Pamiętnik pani Hanki

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Bożena

Bohaterką ostatniej i zdaniem wielu krytyków najlepszej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza jest młodą i piękną żoną polskiego dyplomaty. Zna wszystkie postacie życia politycznego i wojskowego II Rzeczpospolitej, spotyka się ze znanymi pisarzami a jej przyjacielem i powiernikiem jest... Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Żyje w zbytku, a jej ulubioną aktywności są bale, rauty, fajfy oraz mniej lub bardziej zobowiązujące romanse. Samouwielbienie i podatność na pochlebstwa czynią z niej ofiarę oszustwa. Za sprawą flirtu z pewnym mężczyzną wplątuje się w intrygi i aferę szpiegowską. Gdy jej kochanek zostaje zdemaskowany wybucha skandal...

źródło opisu: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=554

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl

eduko7 | 2014-05-16
Przeczytana: 06 lutego 1985

Tą powieścią Pan Tadeusz Dołęga-Mostowicz potwierdził moje wcześniejsze przekonanie nie tylko o jego talencie pisarskim, ale także świetnie rozwiniętej umiejętności obserwacji, analizy sytuacji i poczuciu humoru. Tym razem pokazał nam świat elity Drugiej Rzeczypospolitej - zwyczaje, przywary, życie towarzyskie. Wzmocnił moje przekonanie, iż dwudziestolecie było ciekawym okresem. Sam pojawiał się w tej powieści jako przyjaciel tytułowej Pani Hanki.

allison | 2018-04-30
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

"Pamiętnik pani Hanki" to podobno najlepsza powieść Dołęgi-Mostowicza. Polemizować z tym stwierdzeniem nie będę, gdyż nie znam zbyt dobrze jego twórczości, przeczytałam zaledwie kilka książek i na ich tle "Pamiętnik..." rzeczywiście wypada pozytywnie.

Fikcyjne zapiski tytułowej bohaterki przeplatane są odautorskimi komentarzami, co nadaje fabule wiarygodności i jest ciekawym zabiegiem technicznym. Pozwala też spojrzeć na jednostronną relację bohaterki z dystansem, a to czasem okazuje się konieczne, gdyż pani Hanka niektóre rzeczy koloryzuje albo przeinacza.

Powieść ta jest nie tylko ciekawie skonstruowanym portretem psychologicznym lekkomyślnej kobiety, której życie skupia się na rozrywkach, miłosnych podbojach i ploteczkach.
To również interesujący i nieco satyryczny obraz polskich elit dwudziestolecia międzywojennego.

Całość ubarwia wątek szpiegowski, ale muszę przyznać, że w pewnym momencie wydał mi się on nieco naciągany, niemal karykaturalny. Nie popsuło mi to jednak...

Pinacolada | 2015-03-11

Książka ciekawa, napisana w formie pamiętnika młodej kobiety. Zawarte są również sprostowania samego autora do niektórych nie dopowiedzianych faktów. Młoda mężatka Hanka przez zazdrość wplątuje się w szpiegowską aferę. Łatwo mi było wczuć się w klimat panujący w książce. Historia wciągająca. Polecam.

cymelium | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Po tylu opiniach nic mądrego ani odkrywczego nie napiszę. To moja piąta przeczytana książka tego autora, którego już wcześniej zaliczyłam w poczet moich ulubionych autorów. Zdania nie zmieniam. Sięgam po kolejne opowieści i mam nadzieję na dobrą lekturę. Te wakacje zdecydowanie upływają mi pod znakiem - Tadeusz Dołęga - Mostowicz.
polecam

książek: 1985
Agussiek | 2011-01-21
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Ta powieść stanowi lekturę obowiązkową dla każdego miłośnika dwudziestolecia międzywojennego. Autor przecudnie oddał atmosferę przedwojennej Warszawy i przednio scharakteryzował ówczesną elitę z jej fajfami, proszonymi obiadkami, bankietami, wyprawami do wód i na przymiarki do krawcowej. Pamiętnik pani Hanki powstał w 1939 roku jako ostatnia powieść Dołęgi-Mostowicza, który parę miesięcy później zginął na froncie. Autor umieścił w powieści sam siebie w roli przyjaciela pani Hanki, służącego zawsze dobrą radą. Opatrzył pamiętnik swoimi komentarzami - co uważam za ciekawy zabieg literacki, z którym zetknęłam się po raz pierwszy.

Główna bohaterka, tytułowa pani Hanka, jest uosobieniem próżności, naiwności i głupoty. Całe dnie spędza na odwiedzaniu kawiarni czy restauracji, bywaniu u znajomych i brylowaniu w towarzystwie, na "załatwianiu sprawunków na mieście" oraz przyjmowaniu wszelakich oznak uwielbienia od otaczających ją mężczyzn. Nie przeszkadza jej to być wierną małżonką Jacka,...

Dia | 2018-09-21
Przeczytana: 09 września 2018

Pamiętnik pani Hanki, przezabawna, intrygująca powieść o arystokratce, która przypadkiem sprawdza list adresowany do jej męża. List napisała jego żona, pierwsza żona, o której istnieniu główna bohaterka nie wiedziała. Szkopuł tkwi w tym, ze to wcale nie jest była pierwsza żona bo oni nigdy się nie rozwiedli. Próby rozwiązania problemu są opisane tak lekkim językiem, ze czyta się z największa przyjemnością. Polecam

Zaczytana | 2014-01-12
Przeczytana: 2012 rok

Rewelacyjna opowieść o młodej, nieco naiwnej Hance, która z wielką determinacją walczy o swoje małżeństwo. Bardzo wciągająca, pełna zarówno zabawnych, jak i tych dramatycznych opisów wydarzeń, które przytrafiły się głównej bohaterce. Tytułowa Hanka zdecydowanie posiada "więcej szczęścia, niż rozumu", kiedy to nie jeden raz nieświadomie ryzykuje własne życie, by dowiedzieć się prawdy o swoim mężu.

Wspaniała opowieść,którą czyta się jednym tchem. Z pewnością powrócę do tej pozycji, a wszystkim poszukującym ciekawej, a zarazem odprężającej książki gorąco polecam "Pamiętnik pani Hanki" !

Edyta Zawiła | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Warszawa okresu przedwojennego z blichtrem wyższych sfer.
Hanka Renowicka piękna, czarująca aczkolwiek niegrzesząca inteligencją żona dyplomaty jak cała jej sfera żyje salonami, toaletami, plotkami, nuda, nuda i jeszcze raz nuda....Aż tu naglę zostaje wciągnięta w aferę kryminalno - szpiegowską, pojawią się agenci, podsłuchy, kradzież dokumentów, podsłuchy, bigamia, romanse, zazdrość, zestaw przemyśleń pani Hanki i duża dawka doskonałego humoru za sprawą Tadeusza Dołęgi - Mostowicza.
Polecam film po tym samym tytułem z Lucyną Winnicką oraz spektakl teatralny z doskonałą Joanną Kulig.

książek: 1945

Choć z pewnością nie jest to literatura z górnej półki , to czasami warto przeczytać coś lżejszego , jak choćby tę powieść.

ira | 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 lipca 2014

Naprawdę dobra powieść. :)
Podobała mi się zarówno treść właściwa, czyli pamiętnik głupiutkiej młodej mężatki, wplątanej w szpiegowską aferę, jak i dowcipne, lekkie komentarze Dołęgi-Mostowicza. Czytało się smakowicie.
I przy okazji taka mała refleksja: Toto, Lili, Myszka, Zyzio - to byli dorośli ludzie. No, to nie mogło długo trwać... ;-)