Chindi

Tłumaczenie: Jolanta Pers
Cykl: Priscilla "Hutch" Hutchins (tom 3)
Wydawnictwo: Solaris
Chindi
sci-fi, science-fiction, mcdevitt
tomek

Podczas wyprawy w pobliże gwiazdy neutronowej 1107 ekspedycja Akademii odbiera tajemniczy sygnał, najwyraźniej obcego pochodzenia. Akademia, która w czasach, kiedy odkryto już prawie wszystko, co było do odkrycia, znalazła się w niełatwej sytuacji politycznej i finansowej, obawia się jednak kompromitacji i nie kwapi się do wyłożenia środków na kolejną wyprawę, która może skończyć się fiaskiem.

Z odsieczą przychodzi Stowarzyszenie na rzecz Kontaktu – organizacja zrzeszająca majętnych pasjonatów zajmujących się tropieniem doniesień o odwiedzinach UFO na Ziemi. Kapitan Priscilla Hutchins, która marzy już o emeryturze otrzymuje zadanie dowodzenia wyprawą zapaleńców, którzy chcą na własną rękę zbadać układ, w którym wykryto sygnał.

Odkrycia misji są przełomowe. Niezbicie wykazują, że ludzie nie są jedyną cywilizacją w galaktyce. Sygnał okazuje się początkiem sieci przekaźnikowej łączącej planety, na których rozwinęło się inteligentne życie.

Ale to dopiero początek odkryć...

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/chindi/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/chindi/

deprywacja | 2014-03-21

McDevitt to po prostu firma - człowiek bierze do ręki jego książkę i w sumie wie od razu, czego się spodziewać: sprawnej narracji, niejednoznacznych bohaterów, trochę naiwnej wizji wszechświata i garści tajemnic ukrytych pod pyłem i gruzami martwych cywilizacji.

To już zdaje się moja czwarta przygoda z twórczością tego autora i mam mieszane uczucia: z jednej strony jest tu wszystko, co powinno się znaleźć w kosmicznej przygodówce, ale jednak czegoś brakuje. Czasem mam wrażenie, że chodzi o intrygę - no bo bohaterowie w sumie zwiedzają sfabrykowane przez narratora światy i choć nie zawsze zwiedzanie to odbywa się bezproblemowo (w kilku momentach naprawdę robi się ciekawie i dramatycznie!), to jednak nie towarzyszą temu właściwie żadne reperkusje gwałtownie wpływające na zwroty fabularne.

Innym razem sądzę, że zwyczajnie brakuje tu czarnych charakterów - no kurcze, są może chorobliwie ambitne typy, albo jacyś fuszerzy przez których ten i ów ginie albo ma inne kłopoty, ale jednak...

Andi | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Mimo zbyt rozwlekłego początku (tak do 120 strony) daję tyle gwiazdek, gdyż dalej akcja biegnie w zawrotnym tempie.
Napisana według najlepszych starych wzorców s-f.
Zaskakująca opowieść.

| 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Zachęcający początek, wciągający środek, oczekiwanie na koniec ...
który okazuje się rozczarowaniem...
Gdyby nie zakończenie ocena byłaby lepsza, a tak miałem wrażenie, że autorowi zabrakło pomysłu na zwieńczenie tej książki.

ulfur | 2011-07-23
Na półkach: Sci-fi, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2011

sf w wydaniu klasycznym. Czytałem w oryginale i było świetnie.

maap | 2016-11-15
Przeczytana: 14 lipca 2016