Fabryka nostalgii. O fenomenie pamięci wieku dojrzałego

Tłumaczenie: Ewa Jusewicz-Kalter
Seria: Przez Rzekę
Wydawnictwo: Czarne
Heimweefabriek
Celaeno

Mądrość przychodzi z wiekiem. Ale poprzedza ją zapominanie. Dlatego robimy wszystko, aby zachować żywą pamięć, od treningu mózgu po preparaty witaminowe. Ale czy to ma sens, cała ta gimnastyka mózgowa? Douwe Draaisma staje się rzecznikiem starej pamięci. Zwracając uwagę na szczegóły, obala powszechne opinie dotyczące mózgu i z uczuciem opowiada prawdziwą historię wiążącą się ze sprawami, które mijają. Mówi o nieuchwytności wspomnienia, o rynku bezgranicznego zapominania i o tęsknocie za światem, który istnieje już tylko we wspomnieniach. Ale również o nieoczekiwanych radościach starzejącej się pamięci, takich jak tak zwany efekt reminiscencji, który sprawia, że wspomnienia z dzieciństwa i wczesnej młodości często powracają z nową siłą. Fabryka nostalgii uwidacznia jasno, że nie tylko czas robi coś z pamięcią, lecz również pamięć robi coś z czasem.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Podsumowując można by powiedzieć: żyjmy tak (szczególnie w okresie nastoletnim i wczesnej dorosłości), żebyśmy na starość owładnięci wspomnieniami z tego okresu nie musieli się za siebie wstydzić, ani żałować zmarnowanego czasu :)

Joanna Topolska | 2014-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Od razu zadzwońcie do babci żeby przeprowadzić eksperymenty!

Johel | 2016-06-15
Michele | 2015-12-30