A escrava Isaura
miłość
kirrka

Wzruszająca historia pięknej niewolnicy i jej miłosnych perypetii zyskała sobie zarówno bezlitosnych krytyko, jak i pełnych entuzjazmu wielbicieli, do czego ostatnio przyczynił się również serial telewizyjny stanowiący wzbogaconą i rozbudowaną wersję powieści brazylijskiego romantyka.

źródło opisu: PIW, 1986

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

sola255 | 2015-04-05

No nie będę hipokrytką ,żeby udawać ,że nie znam :-) Znam , a jakże!
Najpierw widziałam serial.W tamtych czasach , kiedy był w tv ( przynajmniej w moim otoczeniu tak było)oglądali go nawet mężczyźni.Pracowałam w biurze zakładu produkcyjnego , gdzie brygady były zmianowe.To właśnie uczynni panowie , którzy np pracowali w tym dniu na 2 zmianie przychodzili i z przejęciem opowiadali mi co było w porannym odcinku :-)Ja słuchałam z przejęciem i dyskutowaliśmy o biednym życiu Isaury:-)Fajne były czasy.Pierwsza taka telenowela .Do dziś pamiętam niebieskie futryny u drzwi i w uszach pobrzmiewa mi muzyka -wstęp do serialu :

Złudzenia rozwiał mój przełożony:-).Powiedział, cytuje:
" To jest film o ciężkim życiu, jakie mieli Panowie posiadający niewolników!
Nie dość ,że była jego niewolnicą , ubierała się jak dama za jego kasę , to jeszcze nie mógł ze swoją własnością zrobić co chciał! I to tylko jedna, a...

Historia Isaury zaczyna się niewinnie, wręcz humorystycznie. Córka niewolnicy staje się już kolejną własnością rodziny komandora.Fakt, że żona zarządcy była dziewczyną zainteresowana i zauroczona, postanawia dać jej godne wychowanie. Lecz pomimo dobrego traktowania Isaury, nigdy nie chcieli wyzwolić dziewczyny. I tak po śmierci jej matrony zostaje ona niewolnicą swojego pracodawcy Leoncia i Malwiny jego żony.Nowe państwo pokochało bardzo Isaurę, aż za bardzo. Sam Leoncio zafascynowany był niewolnicą i zauroczony jej urodą, popędami seksualnymi rozpoczynają się ciężkie czasy dla Isaury. Jak to jest telenowelach brazylijskich niewolnica tak młoda, piękna, skromna nie ma takiego zamiaru zostać kochanką właściciela hacjendy. Sam ojciec Miguel młodziutkiej dziewczyny walczy o wolność całkowitą dla swojej córki. Chce ją odzyskać i wykupić, udaje się mu to komandor umiera. Dla niewolnicy życie u boku Leoncia okazuje się piekłem, przeżywa największy koszmar jej życie nie jest usłane różami...

książek: 1954

Słynny serial gatunku telenoweli z literackim pierwowzorem? I to jeszcze autorstwa brazylijskiego pisarza epoki romantyzmu? Muszę przyznać, że w życiu nie byłam aż tak zaskoczona w temacie literatury...
Od siebie dodam, że 'Niewolnica Isaura' to jedna z kolejnych historii o wprost anielskiej bohaterce (nota bene, przyprawiająca każdego mężczyznę o przypływ namiętności)), która musi stawić czoła wielu przeszkodom,a by zdobyć szczęście. Romantyzm poznałam po sposobie prowadzenia narracji w tej powieści - te bezpośrednie zwroty do czytelnika, uwaga narratora skupiona na każdym punkcie historii czy postaci i opisy są zbyt charakterystyczne, aby się pomylić.
Co do samej lektury, pozycja jest z cyklu 'przyjemne i łatwe' - wiem, ktoś może stwierdzić, że przecież tytułowa niewolnica nie miała przed sobą drogi usłanej różami, ale powiedzcie szczerze - wątek miłosny w tej historii jest zbyt oczywisty, prawda? A samo zakończenie? Pominę milczeniem.
Oceniam całość jako 'dobrą', głównie ze...

Madame_Mozart | 2011-06-14
Przeczytana: 03 maja 2011

Nie mogłam się doczekać aż skończę czytać tę książkę. Główna bohaterka jest tak dobra, piękna i utalentowana (czyt. idealna) że aż irytująca...

Grażyna | 2012-11-20

Tak posiadam i czytałam :)))

Flack | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Dzieło idealnie wpisujące się w romantyzm brazylijski, potępiający niewolnictwo i idący śladem europejskich twórców w zakresie pięknej miłości.

Osobiście? Słynnego serialu nigdy na oczy nie widziałem. Isaura wielokrotnie jest irytująca i mdła, narrator wyjaśniający i dopowiadający wszystko - psuje klimat, który zachowuje się jedynie dzięki ciut bardziej charyzmatycznym (lub po prostu nie tak szlachetnym) postaciom jak Leôncio. Z drugiej strony, minęło już blisko 150 lat od publikacji tej książki, więc taki a nie inny sposób prowadzenia, chociażby narracji, nie powinien dziwić.

Podsumowując - warto przeczytać, zwłaszcza jeśli ktoś jest z pokolenia, które było zafascynowane serialem, bądź co bądź jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Nie ma się jednak co nastawiać na wspaniałe doznania, prócz kilku momentów.

Dla pasjonatów - polecam wersję oryginalną (A Escrava Isaura), język jest stosunkowo prosty.

poolinka | 2014-02-23

Mimo dwóch gwiazdek bawiłam się przednio - trudno zresztą o inny odbiór lektury. Zwłaszcza gdy w kółko czyta się o Isaurze: "tak czyste i idealne są te linie, że olśniewają oczy, zniewalają umysł i paraliżują wszelką myśl. Jej płeć jest jak kość słoniowa klawiatury, jak jutrzenka, której blask, zabarwiony lekkim odcieniem bladej róży, nie oślepia wzroku" lub "czoło jej musnął powiew boskiego natchnienia, który przemienił ją w kapłankę piękna, w pieśniarkę natchnioną nieziemską harmonią" i tym podobne, wyszukane komplementa. Polecam tylko ludziom z poczuciem humoru.

meggykotka | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Zaglądam do szuflady i wyciągam losową książkę. Kiedy trafiła mi się "Niewolnica Isaura" pomyślałam, że gorzej już być nie może. Pierwowzór brazylijskiego tasiemca :/ Serialu nie oglądałam.
Ta książka to romantyczny kicz. Jedyne co w niej zasługuje na uwagę, to sposób w jaki została opisana niesprawiedliwość i okrucieństwo stosowane wobec niewolników. Jednak wszystko psują wyolbrzymione opisy zalet Isaury a i jej zachowanie jest irytujące. Nie ma w niej ani odrobiny charyzmy, nie posiada własnego zdania i a jej samoocena jest bliska zeru.
Historia opisana w tej książce idealnie nadawała się do zekranizowania jako telenowela. Czuję się to co raz bardziej z każdym przeczytanym rozdziałem.
Jedyna postać, której naprawdę było mi szkoda to Malwina. Nie była niczemu winna, a los obszedł się z nią najokrutniej.

Wiedźminka | 2011-05-23
Przeczytana: maj 2011

Zaskoczyło mnie to, że tak wiele wątków autor pominął. Film był lepszy, bardziej wyrazisty. No i ta rola Leoncia.

alja | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Widząc tę książkę w antykwariacie, ociągałam się z jej kupnem, choć kosztowała grosze (w końcu zapłaciłam 1 zł). Miałam gdzieś z tyłu głowy, że to poziom telenowel, a szkoda mi czasu na czytanie nieciekawych pozycji. Ale gdy już nabyłam wszystko, co brazylijskie udało mi się wyszperać, doszłam do wniosku, że jeśli uwielbiam Brazylię to i tą jej część trzeba poznać. Tym bardziej, iż na wystawie "Kocham i nienawidzę Lygii Clark" w warszawskiej Zachęcie miała ona swój wątek ("NAJSŁAWNIEJSZA NIEWOLNICA W BRAZYLII BYŁA BIAŁA").

Powieść ukazała się po raz pierwszy 1875 r. Serial jest jej adaptacją rozbudowaną, rozbuchaną. Wiedząc to łatwiej się przekonać do lektury. A ta nie jest przesadną torturą - 150 stron prostym językiem opisanej wartkiej akcji czyta się łatwo, w moim przypadku z pobłażliwym uśmieszkiem na ustach. Na okładce napisano, że pozycja ta nie cieszyła się uznaniem krytyków, ale wielbicieli miała wielu więc nie wypada zapewne gorzej od niektórych współczesnych...