Słoneczniki

Okładka książki Słoneczniki
Halina Snopkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Cykl: Słoneczniki (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Słoneczniki (tom 1)
Wydawnictwo Literatura
1998-01-01
1966-01-01
lata powojenne pamiętnik

Książka pisana w formie pamiętnika, którego autorką jest nastoletnia Lidia Sagowska. Młoda dziewczyna, która tuż po zakończeniu II wojny światowej wraca do nauki w liceum i próbuje na nowo poukładać sobie swój świat. Jej przeżycia, przemyślenia, problemy i straty - wszystko to mogłoby być niezwykle ciekawe, bo jak każda osoba, która przeszła przez wojnę, miała za sobą mnóstwo trudnych, ale i budujących doświadczeń. Niestety, autorka skupia się głównie na budowaniu legendy o życiu uczuciowym bohaterki - Lidka jest wprost rozchwytywana przez chłopców i młodych mężczyzn, a jej "błyskotliwe" riposty na ich deklaracje uczuć po pewnym czasie zaczynają irytować. To typowa bohaterka książek dla nastolatek - najpiękniejsza, najmądrzejsza i z największym powodzeniem. W dodatku jest tak przyzwyczajona do swojej pozycji, że nawet zmiana miejsca zamieszkania i nowa szkoła nie jest w stanie wpłynąć na listę jej podbojów. Nie ma w tej książce głębi, nie ma refleksji nad powrotem do normalnego życia, nie ma poczucia straty ani traum do przepracowania. Są tylko nieustanne roszady i coraz to nowi chłopcy do rozpracowania. Jedyną wartością tej pozycji są krótkie akapity poświęcone nauce - autorka kilkakrotnie podkreśla, że kobieta musi mieć zawód, a losy Lilki przestajemy śledzić w momencie, w którym dostaje się na studia - rzecz jasna, nie musi sobie zawracać głowy egzaminami wstępnymi, bo takie osoby jak ona, zdają maturę celująco, co zwalnia je z rekrutacji na uniwersytet.

Kocham całym sercem! Bardzo inteligentna, tylko dziwię się, że jest sklasyfikowana jako książka dziecięca, gdyż dziecko miałoby problem ze zrozumieniem wszystkiego.

Książka do której wracałam i z pewnością wrócę jeszcze nie raz. Pokazuje nam życie charyzmatycznej bohaterki, która przeżywa pierwsze miłości, zakochania i ogółem mówiąc dojrzewanie. Dodatkowo akcja rozgrywa się w 1944 roku ukazując nam to, jak wyglądała w tamtych czasach nauka. Nie nudzi, napisana przyjemnym językiem, myślę że wielu osobom się spodoba

Kiedyś próbowałam zliczyć ile razy pożarłam tą książkę.Pogubiłam się po 50 razie. Towarzyszyła mi w dzieciństwie i w pewien sposób mnie ukształtowała...jak wiele innych książek które czytałam jako dziecko lub już młoda panna.

Książka w postaci pamiętników Lilki w latach 1949-1951.
Bardzo przyjemnie spędziłam czas czytając tę książkę .Głowna bohaterka Lilka nie raz mnie rozbawiła .
Cieszę się że miałam możliwość przeczytania tej książki,bo dotyczy ona też dawniejszych czasów ,a one się już nie wrócą .

Książka w postaci pamiętników Lilki w latach 1949-1951.

Znalazłam tę książkę w biblioteczce mojej mamy kilkanaście lat temu i pamiętam, że gdy zaczęłam ją czytać, nie mogłam się oderwać. Wracałam do niej jeszcze minimum dwa razy. Bardzo pozytywna, z pewnością warta przeczytania :-)

jedna z b ardziej pozytywnych książek jakie przeczytałam

jedna z b ardziej pozytywnych książek jakie przeczytałam

Jako czternastolatka bardzo mocno odebrałam tę książkę. Pozostała ze mną we wspomnieniach aż do tej pory.

Cudowna książka z moich młodzieńczych lat.

Cudowna książka z moich młodzieńczych lat.

Czytałam, kończyłam i wracałam. Nie pamiętam już, ile razy tę książkę przeczytałam. Mam jej egzemlparz do dziś i jest on sczytany niewyobrażalnie.
Ale nie chcę do niej wracać, aby nie zepsuć tamtych wspaniałych wspomnień. Po wielu, wielu latach przeczytałam drugą część tej książki i pamiętam, że byłam niebywale rozczarowana. Nawet do końca nie pamiętam, o czym ta część była. Inny styl i inna wizja bohaterki. Nie pamiętam nawet tytułu.