Septymiusz Sewerus, cesarz z Lepcis Magna

Ossolineum
1987-01-01
1987-01-01
biografie Rzym cesarz

Biografia Septymiusza Sewera pióra Tadeusza Kotuli to kawał dobrego historycznego "rzemiosła". Na stosunkowo niewielkiej liczbie stron (166) autor prezentuje nam panoramę ówczesnego Imperium Romanum. Szczególnym względem, z racji swej specjalizacji, Tadeusz Kotula darzy prowincję Afrykę, skąd wywodził się bohater książki - cesarz z Lepcis Magna. Największym plusem książki jest jej zwięzłość (nie mylić z pobieżnością). Dowiadujemy się wielu interesujących faktów z różnych dziedzin działalności starożytnych, począwszy od prawa, kwestii ustrojowych państwa, kultury i sztuki, zasad zarządzania Imperium, a kończywszy na magii oraz astrologii. Autor, pomimo tego iż poświęcił sporą część swego naukowego życia okresowi Sewerów w dziejach Rzymu, nie razi czytelnika (często występującą wśród twórców biografii) stronniczością w przedstawianiu faktów, czy też interpretowaniu ich "na korzyść" przedmiotu swych badań. Wręcz przeciwnie, ukazuje wszystkie blaski i cienie panowania Septymiusza, a nawet wprost zaznacza, że "Jeśli nawet nie potępiamy absolutnego władcy, bohatera książki, to dlatego, że moralny kodeks historyka nakazuje nam pisać sine ira et studio i oceniać zjawiska dziejowe w ich historycznym kontekście na tle epoki, jej warunków i potrzeb" (s. 155). Ta bardzo ważna deklaracja, o której, niestety, bardzo często zapominają niektórzy historycy (a szerzej - ignorują ją także ci, którzy starają się wykorzystywać historię do swych bieżących potrzeb i celów) jest odpowiednim zwieńczeniem tej jednej z lepszych pozycji książkowych z serii Ossolineum.

Rewelacyjna książka prof.Kotuli. Bardzo interesuje mnie właśnie dynastia afrykańsko-syryjska. Szkoda, że profesor nie pociągnął tematu dalej, bo tam też się działo, może nawet więcej niż za życia Sewera. Dla osób uwielbiających Cesarstwo Rzymskie pozycja obowiązkowa.

Na książkę trafiłam przypadkiem wśród takich "uwolnionych" przez czytelników i bibliotekę. sięgnęłam po nią ze względu na serię, w której została wydana, a nie zainteresowania. Moja wiedza historyczna o okresie, w którym panował Septymiusz Sewer jest w zasadzie żadna, wiec trudno mi oceniać książkę merytorycznie. Podpisuję się więc pod opinią @Elevandera.
Mnie, mimo tego braku wiedzy czytało się książkę bardzo dobrze. Jest sensownie podzielona na rozdziały omawiające życie Septymiusza nie tylko chronologicznie, ale i według różnych jego aspektów. Moja wiedza o starożytności została niewątpliwie wzbogacona.
Jak zwykle czepiam się przypisów, które zostały umieszczone na końcu książki, ale to w tej serii standard. poza tym znajdziemy tutaj drzewo genealogiczne rodu, obszerną notę bibliograficzną i sporo ilustracji. O dziwo książka nie rozpadła się po przeczytaniu, co w tej serii jest chyba rzadkością.

Mnie, mimo tego...

Na półkach: , , , , , , , ,

Głównym obszarem naukowych zainteresowań nieżyjącego już profesora Uniwersytetu Wrocławskiego Tadeusza Kotuli były dzieje Afryki Północnej oraz historia Cesarstwa Rzymskiego w III wieku. Oba te tematy splatają się w osobie pochodzącego z trypolitańskiej Lepcis Magna cesarza Septymiusza Sewera (193-211). Biografia ta ujmuje w dość zwięzłej formie (nieco ponad 160 stron) wszystkie aspekty życia i działalności tego władcy. Sporo można się z niej dowiedzieć o militarnych dokonaniach Sewera, o jego polityce wewnętrznej czy próbach ustabilizowania dynastii w oparciu o zasadę concordia fratrum. Autor wykorzystał dużą bibliografię w wielu językach, sporą rolę odgrywają także źródła epigraficzne. Septymiusz Sewer został w tej pracy przedstawiony nie jako punicki Sulla, ale kontynuator polityki poprzedniej dynastii Antoninów. Autor przedstawił pokrótce różnorodne opinie, jakie pojawiały się na temat tego władcy w literaturze oraz - nieraz krytycznie - się do nich odnosił. Jest to praca popularnonaukowa, ale napisana w oparciu o bardzo dobry warsztat badawczy, zajmuje więc wysokie miejsce w moim prywatnym rankingu najlepszych książek z biograficznego cyklu Ossolineum. Do tego jest to jedna z nielicznych prac dostępnych w języku polskim, które podejmują temat rządów dynastii seweriańskiej. Zdecydowanie godna polecenia biografia.

Tomasz Babnis

• Starożytność