Satyryki

Tłumaczenie: Mieczysław Brożek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria II". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
SATYRICON
klasyka

Romans awanturniczy z I w.n.e. przedstawiający pikantne przygody młodego Enkolpiusa oraz jego kochanków, ich wspólne awantury i podróże po antycznej Italii celem zdjęcia klątwy Priapa. Petroniusz nie stroni od groteskowego humoru jak i realizmu w obrazowaniu rzymskich warstw społecznych. Najpopularniejszą jej częścią jest "Uczta Trymalchiona". Powieść została okraszona różnymi barwnymi opowieściami z epoki. Większa część tego dzieła (zachowanego w 1/10) pozostaje nadal zaginiona...
Autorskiej ekranizacji dokonał Federico Fellini.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: google

Gapcio | 2014-02-16

Jak walczono w starożytnym Rzymie z impotencją? Ano poprzez niezliczone próby praktycznego przełamania niemocy w obcowaniu z istotami obojga płci i w bardzo nieraz młodym wieku. O tym właśnie w dużej mierze opowiadają zachowane tylko w nieznacznej części "Satyryki". Tok opowieści z konieczności jest przez te braki w materii literackiej rwany; ale i nieokrojone partie tekstu bywają "konstrukcyjnie spontaniczne", swobodnie przeskakując od krytyki szkoły azjatyckiej w retoryce, namysłu nad upadkiem sztuki czy wyszydzenia nowobogackich aspiracji wyzwoleńców, do opisu niewybrednych przygód bohaterów, dokonywanych przez nich oszustw, wyłudzeń, czy wreszcie ich czynności fizjologicznych. Utwór, zaklasyfikowany jako romans, zawiera w istocie elementy wielu różnych gatunków literackich, nie wyłączając poematu. Co jednak najważniejsze, daje nam interesujący obraz ówczesnej obyczajowości i zarazem dowód, iż przez niemal dwa tysiące lat sprawy ludzkie nie zdążyły się za bardzo zmienić.

tootiki | 2015-02-07

Najlepszy tekst literatury łacińskiej.
To tłumaczenie nie jest za dobre, ale bardzo trudno jest przetłumaczyć Satyricon.

BBlibelli | 2017-12-30
patimaka | 2017-08-09