Pamiętnik pani Hanki

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Bożena

Inne wydania

Bohaterką ostatniej i zdaniem wielu krytyków najlepszej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza jest młodą i piękną żoną polskiego dyplomaty. Zna wszystkie postacie życia politycznego i wojskowego II Rzeczpospolitej, spotyka się ze znanymi pisarzami a jej przyjacielem i powiernikiem jest... Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Żyje w zbytku, a jej ulubioną aktywności są bale, rauty, fajfy oraz mniej lub bardziej zobowiązujące romanse. Samouwielbienie i podatność na pochlebstwa czynią z niej ofiarę oszustwa. Za sprawą flirtu z pewnym mężczyzną wplątuje się w intrygi i aferę szpiegowską. Gdy jej kochanek zostaje zdemaskowany wybucha skandal...

źródło opisu: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=554

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl

eduko7 | 2014-05-16
Przeczytana: 06 lutego 1985

Tą powieścią Pan Tadeusz Dołęga-Mostowicz potwierdził moje wcześniejsze przekonanie nie tylko o jego talencie pisarskim, ale także świetnie rozwiniętej umiejętności obserwacji, analizy sytuacji i poczuciu humoru. Tym razem pokazał nam świat elity Drugiej Rzeczypospolitej - zwyczaje, przywary, życie towarzyskie. Wzmocnił moje przekonanie, iż dwudziestolecie było ciekawym okresem. Sam pojawiał się w tej powieści jako przyjaciel tytułowej Pani Hanki.

Pinacolada | 2015-03-11

Książka ciekawa, napisana w formie pamiętnika młodej kobiety. Zawarte są również sprostowania samego autora do niektórych nie dopowiedzianych faktów. Młoda mężatka Hanka przez zazdrość wplątuje się w szpiegowską aferę. Łatwo mi było wczuć się w klimat panujący w książce. Historia wciągająca. Polecam.

Agussiek | 2011-01-21
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Ta powieść stanowi lekturę obowiązkową dla każdego miłośnika dwudziestolecia międzywojennego. Autor przecudnie oddał atmosferę przedwojennej Warszawy i przednio scharakteryzował ówczesną elitę z jej fajfami, proszonymi obiadkami, bankietami, wyprawami do wód i na przymiarki do krawcowej. Pamiętnik pani Hanki powstał w 1939 roku jako ostatnia powieść Dołęgi-Mostowicza, który parę miesięcy później zginął na froncie. Autor umieścił w powieści sam siebie w roli przyjaciela pani Hanki, służącego zawsze dobrą radą. Opatrzył pamiętnik swoimi komentarzami - co uważam za ciekawy zabieg literacki, z którym zetknęłam się po raz pierwszy.

Główna bohaterka, tytułowa pani Hanka, jest uosobieniem próżności, naiwności i głupoty. Całe dnie spędza na odwiedzaniu kawiarni czy restauracji, bywaniu u znajomych i brylowaniu w towarzystwie, na "załatwianiu sprawunków na mieście" oraz przyjmowaniu wszelakich oznak uwielbienia od otaczających ją mężczyzn. Nie przeszkadza jej to być wierną małżonką Jacka,...

Zaczytana | 2014-01-12
Przeczytana: 2012 rok

Rewelacyjna opowieść o młodej, nieco naiwnej Hance, która z wielką determinacją walczy o swoje małżeństwo. Bardzo wciągająca, pełna zarówno zabawnych, jak i tych dramatycznych opisów wydarzeń, które przytrafiły się głównej bohaterce. Tytułowa Hanka zdecydowanie posiada "więcej szczęścia, niż rozumu", kiedy to nie jeden raz nieświadomie ryzykuje własne życie, by dowiedzieć się prawdy o swoim mężu.

Wspaniała opowieść,którą czyta się jednym tchem. Z pewnością powrócę do tej pozycji, a wszystkim poszukującym ciekawej, a zarazem odprężającej książki gorąco polecam "Pamiętnik pani Hanki" !

Edyta Zawiła | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Warszawa okresu przedwojennego z blichtrem wyższych sfer.Hanka Renowicka piękna,czarująca aczkolwiek niegrzesząca inteligencją żona dyplomaty jak cała jej sfera żyje salonami, toaletami, plotkami,nuda, nuda....Aż tu naglę zostaje wciągnięta w aferę kryminalną - szpiegowską,pojawią się agenci,podsłuchy,kradzież dokumentów,podsłuchy,bigamia,romanse,zazdrość,zestaw przemyśleń pani Hanki i duża dawka doskonałego humoru za sprawą Tadeusza Dołęgi - Mostowicza. Polecam film po tym samym tytułem z Lucyną Winnicką oraz spektakl teatralny z doskonałą Joanną Kulig.

Choć z pewnością nie jest to literatura z górnej półki , to czasami warto przeczytać coś lżejszego , jak choćby tę powieść.

ira | 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 lipca 2014

Naprawdę dobra powieść. :)
Podobała mi się zarówno treść właściwa, czyli pamiętnik głupiutkiej młodej mężatki, wplątanej w szpiegowską aferę, jak i dowcipne, lekkie komentarze Dołęgi-Mostowicza. Czytało się smakowicie.
I przy okazji taka mała refleksja: Toto, Lili, Myszka, Zyzio - to byli dorośli ludzie. No, to nie mogło długo trwać... ;-)

arven1989 | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

5+ współcześni pisarze powinni uczyć się od Mostowicza, barwa postaci Pani Hanki, obyczajowe smaczki, które nie zmieniają się mimo upływu lat, kobieta samodzielna i wyzwolona, w dużej mierze jej podstawa właśnie taka, do jakiej dążą współczesne kobiety, do tego ma głowę na karku. Książka nie zachwyciła mnie, tak jak "Znachor", "Profesor Wilczur", ale nadal uwielbiam Autora. Świetne są wtrącenia do Pamiętnika, jakby objaśnienia epoki, co dodaje autentyczności i dodaje osobnej wartości. Do tego intryga szpiegowska, wydaje mi się, że najsłabszy moment, ale choć nieco przewidywalna momentami nudnawa, ma swój klimat, chciałabym czytać nowoczesne książki napisane, w takim właśnie stylu. Słuchałam (w pewnym sensie niestety) audiobooka, niemal nie mogłam się oderwać. czytany bardzo emocjonalnie.

Ewa | 2015-09-28

Polecam lekturę pamiętnika osobom, które szukają lekkiej, relaksującej książki. Nie ma w niej nagłych zwrotów akcji, szybkiego tempa, a intryga rozwija się stopniowo.

Co do tytułowej bohaterki. Dziecinna, roztrzepana dziewczyna ze jej wadami i zaletami jest bardzo realna.
Pani Hanka przenosi nas w przedwojenny świat. Czytelnik wczuwa się w klimat lat 30., stając się jakby ich częścią.

ewel70 | 2014-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2014

Tadeusz Dołęga- Mostowicz tą książką zawładnął moim sercem i sprawił, że chętnie sięgnę po inne jego pozycje! Kocham tą książkę!

Autor po raz kolejny pokazał swoich bohaterów ( i co najciekawsze sam siebie również) w bardzo różnorodnym świetle- widzimy ich trudne charaktery, poznajemy ich wady i zalety i tu tytułowa Hania Renowicka jest tego najlepszym przykładem.

Oj Hania to dopiero kobieta! Adorowana z każdej strony, wiecznie otoczona mężczyznami w niej zakochanymi i z każdym łączy ją... ten nadzwyczajny rodzaj "przyjaźni". Mimo, że jak sama twierdzi to tylko szczera sympatia to jednak tai te znajomości przed swoim mężem Jackiem.
Ma pretensje o przeszłość męża a sama zachowuje się nielojalnie względem jego!
Jako żona dyplomaty, kobieta z salonów, jest wyniosła, o sobie samej wyraża się w nadzwyczajnie dobrym świetle. Nie widzi w sobie wad (ale czytelnik zauważa je dość szybko). Fakt, jest lekkomyślna i wręcz pogardliwa dla najbliższych przyjaciół- zwłaszcza obdarzającego ją...