Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom II

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieje Rzymu.". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
A history of Rome down to the reign of Constantine
83-06-02831-7
historia
Magda

Pierwszą wersję tej książki ogłosił w roku 1935 Max Cary, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, autor licznych prac poświęconych dziejom starożytnej Grecji i Rzymu, jeden z twórców The Oxford Classical Dictionary i monumentalnej Cambridge Ancient History. Dzieło, wielokrotnie wznawiane, od roku 1954 w wersji poprawionej, zyskało ogromną popularność zarówno jako podstawowy podręcznik historii starożytnego Rzymu, jak i książka „do czytania" dla miłośników antyku. W roku 1975 wyszła obecna wersja, opracowana przez ucznia i następcę Cary'ego na Uniwersytecie Londyńskim, Howarda Hayesa Scullarda, który wprowadził zmiany i uzupełnienia dostosowujące treść książki do współczesnego stanu badań. W tej uaktualnionej postaci Dzieje Rzymu wciąż zachowują rangę jednego z fundamentalnych opracowań historii państwa rzymskiego.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/1369

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Drugi tom podręcznikowego opracowania Cary'ego i Scullarda zasługuje na nieco niższą od pierwszego ocenę. Przede wszystkim moje obiekcje wzbudza cezura końcowa - data śmierci Konstantyna w roku 337. Przyjmując ją ucięli Autorzy dobre półtora wieku dziejów Cesarstwa, półtora wieku, w którym więcej jest kontynuacji niż nowości zapowiadających nową epokę. Współczesny czytelnik po kilkudziesięciu już latach ożywionych badań nad późnym antykiem zapewne spojrzy na tę końcową cezurę z niezrozumieniem. Po drugie tom traktujący o czasach cesarskich jest znacznie mniej szczegółowy pod względem faktografii niż ten, który Cary i Scullard poświęcili Republice. Poza tym jednak podręcznik dobrze wprowadza w polityczne, gospodarcze i społeczne dzieje Cesarstwa. Warto zwrócić uwagę, że Autorzy nie idą częstym w literaturze anglosaskiej gibbonowskim schematem myślenia i nie usiłują ukazywać chrześcijaństwa jako raka toczącego zdrowy organizm imperium. Dużo mapek i ilustracji, a do tego kompetentny...

Domeru | 2016-06-15
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Porządkująco, sortująco i układająco. Ciekawe, chwilami lekko nużące. No i wolałem jednak czytać o Republice.

Sikandar | 2016-10-04
Przeczytana: październik 2016