O pochodzeniu cnoty

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowe Horyzonty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Origins of virtue
8371207654
społeczeństwo, ewolucja,
hunter

Zdaniem autora, ludzie przypominają mrówki - podobnie jak one żyją w złożonych społeczeństwach, które wykształciły wyrafinowany podział pracy
Książka pokazuje, iż ludzki umysł rozwinął instynkt, który uczy nas czerpać korzyści ze współpracy, równocześnie eliminując jednostki łamiące 'umowę społeczną'.

Zagór | 2013-11-12

Matt Ridley tym razem zaserwował znacznie łatwiejszą w odbiorze książkę. Nie trzymając się tak mocno biologii, wprowadza czytelników w zagadnienia związane z psychologią ewolucyjną, starając się wytłumaczyć dlaczego jako ludzie jesteśmy w stanie budować społeczności, skoro procesy ewolucyjne faworyzują egoistów.
Dałbym jedną gwiazdkę więcej, jednak Ridley czasami trochę zbyt pochopnie chwyta się niektórych hipotez, które przez lata jednak stały się dużo mniej realne. Dotyczy to choćby powodu wymierania dużych ssaków w obydwu Amerykach, czy ogołocenia z drzew Wyspy Wielkanocnej.

owliktuk | 2012-02-06
Przeczytana: 2012 rok

Czy człowiek jest z natury dobry czy zły? Matt Ridley zabiera czytelnika w podróż skomplikowanych relacji w świecie ożywionym, od komórki po społeczeństwo ludzi. Wyzbywając się egocentrycznego spojrzenia uświadamia nam, że to pytanie - paradoksalnie - mija się z chęcią poznania natury ludzkiej, nie trafiając w sedno sprawy. Bo co to znaczy zły i dobry? Podstawowe pytania tej książki brzmią: jak w wyniku ewolucji doszło do wykształcenia się podstaw altruistycznych w świecie samolubnych genów? Czy wykształcenie się uczuć moralnych w społeczeństwie ludzkim stoi w sprzeczności z bezwzględnymi prawami natury? Człowiek z natury jest. Po prostu jest.

dekapitacja | 2013-02-21
Przeczytana: 2009 rok

Rewelacyjna w tym czym miała być! Świetna książka o pochodzeniu naszych instynktów i ogólnie o ewolucji o której niestety większość ludzi niestety ma błędne pojęcie. Zaletą tej książki jest świetny balans pomiędzy fachowością i dość głębokim zagłębieniem się w tematykę a z drugiej strony brak akademickiej sztywności i nie przyswajalności dla laika, pewnie dlatego że Ridley jest dziennikarzem naukowym a nie pisarzem czy naukowcem.

Świetna książka socjobiologa i libertarianina. O organizacji, teorii gier, ewolucyjnym znaczeniu altruizmu, o zwyczajach "prymitywnych"* społeczeństw, o tym jak społeczeństwa oddolnie rozwiązywały problem wspólnego pastwiska, o pochodzeniu własności. Bez dogmatyzmu, przyjemnie się czyta.

*nie lubię tego słowa.

kudybcia | 2012-12-28