Tabliczka marzenia

978-83-884-8411-7
nastolatka
kafka

Inne wydania

W samym środku PRL-u pod wpływem nietypowej rodziny nastoletnia Ludka stara się wszystko sobie poukładać w głowie. Ponadto zmaga się z problemem każdej młodej kobiety - jest zakochana. Raz w jednym, raz w drugim, nieznanym człowieku. Opowieść o naiwności młodzieńczej, trochę zabawnych wtrętów prosocjalistycznych, trochę obowiązkowej propagandy.

Krzysiek | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

W kategorii powieści dla młodzieży bardzo dobra książka. Pamiętam, że w młodości przeglądałem ją, ale nie udało mi się przeczytać, teraz nadrabiam zaległości. Szukałem klimatu PRL-owskiej szkoły, jej uczniów i ich problemów i w tej książce to znalazłem. Powieść napisana w 1967 roku, więc nie obyło się bez obowiązkowej dawki "umoralniaczy", ale nie przeszkadza to za bardzo w lekturze. Fajne ilustracje Teresy Wilbik. Fabuła książki to perypetie, rozterki i przemyślenia Ludki Balwikówny, dziewczyny uczęszczającej do ósmej lub dziewiątej klasy szkoły podstawowej. Problemy rodzinne, życie szkolne i pozaszkolne - wszystko to razem składa się na obraz codzienności, jaka była udziałem młodzieży w tamtym okresie. Teraz już się tak nie pisze, można by powiedzieć. Szkoda. Półki młodych ludzi zapełniają wampiry, zombiaki i tym podobne "wynalazki". Szkoda, że książki takie jak ta ulegają zapomnieniu, bo przede wszystkim uczą empatii, czego większości współczesnej młodzieży rozpaczliwie...

ira | 2015-11-12
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 listopada 2015

Czytana wielokrotnie.
Jako nastolatka przeżywałam okropnie "trudną" miłość Marka i Ludki. Dziś, po latach, doceniam humor tej książki, realia, których nie znam, łapię więcej aluzji, cieszę się lekkim, ale dopieszczonym stylem.

Beata | 2015-04-07

Książki pani Snopkiewicz kiedyś pozwalały na próbowanie zrozumienia stanu zakochania i pierwszych "doświadczeń seksualnych".

ira | 2012-02-08
Przeczytana: 1989 rok

Ja też kochałam się w Tym Panu, pomagałam budować "L jak L", tańczyłam na prywatce urodzinowej u Kurków i lepiłam pyzy na robotach...
Nie raz wróciłam do "Tabliczki marzenia" i nie raz jeszcze wrócę.

Jula | 2012-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 września 2012

Krótka, pisana prostym i zabawnym językiem książka Haliny Snopkiewicz. Charakter Ludki bardzo mi się spodobał, może dlatego, że sama nie umiałabym wyrzucić komuś na głowę miski kremu... Polecam, czyta się trzy godziny.

santanka | 2016-02-06
Przeczytana: styczeń 2016

Książka, do której zabierałam się baaardzo długo... I po co? ;-) Przecież było warto!

Książka opowiada o młodziutkiej Ludce Balwikównie, jej pierwszej wielkiej miłości do Tego Pana, problemach szkolnych, a przede wszystkim kłopotach rodzinnych (rozwód brata) i jej zmaganiach z tą sytuacją. W tle pojawiają się przyjaciółki Ludki ze szkoły oraz Marek, świetnie wykreowany przez autorkę nastolatek, który - jakbyśmy dziś powiedzieli - leje na wszystko :-)
Momentami głośno się śmiałam, a momentami bardzo współczułam bohaterce. Nie jest to literatura poziomu akademickiego, ale chciałabym, żeby moja córka w przyszłości czytała Snopkiewicz i Siesicką, a nie zakochane wampiry :-D

Kinga Ś | 2012-11-05
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka, mnie tak nudziła, że nie byłam w stanie w ogóle przeczytać jej do końca.

Kinga | 2012-06-23
Przeczytana: czerwiec 2012

Książkę tę znalazłam na strychu. Poleciła mi ją mama, która jako nastolatka sama ją czytała.
Przeczytałam ją w 2 dni. Bardzo mi się spodobała.Miejscami było trochę nudno, ale i tak myślę, że do niej powrócę

Barbara Klimek | 2012-06-21

Ach ta młodzieńcza miłość! :)