Boża klepsydra

Tłumaczenie: Jolanta Pers
Cykl: Akademia (tom 2)
Wydawnictwo: Solaris
Deepsix

Jack McDevitt to autor wielu bestsellereów science fiction. Jego styl wyróżnia się lekkością narracji, przygodową akcją i poważnym podejściem do zagadnień naukowych. Niniejsza książka stanowi luźną kontynuację wydanej przed kilku laty powieści "Boża maszyneria". Cały cykl składa się jeszcze z tomów: "Chindi", "Omega" i "Odyssey". Fabuła książki skupia się wokół nadrzędnego celu jaki przyświeca każdemu naukowcowi, czyli dotarciu do prawdy, poszerzeniu limitów ludzkiej wiedzy. Jak dużo jesteśmy w stanie poświecić dla odkrycia, z którym nie zetknął się do tej pory żaden człowiek? Nasz czas? Naszą reputację? Naszą karierę? A może nawet życie?

Na kilka tygodni przed spodziewanym zniszczeniem planety Deepsix w wyniku kolizji z gazowa planetą-gigantem, badacze odkrywają ruiny na powierzchni globu, które mogą oznaczać, że istnieje tam cywilizacja. Akademia nakazuje naukowcom z przelatujących w pobliżu statków, żeby ci wylądowali na powierzchni planety i przeprowadzili niezbędne analizy artefaktów. Dodatkowo do grupy naukowców dołącza popularny z powodu swojego ciętego języka i wyrazistych poglądów znany w całej galaktyce publicysta, który nigdy wcześniej nie opuścił Ziemi. Kiedy lądowniki ekspedycji zostają zniszczone, na skutek trzęsienia ziemi spowodowanego zbliżaniem się gazowego giganta, ekipa musi znaleśc sposób na opuszczenie planety zanim dojdzie do kolizji.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/boza_klepsydra/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/boza_klepsydra/

Rocy7 | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Jest to część cyklu Priscilla „Hutch” Hutchins, lecz książka tworzy również zamkniętą całość. Autor pokazuje nam obcy świat i ludzi którzy się w nim znaleźli. Książka zaskakuje złożonością charakterów postaci, problemów społecznych, kilku z uwięzionych bohaterów ma swoje własne ciekawe historie osobowości oraz zatargi z przeszłości. Mamy tu zamkniętą uwięzioną grupę ludzi jak i oddalony od nich wirujący świat polityki, machinę wszechświata, której nie sposób zatrzymać. Tym, co bardzo wciąga w lekturę jest poczucie że zegar non stop tyka z każdą chwilą odmierzając czas do zagłady. Polecam ją każdemu fanowi literatury gatunku sf jak i tym, którzy lubią powieść przygodową.

deprywacja | 2014-01-11

nie powiem, żeby był to absolutny top wśród literatury sf. odniosłem wrażenie, że książka mogłaby spokojnie zostać kanwą któregoś odcinka Star Treka - podróżne międzygwiezdne, Akademia miłująca (?) wiedzę (?), no i obcy... no, niby obcy, ale jednak coś dziwnie znajomi ;)

kwestii naukowych pewnie można by się czepiać... a zresztą! jednym zdaniem: hard s-f to to nie jest :)

a jednak muszę powiedzieć, że czytało się nieźle. McDevitt sprawnie prowadzi narrację, momentami robi się nawet ciekawie, a jego postacie są takie prawdziwe - ani dobre, ani złe. ta nie oczywistość bohaterów to moim zdaniem duży plus książki.

no i to by było na tyle. niczego mi nie urwało podczas lektury, ale jako zabijacz czasu jest całkiem spoko.

| 2010-11-20
Przeczytana: luty 2009

Antoniuss | 2016-02-23
Przeczytana: 2014 rok

Ludzkość zdobyła kosmos. I czuje się w nim bardzo samotna, bo inteligentnych cywilizacji we wszechświecie na lekarstwo. I nagle odnajdują planetę, na której są ślady cywilizacji. Niepowtarzalna okazja na odkrycie wszech czasów, ale trzeba się pośpieszyć, bo planeta wkrótce ulegnie zniszczeniu. Historia opowiada losy ekspedycji badawczej która ma zbadać skazaną na zniszczenie planetę zanim nastąpi jej zniszczenie. Zarówno cała wyprawa, jak i ucieczka badaczy została przedstawiona bardzo ciekawie, jednak planeta na której każda forma życia atakuje obcych z samobójczym uporem wygląda absurdalnie.

Tombot | 2017-05-03
Przeczytana: 2012 rok