Genom

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowe Horyzonty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Genome
837301022X
genetyka,
hunter

Ludzki genom, czyli komplet genów mieszczący się w dwudziestu trzech parach chromosomów, to ni mniej, ni więcej, tylko autobiografia naszego gatunku. Autor, opowiadając o genach z każdego chromosomu, odtwarza nasze losy od zarania życia do początków medycyny przyszłości. Znajduje geny, które mamy wspólne z bakteriami, geny, które odróżniają nas od szympansów, geny, które zwalczają się...

Znajduje geny, które mamy wspólne z bakteriami, geny, które odróżniają nas od szympansów, geny, które zwalczają się wzajemnie, i geny, które są zapisem ludzkich migracji. Pasjonująco i - co najważniejsze - zrozumiale nawet dla laika pisze o genach odpowiedzialnych za straszne choroby, inteligencję i rozwój naszych ciał, o genach pasożytniczych i destrukcyjnych.

źródło opisu: Rebis

formalina | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, Medycznie
Przeczytana: wrzesień 2013

Kogo potrzeba, by spopularyzować trudny temat naukowy? Anglika.
Który we wspaniałym stylu Wyspiarzy wytłumaczy skutecznie i raz na zawsze relację gen-chromosom-komórka, i aminokwas- białko- komórka. Opowie, że łożysko jest największym wrogiem ciężarnej, czym tak naprawdę jest BSE, dlaczego ludzie modyfikujący żywność nie powinni trafiać na stosy, czy homoseksualizm dostaliśmy po mamusi, czy da się biologicznie wpływać na inteligencję, skąd się biorą współczesne odmiany warzyw, jak przerażającą chorobą jest pląsawica Huntingtona, i co najważniejsze- że geny nie są po to, by powodować choroby.

Mirek Jasinski | 2015-12-07
Przeczytana: 30 listopada 2015

Niestety, przeczytałem ponad 15 lat po oryginalnym wydaniu i zapewne wiele rzeczy opisywanych przez autora straciło aktualność - genetyka rozwija się w oszałamiającym tempie i stale przyśpiesza, choć końca nie widać... W tej dziedzinie nie jestem biegły, więc nie czuję się na siłach by oceniać. Ale muszę przyznać, że książka wywołała we mnie pewien szok poznawczy. W tydzień po lekturze, nadal nie jestem w stanie określić jak bardzo zmieniła ona moje wyobrażenie świata.

Bardzo ciekawie dobrana struktura dyscyplinuje w trakcie lektury. Trudne zagadnienia opisane w bardzo przejrzysty sposób - polecam jako wprowadzenie w temat :)

Berserker | 2013-12-16

Przeczytana: 1997 rok
Dama | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Książki, które poleca Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, serwisu, który zrewolucjonizował pojęcie „media społecznościowe” i bez którego wiele osób nie potrafi już sobie wyobrazić życia towarzyskiego, znany jest z dość śmiałych postanowień noworocznych oraz zacięcia filantropijnego.