0867132X
fantastyka, sf, science fiction
czasopisma
PetyrJ

Łukasz M. Wiśniewski ŻYCIE JAK W ZEGARKU Automaty, mechaniczne kopie żywych stworzeń, towarzyszą ludzkości już dobre dwa i pół tysiąca lat. Co prawda z początku bardziej w wersji artystycznych wizji, niż czynów dokonanych, ale jednak. Marcin Waincetel ARTURIAŃSKIE DZIEDZICTWO Przeobrażenia mitów w popkulturze Choć historycy nie posiadają jednoznacznych dowodów na potwierdzenie...

Łukasz M. Wiśniewski

ŻYCIE JAK W ZEGARKU

Marcin Waincetel

ARTURIAŃSKIE DZIEDZICTWO

Przeobrażenia mitów w popkulturze

Choć historycy nie posiadają jednoznacznych dowodów na potwierdzenie istnienia króla Artura, to jego obecność w popkulturze jest wyjątkowo odczuwalna. Legenda od wieków żyje własnym, fantastycznym życiem. Pojawiają się jednak dawne podania i współczesne adaptacje, w których władca Brytanii nie jest wcale najważniejszym, ani najciekawszym bohaterem.

Krzysztof Sokołowski

JAROSŁAW GRZĘDOWICZ – SAM PRZECIW ŚWIATOM

Jarosław Grzędowicz debiutował w 1982 roku, mając siedemnaście lat. Opowiadanie „Azyl dla starych pilotów” przysypał popiół trzech i pół dekady; jest obecnie uznawane za zaginione. Ale już „Twierdzy Trzech Studni” z tego samego 1982 roku nic już nie przysypie. Powinna być dostępna wszędzie – dla swych literackich walorów, lecz także jako niecichnące echo strzału startera do biegu przez tor przeszkód, którego tymczasową metą jest znakomity „Hel3”.

Krzysztof Piasek

MEMRYSTOR

Ślepy zaułek, czy brama do przyszłości?

Memrystor – opornik z pamięcią – przestał był tylko hipotezą. Ten element elektroniczny może nam wkrótce przynieść rewolucję technologiczną.

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

NAWIEDZONY TELEGRAF Z LAMUSA

Duchy na łączach, ludzki umysł przeniesiony do sieci, sztuczna inteligencja, roboty, cyberprzestrzeń – te koncepcje znamy z klasyki cyberpunku i pomysłów wielkich internetowych korporacji. Często jednak zapomina się, że korzeni należy szukać jeszcze w wieku pary, elektryczności i postępującej industrializacji. XIX wiek miał przecież swój odpowiednik Internetu – telegraf.

Ponadto w numerze:

– opowiadania m.in. Alastaira Reynoldsa i Paula McAuleya;

– felietony, recenzje i inne stałe atrakcje.

źródło opisu: http://www.fantastyka.pl/czasopisma/nowafantastyka

źródło okładki: http://www.fantastyka.pl/czasopisma/nowafantastyka

• Dziewczynka z zapalniczką
  • Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralnej
  • Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion
  • Kartoteka 64
  • Czerwony pająk
  • Biuro M
  • Toń
  • Ostatni portret Melanii
  • Obca w świecie singli
  • Powiew ciepłego wiatru
  • Moja europejska rodzina
  • Dziewczyna, która czytała w metrze
  • Żona między nami

8,4 (5 ocen i opinii)
Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralnej
Richard H. Thaler

8 (1 ocen i opinii)
Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion
Ziemowit Szczerek

7,5 (12 ocen i opinii)
Moja europejska rodzina
Karin Bojs

8,33 (3 ocen i opinii)
Dziewczyna, która czytała w metrze
Christine Feret-Fleury

Przemysław Semczuk

7,5 (2 ocen i opinii)
Fidel-F2 | 2018-04-03

Ciecz przechłodzona - Istvan Vizvary
SF bliskiego zasięgu umieszczona w dość standardowej rzeczywistości ale z oryginalnym pomysłem. Nowe zjawiska w rozwoju społecznym w kontekście coraz większego znaczenia internetu, pożenione z niedookreślonymi obcymi. Zakończenie niejednoznaczne, chyba zrozumiałem, ale nie będę się upierał. Stylistycznie bez zastrzeżeń.
7,5/10

Złącze - Marcin Strzyżewski
Sama opowieść interesująca, opisana należycie, zgrabnie, koncepcja sztucznego implementowania dramatu w zbetryzowanej rzeczywistości, też zupełnie ok, ale konstrukcja z oklepaną voltą w finale rozczarowuje.
6/10

Coś umiera w Radosnej - Maciej Rumiancew
Klasyczna grecka tragedia tyle że fantasy. Napisana całkiem nieźle, ze stereotypowymi bohaterami w pomyśle ale rzemieślniczo namalowanymi wyjątkowo ładnie.
7/10

Babelsberg - Alastair Reynolds
Kolejna wersja dumań nad tym jak będzie wyglądać i zachowywać się przyszła AI. Z jednej strony rozważania niby na poważnie, z drugiej jakieś...

Zoltar | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Publicystyka tego numeru całkiem przyzwoita. Ciekawy artykuł o memrystorze - elemencie układów scalonych, który może w przyszłości zrewolucjonizować przemysł komputerowy.

Proza polska na przyzwoitym, ale raczej przeciętym poziomie. Dużo lepiej z literaturą światową: zwłaszcza opowiadanie "Ciesz się chwilą" Jacka McDevitta przykuwa uwagę. Ale również interesujący "Babelsberg" Alastaira Reynoldsa i "Planeta strachu" Paula McAuleya (obydwa teksty zostały zauważone przez czytelników "Locusa").

psychoboy | 2017-08-22
Na półkach: Czasopisma, Przeczytane, 2017