A History of Greece to 322 B.C.

Obszerna monografia znanego badacza Grecji starożytnej obejmuje historię Grecji od pradziejów, do wędrówek na terenach późniejszej Grecji do czasów podboju państwa przez Aleksandra. Autor nie ogranicza sie tylko do przedstawienia dziejów politycznych, ale uwzględnia w szerokim zakresie rozwój greckiej myśli, kształtowanie się filozofii, sztuki, instytucji państwowych i urządzeń społecznych.
Książka o poważnych wartościach naukowych dostępna jest również szerszym kręgom czytelników ze względu na żywą, barwną relację, swego rodzaju zajmującą opowieść o dziejach Grecji na przestrzeni wieków.

źródło opisu: Wydawnictwo PIW, 1994.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Domeru | 2018-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Obszerna, szczegółowa, uporządkowana. Monotonna i męcząca przy dłuższym czytaniu, autor ma dość przytłaczający styl pisania. Co jakiś czas zdarzają się lżejsze i bardziej wciągające akapity - mam wrażenie, że tłumaczka pozwalała sobie wtedy na większą swobodę w przekładzie.

Tymciolina | 2018-09-20

Drobiazgowe kompendium wiedzy o cywilizacji greckiej, która dała światu kulturę i sztukę, odciskając tym samym swoje piętno na przyszłych ludzkich pokoleniach.

Dzieje Grecji to monumentalne i całościowe opracowanie dziejów starożytnej Grecji od czasów archaicznych po podbicie przez Aleksandra Wielkiego. Autor zobrazował jak kraj pełen niezależnych miast państw stał się kolebką demokracji i sztuki. To również opowieść o tym jak nielicząca się konfederacja państewek potrafiła przeciwstawić się potędze Persji, by później ten wysiłek zmarnotrawić w wojnie peloponeskiej i dać się po niecałym wieku podbić pogardzanej Macedonii.

Pozycja, którą naprawdę warto znać.

Andrzej Mierzanowski | 2017-01-31

Dużo szczegółów.

Imachuemanch | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Olbrzymia synteza całościowo ujmująca dzieje starożytnej Grecji, od czasów prehistorii aż do zakończenia wojny lamijskiej. Absolutnie klasyczna pozycja w literaturze historycznej autorstwa jednego z najwybitniejszych starożytników XX. wieku. Doczekawszy się wielu wydań, nic nie stoi na przeszkodzie ukazania się jeszcze kolejnego - pomimo pojedynczych lekko przestarzałych tez (czeka to jednak każde dzieło historyczne), nadal jest to najobszerniejsze omówienie dziejów kulturalnych i politycznych, które ciężko z uwagą "przeczytać" na raz. Autor często zagłębia się w tak drobiazgowe szczegóły zmagań politycznych wewnątrz niektórych miast lub związków politycznych (nieraz na przestrzeni miesięcy), lubi też przerwać wywód historii politycznej na kilkustronicowe, drobiazgowe przedstawienie bitw (co też ma swoją wartość).
Warstwa ikonograficzna stoi na bardzo wysokim poziomie, na czele z niesamowicie szczegółową mapą topograficzną Grecji umieszczoną na czterech stronach.

Kompromitujące...

Elevander | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Podręcznik dziejów Grecji autorstwa N.G.L. Hammonda to dzieło ogromne, należące już do klasyki historiografii. Przedstawia historię Grecji od czasów najdawniejszych po wojnę lamijską, gdy to po śmierci Aleksandra Wielkiego wolna Hellada po raz ostatni poderwała się do walki przeciwko Macedończykom. Książka oparta jest o bardzo solidną podstawę źródłową, Autor skorzystał bowiem z wielkiej liczby tekstów, co widać z licznych i obszernych przypisów. Mimo iż po raz pierwszy została wydana w 1959 r., historycy do dziś często powołują się na nią w swych pracach. Narracja jest przejrzysta i nie nuży czytelnika. Na pochwałę zasługuje także spora liczba ilustracji oraz map (nota bene wykorzystywano je także w wielu późniejszych pracach dotyczących starożytnej Grecji). Za wady polskiego wydania uważam umieszczenie przypisów na końcu książki oraz niezamieszczenie bibliografii. W samej treści wykładu brakuje mi trochę bardziej subiektywnego potraktowania tematu, Autor momentami zbyt kurczowo...

Marcin | 2013-05-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, historia

Obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika Starożytności. Obszerna monografia uwzględniająca zarówno czynniki kulturowe, społeczne, polityczne i militarne, jak również klimatyczne i geograficzne. W dodatku zaopatrzona w mapy i interesujące zdjęcia. Po jej przeczytaniu warto sięgnąć po "Starożytną Macedonię" tegoż autora.