Oblężenie Krisznapuru

Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Wydawnictwo: Czytelnik
The Siege of Krishnapur
piotrex

Opowieść o upadku kolonialnej potęgi Wielkiej Brytanii.

Marcin | 2016-09-26

Wspaniała, zachwycająca książka. Epicki obraz brytyjskiego kolonializmu stworzony z wielkim rozmachem. Dzieło przeznaczone dla czytelników obdarzonych wyobraźnią znajdującą upodobanie w przywoływaniu do życia światów dawno nieistniejących, fascynujących przez to tym bardziej. Tłem historycznym książki Farrella jest powstanie sipajów, indyjskich żołnierzy Kompanii Wschodnioindyjskiej,przeciw angielskiej władzy w roku 1857. Realia epoki zostały odtworzone z niebywałym pietyzmem, w czym autorowi pomocne były "dzienniki, listy i wspomnienia naocznych świadków (tytułowego oblężenia)". Zarazem warto pochylić się nad głębszą warstwą powieści, o której wspomniała Barbara Grabowska w Posłowiu, a którą jest refleksja nad zachowaniem się człowieka w sytuacjach skrajnych, "w warunkach, w których szybko zatraca się nawyki cywilizacji". W tej powstałej w latach 70. ubiegłego stulecia powieści nie brakuje momentów drastycznych, nie jest to jednak modny obecnie realizm w ukazywaniu przemocy i...

Bogdan | 2014-03-29
Przeczytana: 01 stycznia 1999

"Oblężenie Krisznapuru" to książka wybitna, błyskotliwa i mądra. Powstanie sipajów, które jest kanwą tej opowieści, zostało przedstawione z punktu widzenia Brytyjczyków; zatem od początkowej beztroski, poprzez lekki niepokój stopniowo przechodzimy do walki na śmierć i życie. Autor doskonale nakreślił kolonialną mentalność, nie żałował też elementów humorystycznych. W rezultacie otrzymujemy skończone dzieło literackie, powieść przenoszącą nas w czasie i przestrzeni. Czego chcieć więcej?

MDW | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

MAJSTERSZTYK!
Teraz już na poważnie. Książka którą czytałem w okresie letnim, czyli w tym samym co akcja opowieści, wywarła na mnie od pierwszej strony duże i bardzo pozytywne wrażenie. Akcja toczy się w Indiach w roku 1857 podczas powstania Sipajów w tamtejszym rejonie. Śledzimy tutaj losy Brytyjczyków (i nie tylko!), którzy próbują przetrwać oblężenie w tytułowym Krisznapurze. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom: wojna stanowi tu tylko tło, dla pokazania mentalności ludzi XIX wieku, ich przemian pod wpływem dramatycznych przeżyć, a przede wszystkim daje do myślenia i co rusz ukrywa za kolejnymi stronami, podprogowy przekaz, aktualny również dziś. Jest to przykład życiowej historii i tego co jest w nas ukryte. I co się z nami stanie kiedy linia zostanie przekroczona. Główną osią, która przewija się przez całą powieść, jest spór o cywilizację i pytanie o to czy jest tylko jedna prawdziwa, i czy tak naprawdę istnieje kultura w sensie obiektywnym, a nie wytwór dla zbudowania złudzeń...

1414 | 2016-05-04

Książka może sprawiać momentami wrażenie nudnej, pozbawionej wartkiej akcji - nie warto się tym zrażać, ponieważ ta książka wciąga. Sprawia, że chcesz ją przeczytać do samego końca, dowiedzieć się kto przeżył, kto zginął i czy angielscy obrońcy Krisznapur ulegli przeważającym siłom powstańców.
Powstanie przedstawione z punktu widzenia Anglików, to co w poważnych publikacjach dotyczących historii byłoby nie do przyjęcia, tutaj doskonale zdaje egzamin.

mr_best | 2016-01-12
Przeczytana: 30 stycznia 2016