Fabryka nostalgii. O fenomenie pamięci wieku dojrzałego

Tłumaczenie: Ewa Jusewicz-Kalter
Seria: Przez Rzekę
Wydawnictwo: Czarne
Heimweefabriek
Celaeno

Mądrość przychodzi z wiekiem. Ale poprzedza ją zapominanie. Dlatego robimy wszystko, aby zachować żywą pamięć, od treningu mózgu po preparaty witaminowe. Ale czy to ma sens, cała ta gimnastyka mózgowa? Douwe Draaisma staje się rzecznikiem starej pamięci. Zwracając uwagę na szczegóły, obala powszechne opinie dotyczące mózgu i z uczuciem opowiada prawdziwą historię wiążącą się ze sprawami, które mijają. Mówi o nieuchwytności wspomnienia, o rynku bezgranicznego zapominania i o tęsknocie za światem, który istnieje już tylko we wspomnieniach. Ale również o nieoczekiwanych radościach starzejącej się pamięci, takich jak tak zwany efekt reminiscencji, który sprawia, że wspomnienia z dzieciństwa i wczesnej młodości często powracają z nową siłą. Fabryka nostalgii uwidacznia jasno, że nie tylko czas robi coś z pamięcią, lecz również pamięć robi coś z czasem.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Reminiscencja to zjawisko charakterystyczne dla starszego wieku ludzi okresu po produktywnego. Starość jest odrębną fazą rozwoju i jak każda inna charakteryzuje się specyficznymi cechami, jak choćby skłonnością do bardziej opisowego sposobu przekazywania informacji oraz właśnie efektem reminiscencji, który służy przekazywaniu wiedzy i wartości młodszym pokoleniom i zapewniania ciągłości historycznej. Wspomnienie minionych czasów i refleksje z tym związane mogą się również zmieniać wraz z naszym dojrzewaniem i patrzeniem na rzeczywistosć z różnego pułapu doświadczeń własnych.

Dziś najbardziej absorbującym pytaniem wydaje się być: Czy pamięć da się skutecznie trenować?
Ponieważ - jak policzył Endel Tulving - rodzajów pamięci jest ponad dwieście pięćdziesiąt, to adekwatnie do tego możemy charakteryzować się dobrą pamięcią do pewnych rzeczy, jak np ulubionych, tych które nas szczególnie interesują. Pamięć działa na zasadzie skojarzeń, wzorców czy rozwiązań, które raz dobrze zapisane...

Podsumowując można by powiedzieć: żyjmy tak (szczególnie w okresie nastoletnim i wczesnej dorosłości), żebyśmy na starość owładnięci wspomnieniami z tego okresu nie musieli się za siebie wstydzić, ani żałować zmarnowanego czasu :)

Joanna Topolska | 2014-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Od razu zadzwońcie do babci żeby przeprowadzić eksperymenty!

Superchrupka | 2017-07-27
agata | 2017-05-29