Lubimyczytać.pl to:

miłość
typ
papier
kirrka
4.68 (62 ocen i 13 opinii)

Opis książki

Wzruszająca historia pięknej niewolnicy i jej miłosnych perypetii zyskała sobie zarówno bezlitosnych krytyko, jak i pełnych entuzjazmu wielbicieli, do czego ostatnio przyczynił się również serial telewizyjny stanowiący wzbogaconą i rozbudowaną wersję powieści brazylijskiego romantyka.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników

Słynny serial gatunku telenoweli z literackim pierwowzorem? I to jeszcze autorstwa brazylijskiego pisarza epoki romantyzmu? Muszę przyznać, że w życiu nie byłam aż tak zaskoczona w temacie literatury...
Od siebie dodam, że 'Niewolnica Isaura' to jedna z kolejnych historii o wprost anielskiej bohaterce (nota bene, przyprawiająca każdego mężczyznę o przypływ namiętności)), która musi stawić czoła wielu przeszkodom,a by zdobyć szczęście. Romantyzm poznałam po sposobie prowadzenia narracji w tej powieści - te bezpośrednie zwroty do czytelnika, uwaga narratora skupiona na każdym punkcie historii czy postaci i opisy są zbyt charakterystyczne, aby się pomylić.
Co do samej lektury, pozycja jest z cyklu 'przyjemne i łatwe' - wiem, ktoś może stwierdzić, że przecież tytułowa niewolnica nie miała przed sobą drogi usłanej różami, ale powiedzcie szczerze - wątek miłosny w tej historii jest zbyt oczywisty, prawda? A samo zakończenie? Pominę milczeniem.
Oceniam całość jako 'dobrą', głównie ze względu...

Madame_Mozart | 2011-06-14
Przeczytana: 03 maja 2011

Nie mogłam się doczekać aż skończę czytać tę książkę. Główna bohaterka jest tak dobra, piękna i utalentowana (czyt. idealna) że aż irytująca...

Flack | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Dzieło idealnie wpisujące się w romantyzm brazylijski, potępiający niewolnictwo i idący śladem europejskich twórców w zakresie pięknej miłości.

Osobiście? Słynnego serialu nigdy na oczy nie widziałem. Isaura wielokrotnie jest irytująca i mdła, narrator wyjaśniający i dopowiadający wszystko - psuje klimat, który zachowuje się jedynie dzięki ciut bardziej charyzmatycznym (lub po prostu nie tak szlachetnym) postaciom jak Leôncio. Z drugiej strony, minęło już blisko 150 lat od publikacji tej książki, więc taki a nie inny sposób prowadzenia, chociażby narracji, nie powinien dziwić.

Podsumowując - warto przeczytać, zwłaszcza jeśli ktoś jest z pokolenia, które było zafascynowane serialem, bądź co bądź jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Nie ma się jednak co nastawiać na wspaniałe doznania, prócz kilku momentów.

Dla pasjonatów - polecam wersję oryginalną (A Escrava Isaura), język jest stosunkowo prosty.

poolinka | 2014-02-23

Mimo dwóch gwiazdek bawiłam się przednio - trudno zresztą o inny odbiór lektury. Zwłaszcza gdy w kółko czyta się o Isaurze: "tak czyste i idealne są te linie, że olśniewają oczy, zniewalają umysł i paraliżują wszelką myśl. Jej płeć jest jak kość słoniowa klawiatury, jak jutrzenka, której blask, zabarwiony lekkim odcieniem bladej róży, nie oślepia wzroku" lub "czoło jej musnął powiew boskiego natchnienia, który przemienił ją w kapłankę piękna, w pieśniarkę natchnioną nieziemską harmonią" i tym podobne, wyszukane komplementa. Polecam tylko ludziom z poczuciem humoru.

Wiedźminka | 2011-05-23
Przeczytana: maj 2011

Zaskoczyło mnie to, że tak wiele wątków autor pominął. Film był lepszy, bardziej wyrazisty. No i ta rola Leoncia.

Grażyna | 2012-11-20
Na półkach: Mmm, Przeczytane

Tak posiadam i czytałam :)))

alja | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Widząc tę książkę w antykwariacie, ociągałam się z jej kupnem, choć kosztowała grosze (w końcu zapłaciłam 1 zł). Miałam gdzieś z tyłu głowy, że to poziom telenowel, a szkoda mi czasu na czytanie nieciekawych pozycji. Ale gdy już nabyłam wszystko, co brazylijskie udało mi się wyszperać, doszłam do wniosku, że jeśli uwielbiam Brazylię to i tą jej część trzeba poznać. Tym bardziej, iż na wystawie "Kocham i nienawidzę Lygii Clark" w warszawskiej Zachęcie miała ona swój wątek ("NAJSŁAWNIEJSZA NIEWOLNICA W BRAZYLII BYŁA BIAŁA").

Powieść ukazała się po raz pierwszy 1875 r. Serial jest jej adaptacją rozbudowaną, rozbuchaną. Wiedząc to łatwiej się przekonać do lektury. A ta nie jest przesadną torturą - 150 stron prostym językiem opisanej wartkiej akcji czyta się łatwo, w moim przypadku z pobłażliwym uśmieszkiem na ustach. Na okładce napisano, że pozycja ta nie cieszyła się uznaniem krytyków, ale wielbicieli miała wielu więc nie wypada zapewne gorzej od niektórych współczes...

kirrka | 2011-01-06

Niezapomniany serial z lat '80
Książkę czyta się szybciej niż ogląda serial :)
Warto powrócić do lektury aby sobie po części przypomnieć film .

Karol | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

Nie wiem czy autor pisze całkiem serio czy to jest jakiś groteskowy twór.
Ale i tak lepsze niż zmierzch.

| 2013-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 lutego 2013

Nie miałam okazji oglądać serialu. Książka musiała być bardzo inspirująca dla autora scenariusza tej telenoweli. Wiele musiał dołożyć z mocy własnej wyobraźni, by przyciągnąć przed ekrany telewizorów miliony Polaków. Nowela nadaje się na jeden wieczór. Jeśli ktoś nie widział jej adaptacji, to warto najpierw zapoznać się z krótką historią pięknej niewolnicy w wersji pierwotnej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica