Mechanizm serca

Wydawnictwo: Świat Książki
La mécanique du cœur
malenstwo412

Inne wydania

W najzimniejszy dzień w dziejach świata, 17 kwietnia 1874, w Edynburgu rodzi się Jack. Chłopiec ma zamarznięte serce. By przeżył, ekscentryczna doktor Madeleine wszczepia mu mechanizm zegara z kukułką. Jackowi nie wolno się tylko zakochać, bo wówczas jego serce pęknie na zawsze. Ale nie da się żyć bez miłości... Delikatnie zabawna, imponująca wyobraźnią, mądra i czuła bajka–niebajka o wielkich uczuciach, nietolerancji, zazdrości i psikusach losu, na które czasem pomaga... koktajl z łez.

źródło opisu: Świat Książki, 2010

źródło okładki: Skan

allison | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 17 marca 2014

Książka dziwna, nieco intrygująca, skoro nazwana została baśnią dla dorosłych. I z całą pewnością nie jest adresowana do najmłodszych odbiorców, gdyż jest przejmująca, smutna i ma nietypowe dla gatunku zakończenie (które, nawiasem mówiąc, wcale nie przypadło mi do gustu).

Mimo iż utwór zawiera wiele elementów fantastycznych, zabrakło mi w nim uczuciowego klimatu - a to dziwne, bo przecież akcja ogniskuje się wokół tytułowego serca i wewnętrznych przeżyć bohatera.
Jak dla mnie, było zbyt drętwo, czasem jakby na siłę, dlatego oceniłam całość na 6 gwiazdek.

Czy warto sięgnąć po tę książkę? Na pewno tak, gdyż nie jest nudna, są momenty, gdy trzyma w napięciu, czyta się ją szybko, daje nieco do myślenia, może zadziwiać pobudzającymi wyobraźnię opisami, ale nie należy liczyć na wielkie uniesienia i ucztę duchową.

Justilla | 2010-09-11
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczna, Oddane
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Zacznę od okładki, która jest bardzo ładna. Przedstawia Jacka i śpiewaczkę Miss Acacię. Jak się przyjrzeć, to na piersi chłopca widać zębatki. Opis jest troszeczkę błędny - Jack zegar ma połączony z sercem, a nie wstawiony zamiast niego.

Głównego bohatera poznajmy już... w dniu narodzin, co o tyle zaskakujące, że narratorem jest przecież on sam. Później szybko przewijamy się przez dzieciństwo, aż do jego dziesiątego roku życia kiedy to spotyka śpiewaczkę. W poszukiwaniu jej zaczyna uczęszczać do szkoły, a po kilku latach - wyrusza w świat. Przeżywa rozmaite przygody, poznaje zaskakujących ludzi. Choć domyślałam się zaskoczenia to i tak mnie ono zaskoczyło i zasmuciło.

Książka ta określona jest jako baśń dla dorosłych. Przypomina mi "Małego Księcia". Skojarzenie bierze się stąd, że obie są... oryginalnie dziwne. Nierealne. Pisane specyficznym językiem, z niecodziennymi opisami i zaskakującymi pomysłami. Zadziwiające, że pisał to wokalista zespołu rockowego.

Z pewnością każdy...

Alina | 2010-09-22
Przeczytana: 14 września 2010

A już nasze babcie mówiły: Nie oceniaj książki po okładce, ani nawet po opisie z okładki! Może należało się zastosować do tej starej rady i przejść obok "Mechanizmu serca" obojętnie. Ale w końcu po czym rozpoznać, że chce się przeczytać daną książkę? Jakieś kryterium być musi. Ta książka się w nie bardzo dobrze wpasowała.

Jack urodził się najzimniejszym dniu w dziejach świata. Jego serce zamarzło, więc pewna kobieta, która odbierała porody prostytutek, wstawiła mu zegar, żeby dzięki niemu serce działało. Dbała o niego, chciała go uchronić przed całym złem świata. Ale pewnego dnia zabrała go do miasta, gdzie Jack się zakochał... Po pewnym przykrym wypadku musiał uciekać. Wyruszył wtedy w poszukiwanie ukochanej, zawieszając swoje życie na włosku...

Faktycznie jest to baśń dla dorosłych. Jest tam seks, jednocześnie jawny i ukryty pod warstwą słów. Jest cudowna kobieta i rywal do jej serca. Miłość absolutna w wydaniu trzech osób. Odrobina poezji. Ukryta recepta na życie. Czemu więc...

Mechanizm serca jest to książka, która zaintrygowała mnie od samego początku, jest wciągająca i dająca do myślenia. Przepiękna historia o miłości i opowieść z przesłaniem dla każdego czytelnika.

Bardzo polecam!

A-- | 2011-01-10
Na półkach: Eros i Psyche, 2011, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Jest to baśniowo-alegoryczna historia miłosna dla dorosłych (w każdym razie nie dla dzieci) i mimo, że baśniowość, alegoryczność i erotyczność są terminami niosącymi w sobie atrakcyjność to książka jest niestety słaba. Powiedziałbym nawet że jest to pseudopoetycki, powierzchowny gniot (i tak bym ją określił jeśli przerwałbym czytanie w połowie), ale jako że przeczytałem ją do końca i koniec był niezgorszy, to podciągam ocenę do dwóch gwiazdek.
Motyw zegarowego serca jest ciekawy i wiele w nim poezji, a sama alegoria zegara niesie również wiele ciekawych treści jednak autor traktuje to bardzo powierzchownie. Nadmienić należy, że autor jest liderem kapeli i to widać w sposobie operowania słowem i w podobieństwie do tekstów piosenek - ekspresyjnych obrazków, na granicy poezji, ale w gruncie rzeczy nie niosących żadnych głębszych myśli, a tylko drażniących nietypowymi zestawieniami słów. Bohater książki jest nijaki. Na początku jest to dziecko, lecz jego sposób myślenia jest zbyt...

magda | 2011-01-07
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 06 stycznia 2011

"W najzimniejszy dzień w dziejach świata, 17 kwietnia 1874, w Edynburgu rodzi się Jack. Chłopiec ma zamarznięte serce. By przeżył, ekscentryczna doktor Madeleine wszczepia mu mechanizm zegara z kukułką. Jackowi nie wolno się tylko zakochać, bo wówczas jego serce pęknie na zawsze."

Kiedyś usłyszałam opinię, że w dziejach literatury i kinematografii wszystko już zostało powiedziane. Niby to się zgadza, klasyczne baśnie klasycznymi baśniami zostaną i coś, co powstało współcześnie nie może do tego miana pretendować. A Tim Burton "Edwardem Nożycorękim" zaznaczył swoje wyjątkowe miejsce w historii kina. Mathias Malazieu, francuski muzyk rockowy, "zmiksował" klasyczną baśń z burtonowską rzeczywistością i otrzymał "Mechanizm serca" - coś starego, a jednocześnie nowego.

Narratorem powieści jest Mały Jack, syn młodziutkiej dziewczyny, urodzony na edynburskim Arthur's Seat. Doktor Madeleine, nieco ekscentryczna lekarka z misją, wszczepia maleńkiemu chłopczykowi drewniany zegar z kukułką,...

Nana | 2014-01-29
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Już sam opis na okładce zachęca do przeczytania... Coś nowego - interesujący pomysł, żeby uczynić głównego bohatera posiadaczem serca z kukułką ;) Szczególnie, że książki tej nie można zaliczyć do typowo fantastycznych.
Kiedy zaczęłam ją czytać miałam wrażenie, że to będzie coś w stylu metaforycznej wersji "Oskara i Pani Róży" w połączeniu z "Małym Księciem" i "Tektoniką uczyć" - tak wyobrażałam sobie, że to będzie połączenie 3 moich ulubionych utworów. Jak widać po ocenie - jakoś szczególnie się nie zawiodłam ;)
Książka jest niewielka - nie ma nawet 200 stron. Czyta się szybko, choć sama akcja nie należy do tych wartkich. Dużym plusem tej książki jest brak idealizacji... To pozycja, z której naprawdę można nauczyć się jakie jest życie.
"Mechanizmem serca" ani się nie zachwyciłam, ani nie zniechęciłam... W zasadzie to taka pozycja, którą naprawdę trudno ocenić... Myślę, że jest to związane z samym zakończeniem, ale nie chcę spoilerować ;)

Naprawdę polecam :)

Orjanne | 2010-10-05
Przeczytana: październik 2010

Sądziłam, że ta książka okaże się bardziej baśniowa i romantyczna. Gdy ją czytałam, czułam, że wiem, co autor miał na myśli i co chciał przekazać, ale ubierał to w zły styl. Język wydawał mi się dziwnie pokrętny - chodzi o mentalność narratora. Całe jego opowiadanie miało wydźwięk bardzo dziecięcy i niezwykle raziło to, że od czasu do czasu po głowie tego dziecka chodziły jakieś "świńskie" myśli. Moim zdaniem to zupełnie nie pasowało.
Chyba najlepsza część książki zaczyna się pod jej koniec. Nabiera jakichś konkretnych kształtów i motywów.

arachne | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Wszystko zaczęło się obiecująco. Dobry pomysł, mocny początek. Nieczęsto można bowiem przeczytać pierwszoosobową narrację z własnego przyjścia na świat.

Z każdą kartką było jednak coraz gorzej - do bólu infantylnie, do bólu oklepanie. Idea "zegaroserca" ciekawa, lecz cała fabuła bardzo słaba. Tego typu historie powinny bawić i wzruszać, nie irytować. Nie ma się też co łudzić, książka nie odkrywa żadnej moralnej prawdy, nie skłania do refleksji. Winę ponosi po części sam Jack - główny, niezrównoważony emocjonalnie, nastoletni bohater.

Mocne strony? 160 stron tekstu nie zdąży wynudzić czytelnika na tyle, żeby zdecydował o natychmiastowym przerwaniu lektury. I okładka, oczywiście.
Nie świadczy to chyba najlepiej o pisarzu (który nota bene nie jest pisarzem, a muzykiem).

Katarzyna | 2010-09-09
Przeczytana: 08 września 2010

"Im bardziej powtarzam sobie "niemożliwe", tym mocniej słowo "możliwe" odbija się echem pod czaszką..."

Wzruszająca opowieść o tym, jak mocno możemy kochać i w coś wierzyć.