Trucicielka i inne opowiadania

Autor:
tłumaczenie
Agata Sylwestrzak-Wszelaki
Concerto a la memoire d'un ange
wydawnictwo
Znak Literanova
typ
papier
Ag2S
7 (3530 ocen i 344 opinie)

Opis książki

Książka "Trucicielka" i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność, analizę naszych najskrytszych pragnień, emocji. Uczuć, które w jednej chwili mogą nas wyzwolić lub doprowadzić do zbrodni. Jego...

Jego bohaterowie nie są kryształowi. Często wzbudzają prawdziwy lęk. Pewna starsza kobieta podejrzewana jest o zamordowanie swych trzech mężów. Nikt nie zna prawdy i tylko jeden człowiek, będzie miał szansę ją usłyszeć. Zmieni ona jego życie, zabierając tak potrzebną jego duchowemu rozwojowi niewinność. W drugim opowiadaniu pewien marynarz dowiaduje się o śmierci córki. Nie wie tylko której. Przerażony uświadamia sobie, że nie wszystkie kocha równie mocno. Kolejne opisuje rywalizację dwóch młodych muzyków. Chęć wyrównania rachunków odkrywa mroczne kulisy życia ludzi, którzy mogli mieć wszystko, ale zmarnowali swój dar. Ostatnie opowiadanie opisuje wzruszającą miłość za kulisami pałacu prezydenckiego. W pustych ścianach wytwornej rezydencji toczy się dramat samotnej, umierającej kobiety.
W swoim najnowszym zbiorze opowiadań Schmitt odkrywa prawdziwą potęgę uczuć. Ich moc. Jego bohaterowie ukrywają zbrodnie, brak im cierpliwości, jedynie w sytuacji kryzysowej przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze. Na ich przykładzie Schmitt uczy nas czegoś ważnego - że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet jeśli nie zawsze dane nam będzie szczęśliwe zakończenie.
Wyjątkowość książki "Trucicielka" i inne historie o namiętnościach doceniło jury prestiżowej nagrody literackiej - Le Prix Goncourt, w 2010 roku wyróżniając ją nagrodą Le Prix Goncourt de la Nouvelle.

Zbiór wzbogaca fragment prywatnego dziennika autora z okresu, kiedy pisał książkę. Dzieli się w nim swoimi uwagami na temat poruszanych w niej tematów, opisuje inspiracje i zdradza tajniki warsztatu. Dzięki tym zapiskom jeszcze lepiej poznajemy autora, i to nie tylko jako wyjątkowego pisarza, ale także jako niezwykle wnikliwego człowieka, filozofa.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Gosia | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 maja 2014

Kolejny zbiór opowiadań Erica-Emmanuela Schmitta. Jakoś w ogóle ostatnio czytam dość dużo opowiadań pomimo, iż nie jest to mój ulubiony gatunek literacki. Zawsze mi się wydawało, że opowiadania są gorsze od powieści. Eric-Emmanuel Schmitt jednak znowu potrafił mnie zaskoczyć.
Zbiór zawiera 4 opowiadania: tytułową „Trucicielkę” oraz trzy inne.
Wszystkie jednak dotyczą jednego tematu: obsesji i tego do czego może ona doprowadzić oraz możliwości przemiany człowieka, odkupienia win.
W każdym pojawia się także święta Rita - patronka od spraw trudnych i niemożliwych, która miłością potrafiła pokonać nienawiść i doprowadzić do zgody wśród zwaśnionych rodzin. Takie też jest główne przesłanie opowiadań - zło dobrem zwyciężaj.
W prozie Schmitta najbardziej urzeka bogactwo emocji w ascetycznej formie. Autor odkrywa najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy, przedstawia interesujące historie z wachlarzem emocji (jak na okładce) od miłości po nienawiść.
Éric-Emmanuel Schmitt to jeden z...

książek: 1901
Strega | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

"Rozdźwięki miłosne" to inny tytuł, który według Schmitta mogłaby nosić ta książka i rzeczywiście wydaje się on trafieniem w samo sedno. Jest to widoczne w każdym z czterech opowiadań, ale tak naprawdę to wspólnych cech mogłabym wymienić sporo. Najbardziej jednak rzucają się w oczy trzy.

Po pierwsze: każdy z bohaterów doświadcza na sobie mocy obsesyjnych myśli i ta obsesja ma wiele twarzy. W niektórych przypadkach jest destrukcyjna, w innych jest motorem do poprawy jakości swojego dotychczasowego życia.

Po drugie: mamy tutaj rozmijanie, czy raczej ów "rozdźwięk". Żaden z bohaterów nie potrafi doświadczyć spełnionej miłości czy przyjaźni, pojawia się element wyobcowania,odrzucenia, zazdrości, nienawiści, Jak mówi jeden z nich o relacjach z rodziną: "znajomi nieznajomi".

Po trzecie: w każdym pojawia się święta Rita, patronka od spraw trudnych i beznadziejnych, która miłością pokonała nienawiść. To też jest przesłanie każdego z opowiadań.

Mnie najbardziej urzekło bogactwo...

Joanna | 2013-05-22
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Najważniejsza francuska nagroda literacka Le Prix Goncourt de la Nouvelle 2010
„ Trucicielka” i trzy inne opowiadania zawarte w zbiorze dotyczą problemu radykalnej przemiany, zdolności człowieka do przejścia głębokiej metamorfozy, przeobrażania zła wcześniej uczynionego w dobro.
Główną bohaterką opowiadania „ Trucicielka” jest siedemdziesięcioletnia Marie Maurestier , mieszkająca w małym miasteczku Saint – Sorlin , oczyszczona przed dwudziestoma laty przez sąd z zarzutu morderstwa swoich trzech mężów oraz młodszego kochanka. Dla mieszkańców małego miasteczka sprawa nie jest jednak zamknięta, Marie – nadal uchodzi za winną. Jej postać jest w centrum uwagi, stanowi wręcz atrakcję turystyczną. Jest osobą złośliwą, wyniosłą, szukającą konfliktów z mieszkańcami . Do czasu, kiedy do miejscowego kościoła przyjeżdża nowy, młody proboszcz. Marie postanawia wyznać mu na spowiedzi swoje grzechy. Jest to jednak spowiedź gra, próbująca zawładnąć księdzem, doprowadzić go do obsesji ,...

kasandra_85 | 2011-07-27
Przeczytana: lipiec 2011

Ag2S | 2011-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2011

„Trucicielka” jest zbiorem czterech mrocznych opowiadań, odkrywających najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy.
Interesujące historie, pełne emocji, od miłości po nienawiść.
Warto przeczytać i zastanowić się nad swoją sytuacją, co czujemy, czy kochamy i jak silne są te uczucia, bo nigdy nie jest za późno na zmiany.
Najbardziej podobała mi się opowieść o marynarzu, który kocha za mało. Cudowna, piękna i niezwykle wzruszająca.

Książka ciekawie wydana, efektowna, matowa okładka, miła w dotyku ;D

Ola | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2014, DKK
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Eric - Emmanuel Schmitt wzbudza we mnie sprzeczne odczucia. Z jednej strony mam poczucie, że temat i fabuła są dość banalne, jakieś takie mało skomplikowane i dość przewidywalne. Z drugiej strony zadziwia mnie celność spostrzeżeń i trafianie przez autora w sedno rzeczy. Jestem przekonana, że pan Schmitt ma wielki talent i wyczucie, potrafi się zagłębić w ludzką psychikę. Tak też było przy tej książce. Cztery opowiadania, które czyta się lekko i szybko. Krótka forma, a jednak dużo treści i wiadomo o co chodzi. Poukładane też chyba z wyczuciem, zwłaszcza jeśli chodzi o "Elizejską miłość", która na koniec pasowała w sam raz. Momentami miałam wrażenie, że świetnie opowiadania te sprawdziłyby się w formie dramatu i byłyby niezłe na scenie teatralnej. Każde niby bez związku, jak najbardziej do czytania oddzielnie, ale łączy je wspólny pierwiastek i święta Rita ;). Dla mnie było to ciekawe doświadczenie, polecam :)

allison | 2011-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2011

Kolejny raz jestem zachwycona i zauroczona prozą Schmitta. Wydzielałam sobie te opowiadania - codziennie czytałam tylko jedno, chociaż korciło mnie strasznie, by odwrócić kolejne kartki:).

Autor zaskakuje nie tylko zakończeniami utworów. Opowiadania łączy wspólny motyw, symbolizowany przez świętą Ritę - patronkę rodziny i przebaczenia oraz spraw beznadziejnych. Bohaterowie ukazani są bowiem w trudnych życiowych sytuacjach, nad którymi często nie mogą lub nie mają siły zapanować. Raz są bezradni, innym razem próbują brać los w swoje ręce, ale ich działania nie przynoszą oczekiwanego skutku.

Pomimo tego w opowiadaniach odnajdujemy iskierkę optymizmu, która pozwala wierzyć, że życie można przeżyć szczęśliwie i nigdy nie jest na to za późno.

Po lekturze "Trucicielki" przypomniał mi się fragment wiersza ks. J. Twardowskiego: "kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno...". I to chyba najlepsza puenta do tej książki.

Piotr | 2011-05-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Po książkę sięgnąłem omijając swoją listę książek do przeczytania. Spowodował to wywiad z autorem w jednym z ostatnich numerów Gazety Wyborczej. Szczerze mówiąc zirytowałem się że czytam wywiad z autorem tak pewnym swoich książek, który porównuje swój ostatni zbiór opowiadań do pięknej muzyki. Jeszcze tego samego dnia zakupiłem 'Trucicielkę". Chciałem konfrontacji z tym co mówił, pomijając już tłumaczenie na język polski który zawsze będzie obciążony pewnymi zmianami w przesłaniu autora, jak to ma się w każdej książce przekładanej na język obcy. Okazało się że autor nie mija się z prawdą w swoim wywiadzie. Każde słowo, każde zdanie są jakby na wskroś przemyślane, a każde opowiadanie to prawdziwa uczta dla naszej duszy. Autor porusza tematy trudne, pokazując zależność między nimi i odkrywając nagą prawdę o ludzkiej ułomności i podłości. Na pierwszy rzut oka może się wydawać że to proste opowiadania, ale tak nie jest. Bardzo mi się podoba soczysty język narratora, użyte słowa które...

Zbiór zawiera cztery opowiadania, które chciałabym ocenić osobno i o każdym napisać kilka słów.

1. "Trucicielka" - tytułowe opowiadanie wcale mnie nie zaskoczyło, było przewidywalne i nie wzbudziło we mnie żadnych emocji. 3/10
2. "Powrót" - to opowiadanie mi się podobało, ze względu na opis przemiany głównej postaci, bardzo zręcznie i ciekawie napisane, ale zakończenie przewidywalne. 7/10
3. "Koncert >>Pamięci anioła<<" - to najbardziej ciekawe opowiadanie ze wszystkich, bardzo mnie zaciekawiło, a koniec był bardzo emocjonujący, tak naprawdę do końca nie wiedziałam, jak postąpią bohaterowie. Świetne opowiadanie. 8/10
4. "Elizejska miłość" - to bardzo dobre opowiadanie, które opowiada o miłość, nienawiści, przebaczeniu, tęsknocie. 7/10

Cały zbiór łączy tematyka tego, jak coś złego, można przemienić w dobro, Schmitt ukazuje przemianę zewnętrza poszczególnych przeróżnych postaci. Dla całości ode mnie 6/10.

Monika | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Éric-Emmanuel Schmitt to zdecydowanie jeden z ciekawszych pisarzy. Wysoko cenię u Niego różnorodność. Gdy biorę do ręki kolejną Jego książkę wiem, że będzie zupełnie o czym innym niż pozostałe.

"Trucicielka..." to 4 opowiadania, wszystkie udane. Najwięcej emocji wywołało we mnie trzecie z nich - "Koncert pamięci anioła" ukazujące przewrotność losów ludzkich, ulotność sukcesów i potęgę własnego sumienia.

"Trucicielka.." jest dla mnie jedną z najlepszych książek autora.

Ag2S -> to kolejna piękna książka od Ciebie:) Bardzo dziękuję :)

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Wolno panu łamać reguły, ale nie wtedy, gdy pragnie pan być zrozumiany. Jeżeli chce pan być rozumiany, to jedynym sposobem „uwolnienia" się od reguł jest dogłębne, mistrzowskie przyswojenie ich sobie, tak aby się stały pańską drugą naturą. Oto paradoks: w każdym złożonym społeczeństwie człowiek jest... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica