Rozstrojone umysły

Okładka książki Rozstrojone umysły Douwe Draaisma
Okładka książki Rozstrojone umysły
Douwe Draaisma Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Myśli Współczesnej
Ontregelde geesten. Ziektegeschiedenissen
Państwowy Instytut Wydawniczy
2009-01-01
2009-01-01
Ewa Jusewicz-Kalter
psychologia psychiatria umysł choroby psychiczne Alzheimer Asperger Parkinson literatura holenderska

Takiej pozycji mi brakowało - opisy przypadków, ich historie odkryć oraz trochę biografii (powtórnych) twórców.

Jedynie język w momentach przestarzały, niektóre słowa czy nazwy już dawno odeszły, choć nie ma się co dziwić - język stale się zmienia, a książka raz przetłumaczona no już niezbyt :)

Dwanaście rozdziałów poświęconych eponimicznym chorobom psychicznym lub innym terminom związanych z neurologią. Eponimicznych, czyli pochodzących od czyjegoś nazwiska. Najczęściej "dawcą" zostaje ten badacz, który jako pierwszy opublikował artykuł cieszący się później dużą poczytnością. Niekiedy pacjent cierpiący na dane schorzenie. Bardzo rzadko ktoś, kto pierwszy zetknął się z analizowanym zjawiskiem.

Niektóre terminy są znane każdemu: na przykład choroba Parkinsona czy Alzheimera. Nawet nie trzeba dookreślać, że to choroba, i tak wiadomo, o co chodzi. Inne są znacznie mniej spopularyzowane: pole Broki, zespół Tourette'a, o jeszcze innych czytałam po raz pierwszy. Ułożone z grubsza chronologicznie.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/01/rozstrojone-umysy-o-chorobach.html

• Literatura popularnonaukowa
  • Biblioteka Myśli Współczesnej
  • Medycyna
  • Popularnonaukowe
  • Rok 2011

Dodaj cytat z książki Rozstrojone umysły