Zagadka neandertalczyka. W poszukiwaniu rodowodu współczesnego człowieka

Tłumaczenie: Karol Sabath
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Neandertal Enigma. Solving the Mystery of Modern Human Origins
Barbara

Jamesa Shreeve'a, znakomitego popularyzatora nauki, fascynuje pytanie, dlaczego neandertalczyk - człowiek nie gorzej przygotowany do życia niż współczesne mu istoty, będące naszymi przodkami - wymarł bezpotomnie kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Aby rozwikłać tę zagadkę, autor odwiedza wszystkie najważniejsze stanowiska archeologiczne, spotyka wybitnych specjalistów, studiuje najnowsze koncepcje naukowe i pisze o tym tak, jakby relacjonował najbardziej ekscytujące śledztwo. Z wnikliwością godną wytrawnego detektywa śledzi drogi rozwoju człowieka, pozwalając czytelnikowi poznać życie istot ludzkich, które od dawna już nie istnieją.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1998

Niedawno na półkach w księgarniach pojawiły się dwie książki dotyczące sporów o przebieg ewolucji i pochodzenie Homo sapiens. Oczywiście je nabyłem :D – „Człowiek. Biografia” i „Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów”. Zdałem sobie jednak sprawę, że na domowych półkach stoją przynajmniej trzy pozycje, niektóre już ciut leciwe, które warto by jednak przeczytać najpierw. Do nich należy książka Shreeve’a.
Miałem pewne obawy, bo jednak minęło już 18 lat od wydania polskiego a od tego czasu poczyniono trochę nowych odkryć w tej gałęzi nauki. Choćby odkrycie „hobbita” z Flores. Czy książka się nie zestarzała nieodwracalnie, jak to się niektórym książkom popularnonaukowym zdarza? Otóż absolutnie nie. Shreeve prowadzi czytelnika po zakamarkach jaskiń, gabinetach naukowców i konferencjach z wprawą wytrawnego dziennikarza śledczego i dobrego reportera. Pokazuje rozwój antropologii na przestrzeni ostatnich dwóch wieków, ale najwięcej miejsca poświęca drugiej połowie XX wieku...

mosadi | 2012-10-29
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2012 rok

Świetny reportaż na temat zagadki pochodzenia człowieka i miejsca Neandertalczyka w strumieniu ewolucji! Autor, w znakomity reporterski sposób, dochodzi do prawdy jeżdżąc po świecie, spotykając się ze znakomitymi uczonymi i znawcami tematu, często z przeciwstawnych obozów.
Konfrontowane są tu różne teorie, przedstawiona historia tej dziedziny nauki, ale jest też dużo humoru. Dla miłośników antropologii i archeologii, ale nie tylko! Polecam

| 2011-09-01
Przeczytana: 2009 rok

Nie tylko o samym neandertalczyku, lecz także o dominujących teoriach w antropologii, wykopaliskach, genetyce, naukowych sporach... prawdziwe kompendium wiedzy. Polecałbym zwłaszcza tym, którzy muszą się szybko zapoznać z tematem, a nie mają ochoty na dalsze jego zgłębianie.

Halistra | 2017-01-26
Przeczytana: 2011 rok