okres wzmożonej ekspansji handlowej Anglików na Malajach, zakończony dramatycznym zajęciem Singapuru przez wojska japońskie.

źródło opisu: Czytelnik, 1990

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Finkla | 2017-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Ostatnia ukończona powieść Autora (zmarł rok po opublikowaniu). Stała na półce z kryminałami i sensacjami, ale to najzwyklejsza obyczajówka. Trupy się trafiają, lecz raczej wszyscy znają powód śmierci. Jedyna tajemnica dotyczy tytułowych kleszczy — połowa bohaterów wydaje się doskonale wiedzieć, co to takiego, jednak nikt nie chce puścić farby. Akcja toczy się w Singapurze podczas drugiej wojny światowej. W owych latach Farell już żył (pewnie chodził do przedszkola, a potem zaczął szkołę), więc nawet za powieść historyczną trudno tę książkę uznać.

Jako tako historię znam, zatem nagły atak Japończyków nie stanowił dla mnie ogromnego zaskoczenia. Reszta fabuły to romanse, intrygi i codzienne problemy grupy ludzi. Za romansami nie przepadam, intrygi dotyczące zdobycia kolejnego miliona uważam za tak niskie, że w krzyżu mnie łupie od schylania, a problemów mam wystarczająco dużo własnych. Pozostaje nudne życie znudzonych sfer jeśli nie wyższych, to bogatszych i dogorywający mimo...

allexandra | 2015-12-28
Przeczytana: 19 kwietnia 2016