Legendy o krwi. Antropologia przesądu

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
Żydzi, Polska, antysemityzm, wieś

Najnowsza książka wybitnej badaczki Joanny Tokarskiej-Bakir dotyczy etnografii antysemityzmu i antyjudaizmu. Autorka kontynuuje rozważania, które zostały rozpoczęte w "Obrazie osobliwym. Hermeneutycznej lekturze źródeł etnograficznych: wielkich opowieściach". Wnikliwie śledzi losy przesądu popularnego w Europie, a żywego do dziś między innymi w Sandomierzu, owych „legend o krwi” (tzw. blood libels), który przypisuje Żydom tzw. mordy rytualne i profanacje eucharystii.

Siła książki tkwi w ponownym odczytaniu starych tekstów w kontekście nowych metod badawczych. Swoje wnioski autorka opiera na analizie m.in.: rękopiśmiennych średniowiecznych tekstów łacińskich rozpowszechniających wiarę w blood libel, poczynając od "Historiae memorabiles" Rudolfa von Schlettstadta, a także literatury antysemickiej. Rozważania są podpierane wywiadami etnograficznymi z mieszkańcami terenów, gdzie pamięć o blood libel jest wciąż żywa. Badania Tokarskiej-Bakir mają charakter interdyscyplinarny – wykorzystując ustalenia historyków, socjologów i psychologów społecznych interpretuje przebadane już źródła historyczne z perspektywy antropologicznej, łącząc analizę folklorystyczną, antropologię filozoficzną, teologię, religioznawstwo oraz psychoanalizę.

źródło opisu: W.A.B., 2008

źródło okładki: W.A.B.

almos | 2014-09-11
Przeczytana: 29 marca 2013

Książka jest głęboką, historyczną, antropologiczną i etnograficzną analizą mitu krwi, który głosi, że żydzi porywali i mordowali chrześcijańskie dzieci aby z nich mieć krew na macę. Jest to mit niezwykle żywotny i, jak autorka pokazuje, wciąż obecny w naszym kraju. Naprawdę nie ma znaczenia to, iż nie istnieją żadne dowody ów mit potwierdzające, jak pisze autorka, cytując Ludwika Stommę „W starciu z ideologią empiria jest bez szans” [(s.594)]

Książka, zwłaszcza jej pierwsza część, jest trudną lekturą, pełną żargonu antropologicznego, i filozoficznego, niemniej zawiera masę ciekawych informacji. Właściwie mamy tu historię mitu o krwi przedstawioną na przestrzeni dziejów, począwszy od wieku XII aż do dzisiaj.

Pierwsze pięć rozdziałów to historyczna analiza mitu krwi na bazie wielu dzieł literackich malarskich i innych. Podstawę teoretyczną rozważań stanowi teoria baśni Władmira Proppa, na której prawdę mówiąc mało się wyznaję.

W drugiej części książki mamy raport z badań...

Alexa_Marie | 2016-07-31
laxman | 2016-01-19