Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy

Tłumaczenie: Ewa Jusewicz-Kalter
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Waarom het lever sneller gaat als je ouder wordt
psychologia, pamięć, życie, człowiek
Mariusz

Pamięć autobiograficzna nie przedstawia szczególnie ważnego badań dla psychologii uniwersyteckiej, ponieważ z trudnością poddaje się mierzalnym procedurom badawczym. Tym bardziej jest jednak fascynująca dla laików, gdyż pytania z nią związane są tyleż konkretne, co intrygujące. Oto kilka ich przykładów: skąd bierze się zjawisko deja vu; dlaczego czas wydaje się upływać szybciej, gdy się starzejemy: dlaczego w starszym wieku pamiętamy lepiej zdarzenia młodości niż wydarzenia poprzedniego miesiąca: jak to się dzieje, że w chwili zagrożenia śmiercią widzimy całe swoje życie przesuwające się przed naszymi oczami ?
Douwe Draisma, psycholog z uniwersytetu w Groningen, pokazuje, w jaki sposób pytania te stoją dzisiaj otworem przed psychologią naukową, nie tracąc nic ze swojej tajemniczości od czasów, kiedy zmierzyli się z nimi pierwsi badacze. Jego książka jest w pewnym sensie hołdem złożonym dziewiętnastowiecznym pionierom psychologii, którzy traktowali swoją dziedzinę jak praktyczną wiedzę o życiu, podejmującą najbardziej żywe i najbardziej frapujące problemy ludzkiej psychiki. Pod jego piórem psychologia ponownie zamienia się w ten rodzaj syntezy wiedzy i sztuki, jaki jest wymagany, aby mierzyć się z problemami, które są konkretne i bliskie, ale umykają współczesnym narzędziom badawczym. Draaisma sięga także do literatury, pokazują, jak wiele do zrozumienia ludzkiego umysłu mogą wnieść znakomici, spostrzegawczy pisarze. Na kartach jego książki Proust, Mann i Borges wypowiadają się na równych prawach z Wundtem, Fechnerem, Heymansem oraz ich dzisiejszym naukowymi spadkobiercami. W rezultacie otrzymujemy fascynujące rozkazania na temat zjawisk pamięci autobiograficznej, wyłożone w sposób błyskotliwy i zrozumiały - w sposób, w jaki pisać może tylko autor, kto doskonale zna i kocha swój temat. Książka była nominowana do najważniejszej na świecie nagrody dla książek popularnonaukowych aventis Prizes for Science Books 2005.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Zuba | 2015-11-05
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo ciekawe połączenie eseju z pracą popularno-naukową - taką kombinację cenię - nie same suche fakty ale również refleksja z perspektywy humanistycznej (trochę górnolotnie zabrzmiało, sorry). Książka przesiąknięta jest nostalgią, czyta się ją spokojnie, z jakąś pogodą ducha. Czytałam ja kilka lat temu a do dziś pamiętam tę atmosferę i jedno ze spostrzeżeń, które ułatwia mi godzenie się z faktem, że czas płynie szybciej, gdy się starzejemy: im starsi jesteśmy tym mniej w życiu 'pierwszych razów', a te stanowią w pamięci rodzaj kamieni milowych. Bez nich czas wydaje się przeciekać przez palce, a w dłoniach nie zostaje wiele 'momentów'. Dobrze byłoby zatem te nowe 'pierwsze razy' znajdować, czego sobie i wam życzę :)

jovin | 2015-03-02
Przeczytana: 01 marca 2015

Kiedy przeczytałam tytuł i przekartkowałam książkę westchnęłam donośnie spodziewając się nudnej i męczącej lektury. Obawiałam się, że to jedna z tych pozycji przy których nie tylko ma się ochotę podciąć sobie żyły, ale także w niezwykle brutalny sposób zamordować samego autora, który to jest głównym sprawcą męki, którą przeżywam próbując przebrnąć przez kolejne strony. A przebrnąć trzeba - wykładowca polecił przeczytać, nie da się tego obejść.
Pełna najgorszych obaw przygotowałam wielki kubek herbaty, Amol na możliwy ból głowy oraz poduszkę, która w razie czego złapie moją złożoną snem głowę. Jakież było moje zdziwienie, kiedy książka już po pierwszych 4 stronach wciągnęła mnie bezpowrotnie!
Okazało się, że Autor nie tylko sumiennie podszedł realizowanego przez siebie tematu, gromadząc mnóstwo przykładów, analizując wyniki badań poszczególnych naukowców, ale przy tym potrafi pisać! I to jak pisać. Potrafi zaciekawić czytelnika i nakłonić go do niecierpliwego pochłaniania...

Katarzyna Gudra | 2012-07-15
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Socjologiczna rozprawa na temat postrzegania zapamietywania okreslonych wydarzen w zyciu czlowieka. Ostatecznie nie daje jednoznacznej odpowiedzi na problemy przedstawione w ksiazce. Stoi wlasciwie na pograniczu psychologii, neurologii i socjologii. Dla tych, ktorzy interesuja sie zjawiskiem deja vu a takze pojawiajacym sie swiatelkiem w tunelu...

PeTe | 2016-11-06
Na półkach: 2016, Przeczytane