Niewolnica Isaura

miłość
typ
papier
kirrka
4,81 (80 ocen i 18 opinii)

Opis książki

Wzruszająca historia pięknej niewolnicy i jej miłosnych perypetii zyskała sobie zarówno bezlitosnych krytyko, jak i pełnych entuzjazmu wielbicieli, do czego ostatnio przyczynił się również serial telewizyjny stanowiący wzbogaconą i rozbudowaną wersję powieści brazylijskiego romantyka.

źródło opisu: PIW, 1986

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
sola255 | 2015-04-05

No nie będę hipokrytką ,żeby udawać ,że nie znam :-) Znam , a jakże!
Najpierw widziałam serial.W tamtych czasach , kiedy był w tv ( przynajmniej w moim otoczeniu tak było)oglądali go nawet mężczyźni.Pracowałam w biurze zakładu produkcyjnego , gdzie brygady były zmianowe.To właśnie uczynni panowie , którzy np pracowali w tym dniu na 2 zmianie przychodzili i z przejęciem opowiadali mi co było w porannym odcinku :-)Ja słuchałam z przejęciem i dyskutowaliśmy o biednym życiu Isaury:-)Fajne były czasy.Pierwsza taka telenowela .Do dziś pamiętam niebieskie futryny u drzwi i w uszach pobrzmiewa mi muzyka -wstęp do serialu :

Złudzenia rozwiał mój przełożony:-).Powiedział, cytuje:
" To jest film o ciężkim życiu, jakie mieli Panowie posiadający niewolników!
Nie dość ,że była jego niewolnicą , ubierała się jak dama za jego kasę , to jeszcze nie mógł ze swoją własnością zrobić co chciał! I to tylko jedna, a...

Słynny serial gatunku telenoweli z literackim pierwowzorem? I to jeszcze autorstwa brazylijskiego pisarza epoki romantyzmu? Muszę przyznać, że w życiu nie byłam aż tak zaskoczona w temacie literatury...
Od siebie dodam, że 'Niewolnica Isaura' to jedna z kolejnych historii o wprost anielskiej bohaterce (nota bene, przyprawiająca każdego mężczyznę o przypływ namiętności)), która musi stawić czoła wielu przeszkodom,a by zdobyć szczęście. Romantyzm poznałam po sposobie prowadzenia narracji w tej powieści - te bezpośrednie zwroty do czytelnika, uwaga narratora skupiona na każdym punkcie historii czy postaci i opisy są zbyt charakterystyczne, aby się pomylić.
Co do samej lektury, pozycja jest z cyklu 'przyjemne i łatwe' - wiem, ktoś może stwierdzić, że przecież tytułowa niewolnica nie miała przed sobą drogi usłanej różami, ale powiedzcie szczerze - wątek miłosny w tej historii jest zbyt oczywisty, prawda? A samo zakończenie? Pominę milczeniem.
Oceniam całość jako 'dobrą', głównie ze...

Madame_Mozart | 2011-06-14
Przeczytana: 03 maja 2011

Nie mogłam się doczekać aż skończę czytać tę książkę. Główna bohaterka jest tak dobra, piękna i utalentowana (czyt. idealna) że aż irytująca...

Grażyna | 2012-11-20

Tak posiadam i czytałam :)))

Flack | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Dzieło idealnie wpisujące się w romantyzm brazylijski, potępiający niewolnictwo i idący śladem europejskich twórców w zakresie pięknej miłości.

Osobiście? Słynnego serialu nigdy na oczy nie widziałem. Isaura wielokrotnie jest irytująca i mdła, narrator wyjaśniający i dopowiadający wszystko - psuje klimat, który zachowuje się jedynie dzięki ciut bardziej charyzmatycznym (lub po prostu nie tak szlachetnym) postaciom jak Leôncio. Z drugiej strony, minęło już blisko 150 lat od publikacji tej książki, więc taki a nie inny sposób prowadzenia, chociażby narracji, nie powinien dziwić.

Podsumowując - warto przeczytać, zwłaszcza jeśli ktoś jest z pokolenia, które było zafascynowane serialem, bądź co bądź jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Nie ma się jednak co nastawiać na wspaniałe doznania, prócz kilku momentów.

Dla pasjonatów - polecam wersję oryginalną (A Escrava Isaura), język jest stosunkowo prosty.

poolinka | 2014-02-23

Mimo dwóch gwiazdek bawiłam się przednio - trudno zresztą o inny odbiór lektury. Zwłaszcza gdy w kółko czyta się o Isaurze: "tak czyste i idealne są te linie, że olśniewają oczy, zniewalają umysł i paraliżują wszelką myśl. Jej płeć jest jak kość słoniowa klawiatury, jak jutrzenka, której blask, zabarwiony lekkim odcieniem bladej róży, nie oślepia wzroku" lub "czoło jej musnął powiew boskiego natchnienia, który przemienił ją w kapłankę piękna, w pieśniarkę natchnioną nieziemską harmonią" i tym podobne, wyszukane komplementa. Polecam tylko ludziom z poczuciem humoru.

Wiedźminka | 2011-05-23
Przeczytana: maj 2011

Zaskoczyło mnie to, że tak wiele wątków autor pominął. Film był lepszy, bardziej wyrazisty. No i ta rola Leoncia.

alja | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Widząc tę książkę w antykwariacie, ociągałam się z jej kupnem, choć kosztowała grosze (w końcu zapłaciłam 1 zł). Miałam gdzieś z tyłu głowy, że to poziom telenowel, a szkoda mi czasu na czytanie nieciekawych pozycji. Ale gdy już nabyłam wszystko, co brazylijskie udało mi się wyszperać, doszłam do wniosku, że jeśli uwielbiam Brazylię to i tą jej część trzeba poznać. Tym bardziej, iż na wystawie "Kocham i nienawidzę Lygii Clark" w warszawskiej Zachęcie miała ona swój wątek ("NAJSŁAWNIEJSZA NIEWOLNICA W BRAZYLII BYŁA BIAŁA").

Powieść ukazała się po raz pierwszy 1875 r. Serial jest jej adaptacją rozbudowaną, rozbuchaną. Wiedząc to łatwiej się przekonać do lektury. A ta nie jest przesadną torturą - 150 stron prostym językiem opisanej wartkiej akcji czyta się łatwo, w moim przypadku z pobłażliwym uśmieszkiem na ustach. Na okładce napisano, że pozycja ta nie cieszyła się uznaniem krytyków, ale wielbicieli miała wielu więc nie wypada zapewne gorzej od niektórych współczesnych...

maneki_neko | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Naprawdę dobra książka, wciągająca. Wiadomo, opisy przymiotów Isaury są mocno przejaskrawione, ale za to podoba mi się jak autor podkreśla niesprawiedliwość i bezduszność niewolnictwa. Z kolei ostatnie zdanie książki to chyba idealny happy end :)

kirrka | 2011-01-06

Niezapomniany serial z lat '80
Książkę czyta się szybciej niż ogląda serial :)
Warto powrócić do lektury aby sobie po części przypomnieć film .

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Arthur Conan Doyle
    156. rocznica
    urodzin
    Być może nie świecisz jak słońce, ale potrafisz wyprowadzić z mroku. Niektórzy ludzie, sami pozbawieni geniuszu, posiadają niezwykłą moc budzenia go w innych. Chcę powiedzieć, drogi przyjacielu, że jestem ci bardzo zobowiązany.
  • John Flanagan
    71. rocznica
    urodzin
    Muszę to sobie zapamiętać, na wypadek, gdyby kiedyś zaczęło mnie to obchodzić.
  • Andy Andrews
    56. rocznica
    urodzin
    Możesz robić co chcesz, możesz dokonać wszystkiego, czego pragniesz. Nigdy nie brakuje Ci pieniędzy, a czas nie jest Twoim wrogiem. Jeśli naprawdę chcesz dokonać w życiu czegoś wielkiego, może ci brakować jedynie pomysłu. Czas i pieniądze to tylko kwestia odpowiedniej perspektywy.
  • Mikołaj Chylak
    40. rocznica
  • Gérard de Nerval
    207. rocznica
    urodzin
    Przede mną wisiał na ścianie zegar wiejski, a na zegarze – ptak, który zaczął mówić jak osoba żywa. Pomyślałem, ,że dusza mojego przodka mieszka w tym ptaku; lecz nie więcej zdziwiła mnie jego mowa i sposób wypowiadania się, jak to, żem się widział przeniesiony o jeden wiek wstecz. Ptak mówił mi o o... pokaż więcej
  • Michał Markowski
    59. rocznica
  • Victor Hugo
    130. rocznica
    śmierci
    - Nicponiu! Skradłeś mojej żonie całusa! - Ja? Niech mnie pan zrewiduje!
  • Krzysztof Boruń
    15. rocznica