Piękny statek

Okładka książki Piękny statek Halina Snopkiewicz
Okładka książki Piękny statek
Halina Snopkiewicz Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1970-01-01
1964-01-01
literatura młodzieżowa

Szare życie młodego pokolenia w latach PRL .Lekarka z dylematami moralnymi,z kompleksami na tle wiejskiego pochodzenia i "wspaniały" pod każdym względem mąż.Po przeczytaniu zostaje dużo do przemyślenia.

Skąd wziął się „Piękny statek” na naszej domowej półce mogę się tylko domyślać. Pewnie została po teściu który czytał dużo i wszystko. To raczej książka pokolenia moich rodziców a „wzięłam do czytania w miasto”, bo niezbyt gruba. No i zaskoczyła mnie. Spodziewałam się taniej łzawej propagandy PRL ale… cóż. Jest tam i to. Jednak zaskoczyła mnie swoją uniwersalnością ludzkiego życia bez względu na czasy, okoliczności i wspomnienia. Jesteśmy zatrważająco przewidywalnym gatunkiem . Spodobały mi się spostrzeżenia Pani Snopkiewicz. Sposób narracji i pewna gorycz, a jednocześnie optymizm kobiety po przejściach. Nadzieja i moc naszych korzeni jakkolwiek byśmy je ignorowali. Czy zawsze mamy dość mądrości aby dostrzec pewien wzorzec i go zaakceptować? Przestać być kimś innym i dumnie być sobą? Niestety nie. Wydaje nam się, że jesteśmy kobietami tych czasów. A może jesteśmy kobietami i tylko tyle i aż tyle. Ale fajnie jest myśleć że może my jesteśmy inni. Mnie się książka podobała. Czasem warto zajrzeć na półkę mamy czy babci i zobaczyć coś więcej niż modne bestselery o wampirach i kryminalnych zagadkach. Polecam.

Moja ukochana od wielu lat książka,z pogiętą okładką,podkreślonym tekstem,zwykła książka niezwykła dla mnie.O mnie - nie wprost.Kocham książki pisane "między wierszami".Wracam do niej, mogę ją czytać od środka,od końca,od początku.Jest mi bardzo "bliska".

• Literatura młodzieżowa
  • Dzieciństwo