Mózg i płeć. O biologicznych różnicach między kobietami i mężczyznami

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Sex on the Brain. The Biological Differences Between Men and Women
mózg, płeć, mężczyzna, kobieta
Barbara

Czy przyszłoby komuś do głowy, że poziom testosteronu u mężczyzny, który żyje w szczęśliwym małżeństwie, spada? Albo, że dziewczynki posyłane od maleńkości do żłobka mają zwykle większe poczucie bezpieczeństwa niż te, które wychowują się samotnie pod opieką mam lub babć? Czy nie zdumiewa nas ocena antropologów, uznających współczesne społeczeństwa krajów rozwiniętych za umiarkowanie poligamiczne? Deborah Blum, znana amerykańska popularyzatorka nauki, laureatka Nagrody Pulitzera, odwołując się do badań z dziedziny psychologii ewolucyjnej, antropologii, neurobiologii i endokrynologii, przedstawia kwestie różnic między płciami na wszelkich możliwych poziomach. Niektóre informacje są nie tylko zdumiewające, ale naprawdę zabawne.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Książke przeczytałem z dużym zainteresowaniem, bo porusza temat mnie fascynujący od lat. Trzeba przyznać, że napisana jest lekkim, przystępnym językiem. Niestety nie mogę ocenić jej wysoko, a to za sprawą - trudno mi powiedzieć, czy błędów tłumaczenia i polskiej redakcji, czy też błędów samej autorki, które powinny być wyłapane i skomentowane przez redaktora merytorycznego a nie zostały. Ale cóż, nie wymagajmy za wiele od dziennikarki piszącej na rynek amerykański. Przywykłem w tej serii wydawniczej do książek pisanych przez fachowców zajmujących się daną dziedziną od lat. Ocenę pogarsza porównanie z PIW-owską pozycją "Płeć mózgu" o tej samej tematyce wydanej niewiele wcześniej, do której po prostu książka pani Blum się nie umywa.

Dopisane kilkanaście dni później...
odnalazłem moje notatki z lektury "dziełka" Blum, więc doklejam. Tylko dla wytrwałych ;-)
Kiedy sięgam po książkę popularnonaukową nie pisaną przez specjalistę z danej dziedziny lecz przez dziennikarza, zawsze...

Salma | 2013-12-20

Tytuł książki obiecuje, że będzie o mózgu. No niespecjalnie było stricte o samym mózgu, więcej o hormonach i ogólnie metabolizmie wpływającym na żeńskie i męskie organizmy. Zawsze czytając prace, w których autor ucieka się do źródeł psychologii ewolucyjnej, mam wrażenie, że więcej dowiaduję się o małpach, szczurach i muszkach owocówkach, niż o samym człowieku :) . Autorka zadaje w książce wiele pytań, ale niekoniecznie podaje zdecydowane na nie odpowiedzi. Przedstawia za to wyniki mnóstwa badań (właśnie na tych małpach i muszkach, w ostateczności - studentach), które dostarczają coraz to nowych hipotez skłaniających do zadawania kolejnych pytań. Jednak nie jest to wcale minusem książki - skłania bowiem do refleksji, własnych dociekań i zastanowienia. Szczególnie spodobał mi się rozdział przedostatni traktujący o przemocy seksualnej i gwałcie, o przyczynach dopuszczania się go przez sprawców i sposobów reagowania na niego przez społeczeństwo ludzi, bo to temat rzadko chyba...

Anja | 2013-12-19

Interesujące spojrzenie na mózg i płeć. Niestety osoby ,które juz wczesniej interesowały się tą tematyką nie znajdą w tej książce nic nowego.
Pozostałym polecam :-)

aannaa | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 17 października 2014

Fajna książka, kilka ciekawych rzeczy, ale momentami nudnawa.

Anna Koniec | 2016-11-17
Przeczytana: 2016 rok

Nieodmiennie bawi mnie pewność, z jaką co jakiś czas roztrzyga się: spór natura czy kultura ostatecznie roztrzygnięty: to ....!

Jak w przypadku większości sporów utrzymujących się przez wieki (prawica/lewica, konserwatyzm/liberalism, natura/kultura, etc...)odpowiedź nie może I nie leży po żadnej ze stron. Książka Blum pozwala poznać argumenty obu, przy czym nie do końca jasne jest, dlaczego dziennikarka jednym wnioskom uparcie zaprzecza, innym przyklaskuje.
Co prawda książka nie jest tak jednostronna jak kilka innych pozycji dostęopnych na rynku (Linda Brannon, Psychologia rodzaju. Kobiety i mężczyźni: podobni czy różni), ale do naukowego obiektywizmu jej daleko.

Zajmując się tematem płci i mózgu nie sposób nie traffic na PIW-owską "Płeć mózgu" Anne Moir i Davida Jessela, a przy niej książka Blum wypada blado. Niemniej jednak może być źródłem ciekawostek i anegdot. No i styl pisania - bardzo dobry, przyjemni sie czyta.

Agati Sz | 2014-05-15

Sam tytuł bardzo mnie zachęcił aczkolwiek warto zwrócić uwagę na dopisek 'O biologicznym (...)' No właśnie, sporo tam biologii a mało konkretnych faktów o mózgu i różnicach między płciami autorka skupia się raczej na muszkach owocowych i zwierzęcych zachowaniach, chwilami ciężka do przebrnięcia. Czytałam ją na raty, co jakiś czas do niej wracam, ale nie spełniła moich oczekiwań co do wyjaśnienia powiązania różnic płci związanymi z MÓZGIEM ;-)

Marek Respondek | 2011-02-07
Na półkach: Nauka, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2011

Jeśli ktoś interesuje się tą tematyką, to książka na pewno warta przeczytania. Ja mam wydanie z 97 roku chyba, wiec jest kilka rzeczy nad którymi zastanawia się autorka, a które dziś są już wiadome i oczywiste.
Czasami też odnosiłem wrażenie jakby autorka mówiąc o zaletach kobiet emocjonowała się znacznie bardziej, niż kiedy mówiła o zaletach mężczyzn, ale to może tylko takie moje odczucie :D

Ogólnie polecam!

tutli | 2010-11-01
Przeczytana: wrzesień 2009

Świetna książka! W szczególności polecam zainteresowanym psychologią ewolucyjną. Lektura pozbawiona "genderowych" i "feministycznych" naleciałości i dzięki jej za to!

certainty | 2016-10-29
Aston | 2016-10-29