Listy do Attyka. Tom I (księgi 1-2)

Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
52
36

Na półkach:

„Listy do Attyka” to lektura niezwykła z wielu powodów.

Niewiele jest w historii antycznej takich państw, które pozostawiłyby po sobie tak bogate dziedzictwo literackie. Dziedzictwo, które pozwoliłoby nam uzyskać wgląd w ludzkie życie w wymiarze jednostkowym albo dojrzeć kulisty wielkich, przełomowych wydarzeń historycznych.
Nawet na tle innych twórców tamtej epoki Cyceron, mąż stanu z pierwszego wieku przed naszą erą, był autorem nadzwyczajnie wręcz płodnym, pozostawił po sobie niebywale bogatą spuściznę.

Lecz w całym tym ogromie tego, co napisał, „Listy do Attyka” zajmują miejsce szczególne. „Listy…” pozwalają czytelnikowi dojrzeć w nim kogoś więcej niż tylko kolejną prominentną postać wielkiego imperium. Czytając je, zobaczymy nie Cycerona wygłaszającego swe słynne „O tempora! O mores”, albo kierującego w senacie oskarżycielski palec w stronę spiskowców i mówiącego „Jak długo jeszcze będziesz, Katylino, nadużywać naszej cierpliwości?”. Nic z tych rzeczy. Z „Listów…” wyłania się bardzo intymny portret człowieka będącego już na marginesie rzymskiej polityki, patrzącego na nią wprawdzie bardzo subiektywnym okiem, ale jednak już z pewnego dystansu. To portret człowieka tęskniącego za swym przyjacielem, przeżywającego boleśnie niewdzięczność, jakiej doświadczał ze strony ludu Rzymu, dotkniętego niesprawiedliwością, jaka go spotkała… Widzimy tam Cycerona cieszącego się rzeczami stosunkowo drobnymi, jak sprowadzony z Grecji posąg czy narzekającego na stosunki rodzinne. To absolutnie niezwykłe, że takie lektury jak „Listy…” umożliwiają nam poznać konkretnego człowieka i jego intymne myśli sprzed ponad dwudziestu wieków…

Książka ma jeszcze jeden walor, o którym nie sposób nie wspomnieć : ogromną liczbę przypisów, które pozwalają czytelnikowi przybliżyć kontekst, w którym poszczególne listy powstawały. Bez nich wiele fragmentów byłoby zupełnie niezrozumiałych dla współczesnego czytelnika, dla którego powoływane przez Cycerona nazwiska byłyby puste, a omawiane wydarzenia – zupełnie bez znaczenia.

Bardzo podobał mi się język, jakim operowała tłumaczka dokonując przekładu – nie czuć w nim silenia się na sztuczną archaizację wypowiedzi, ale też nie razi nadmierną nowoczesnością.

„Listy do Attyka” to lektura niezwykła z wielu powodów.

Niewiele jest w historii antycznej takich państw, które pozostawiłyby po sobie tak bogate dziedzictwo literackie. Dziedzictwo, które pozwoliłoby nam uzyskać wgląd w ludzkie życie w wymiarze jednostkowym albo dojrzeć kulisty wielkich, przełomowych wydarzeń historycznych.
Nawet na tle innych twórców tamtej epoki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    14
  • Teraz czytam
    1
  • Starożytność
    1
  • Historia
    1
  • Hystory
    1
  • Polecany autor
    1
  • Literatura antyczna
    1
  • Rzym
    1
  • Klasyka światowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Listy do Attyka. Tom I (księgi 1-2)


Podobne książki

Przeczytaj także