Z pamiętników młodej mężatki

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
8324200339
klasyka

Dowcipny obraz świata młodej mężatki ukazany przez Zapolską w formie pamiętnika.

Grażyna | 2015-02-20
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 24 lutego 2015

książek: 1991

Jakie jest marzenie większości dziewcząt? Aby spotkać tego właściwego, zakochać się i stworzyć z nim rodzinę. Oczywiście, trzeba uwzględnić kilka lat, aby móc się dobrze poznać oraz mieć pieniądze na wesele i dalsze życie. Wyobraźcie sobie taką sytuację: macie raptem szesnaście lat, rodzice nadal traktują Was jak dziecko (nie chodź tam, to miejsce nie przystoi dobrej pannie), nie macie takiej swobody w znajomościach, aż nagle do Waszego domu przychodzi dwa razy starszy mężczyzna, z którym zamienicie raptem kilka słów, a on po drugiej wizycie prosi Was o rękę. Co robicie?
Takie były realia tamtych czasów (mam tu na myśli przełom XIX/XX wieku), a panna postawiona w sytuacji przeze mnie opisanej miała obowiązek zgodzić się, jeśli kawaler (już trochę podstarzały) był odpowiedniego majątku. Gabriela Zapolska w krótkiej książeczce pt. 'Z pamiętnika młodej mężatki' opisuje codzienne życie dziewczynki, która została wrzucona od razu na głęboką wodę. Nie zna życia, obowiązki żony ją...

pippi | 2015-02-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2015

Zapiski młodej mężatki to bardzo smutna relacja o roli jaką odgrywa ona w życiu, można śmiało stwierdzić, że jest niesiona przez zdarzenia, na które nie może mieć wpływu. Targana sprzecznymi uczuciami stara się schronić w jedynym bezpiecznym miejscu - w swoich wspomnieniach z przeszłości. Zawarcie związku małżeńskiego z mężczyzną, ktory poprosił ją o rękę przy drugim spotkaniu - gdy stawali do kadryla - nie wróży niczego dobrego. Takie realia przełomu XIX. i XX. wieku.

elmejor | 2013-03-23
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Smutna jest ta książka.

asnna | 2013-05-08
Przeczytana: 07 maja 2013

Wiekowy już drobiazg. Odbieram głównie jako satyrę na patriarchat. Przedemancypacyjne realia - utrzymywanie młodych panien w nieświadomości społecznej, politycznej, a nawet w stosunku do własnego ciała. Edukacja, która sprowadza się do gry na fortepianie i haftowaniu powoduje "produkcję" przez społeczeństwo słodkich idiotek, które nieciekawi mężowie w "przydeptanych pantoflach" kupują od rodziców za odpowiednią sumę (posag to przecież takie ładne słowo). Ofiarowywanie kobietom życiowej roli żony swojego męża, która nie wie nawet, czy 60 rubli miesięcznie to dużo czy mało, jak powinno się przyjmować gości, ani, wreszcie, jak się ubrać, bo zawsze robiła to za nią matka. Wreszcie, żony niekochanej, niepotrzebnej, praktycznie przemocą oddanej mężczyźnie, którego widziała dwa razy w życiu.

Książeczka napisana w zabawny, lekki sposób. Niezależnie jednak od odbioru - w wydźwięku niesamowicie gorzka.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: sierpień 2007

Za co kochamy Zapolską? Jeśli już ktoś kocha to nie tylko za „Moralność pani Dulskiej”, ale właśnie (mam nadzieję) za wspaniałe, mało znane i niedoceniane prozy (choć jej dramaturgia też nie jest mało warta). Tę polecam nie tylko młodym mężatkom. Choć można się zaśmiewać do łez, książka nie ucieka od goryczy i opisu rozczarowań, jakie spotykają młodą kobiete na przełomie XIX i XX wieku. Jedyne sto lat temu.

Karolina | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 listopada 2013

Książeczka ukazuje realia wydawania panien za mąż na przełomie XIX/XX wieku.
Opisuje codzienne życie dziewczynki, która została wrzucona od razu na głęboką wodę. Nie zna życia, obowiązki żony ją przerastają, mąż jest dla niej kimś obcym, a ślub to prawie handel żywym towarem, bo liczy się tylko wysokość posagu.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2010

Nie żeby jakieś bardzo zabawne, raczej gorzkie, nawet mimo końcówki dystansującej się do poprzednich zwierzeń. Poza tym bez rewelacji, nawet psychologicznie nie powala. Stanowczo zostaję przy "Moralności..." to przynajmniej trafne było.

Rockmargot | 2012-05-23
Przeczytana: 30 sierpnia 2013