Leliusz czyli rozmowa o przyjaźni

Tłumaczenie: Franciszek Habura
Wydawnictwo: Literatura
Laelius de Amicitia
978-83-927292-3-5
klasyka
Ensis

Dzieło Cycerona zawierające jego przemyślenia na temat bliski każdemu człowiekowi. Jest to bowiem traktat o przyjaźni, jej zaletach;o cechach, jakie prawdziwa przyjaźń powinna posiadać. Obok wszelkich zalet, należy wymienić jeszcze i tą, że jest to prawdziwa skarbnica cytatów, które na stałe wpisały się w kulturę europejską.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: http://legit.pl

Ensis | 2011-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Gdyby ktoś przejrzał moje półki w serwisie LubimyCzytać.pl, z pewnością zauważyłby tam wiele bardzo wiekowych pozycji. Ta jest właśnie jedną z nich. „Leliusz czyli rozmowa o przyjaźni”, to dzieło, które znamy, nawet o nim nie wiedząc. Jak to możliwe? Wystarczy przeczytać, aby przekonać się, że to, co napisałem, to prawda.

De amicitia, pod względem formalnym zostaje ujęte przez Cycerona w formę dialogu (cechowało to zresztą większość filozoficznych traktatów starożytności). Jak sam informuje we wstępie, jest to zapis ważniejszych treści z autentycznej rozmowy, która miała miejsce między Leliuszem, Fanniuszem i Scewolą. Pierwszy z nich staje się nauczycielem przyjaźni, ponieważ w czasach powstawania utworu, głośno było o jego przyjaźni z Publiuszem Scypionem Afrykańczykiem.

Przyjaźń, temat bardzo wdzięczny, poruszany w różnych dziełach, niezależnie od uprawianego gatunku literackiego, ponieważ jest bliski każdemu z nas. Traktat Cycerona, nazywanego przez wielu wychowawcą Rzymian, ...

EnfantTerrible | 2012-01-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012.
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Dla mnie dzieło wręcz zionące uniwersalnością - zarówno pod względem tematyki, jak również zalecanych wskazań. Z dziecinną łatwością mogę zaadaptować poniektóre przypowieści na całkiem współczesny świat, uświadamiając sobie, iż zwykle zmieniają się tylko otaczające nas czasy, dużo rzadziej ludzie.

srebrnousta | 2015-09-14
Przeczytana: 30 stycznia 2013