The New Knighthood. A History of the Order oh the Temple
historia
Jarmo

Zakon templariuszy powstał w 1119 roku, by chronić pielgrzymów podróżujących do Ziemi Świętej i walczyć z muzułmanami. Z czasem, dzięki licznym nadaniom oraz operacjom finansowym, zgromadził wielkie bogactwa, cieszył się wielkimi przywilejami i posiadał rozległą sieć konwentów w Europie Zachodniej. U schyłku XIII wieku templariuszy oskarżono we Francji o herezję i wytoczono im proces. Ich...

U schyłku XIII wieku templariuszy oskarżono we Francji o herezję i wytoczono im proces. Ich dobra uległy konfiskacie, wielu braci spłonęło na stosach; w 1312 roku zakon rozwiązano.
Jego archiwum zaginęło w niejasnych okolicznościach.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://xallegro.pl/barber-templariusze-ceram-i1332717089.html

Piątek trzynastego, czyli dzień pechowy, przynajmniej uznawany za feralny w większości krajów europejskich. Czy na pewno dlatego, że to właśnie w piątek 13 października roku 1307 aresztowano Templariuszy? Czy to po prostu jeden z mitów, który przypisany jest do zakonu? Mitów jakich wiele, począwszy od tajemnicy powstania Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, nagłego i szybkiego rozwoju, po jeszcze gwałtowniejszy upadek.
Co oznacza pieczęć – dwóch jeźdźców na jednym koniu?
Co się stało z flotą zakonu?
O co tak naprawdę chodziło z Baphometem (przedstawienie dziwacznej głowy można i dziś spotkać w ruinach komandorii i zamków Templariuszy)?
I wreszcie – dlaczego właśnie Portugalia, kraj gdzie zakon de facto przetrwał (przekształcony w Zakon Rycerzy Chrystusa) rozpoczęła erę wielkich odkryć?
Na te, i wiele innych pytań Malcolm Barber w „Templariuszach” nie udziela odpowiedzi. Bo pewnie prawidłowych nikt nigdy nie znajdzie, jeśli w ogóle gdzieś...

AGNIESZKA | 2018-07-16
Na półkach: Przeczytane, Odrzucone

Książka dla laika okropna. Czytałam tylko jedną pozycję o wyprawach krzyżowych i to jakoś 2 lata temu, chciałam sobie odświeżyć temat i dowiedzieć się czegoś o samych Templariuszach. Nie przebrnęłam przez nawet 60 stron. ilość nazw, nazwisk i dat na jednej stronie... jest nie do ogarnięcia dla mnie. Pozycja przeznaczona dla osób studiujących temat i bardziej obytych. Bardzo trudno skupić się kiedy autor skacze po miejscach i czasie.

Nie jest to zła pozycja, stąd nie daję oceny ale po prostu nie dla osoby, która z ciekawości chciałaby się zaznajomić z tematem.

Pierogi_i_Pączki | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

„Templariusze” Barbera to pozycja rzeczowo opisująca powstanie, rozwój i upadek zakonu. Najciekawsze są opisy życia codziennego zakonu, rozwoju gospodarczego, sieci konwentów oraz wątków pop-kulturowych i mitów otaczających zakon. Miejscami wręcz pasjonująca!

W porównaniu z „Tragedią templariuszy” Haaga to pozycja bardziej zaawansowana, z większą ilością szczegółów. W zamian za to mamy dużo więcej na temat samego zakonu, gospodarki itp. Na przykład Haag właściwie całkowicie pomija kwestie bogactw templariuszy, a Barber daje dość szczegółowe wyjaśnienia, na przykład opisuje księgi rachunkowe, których fragmenty przetrwały do dziś. Haag jest dla odmiany chyba bardziej zaangażowany, Barber nieco bardziej chłodny w stosunku do zakonu i historii państw krzyżowców.

To moja pierwsza pozycja z serii „Rodowody Cywilizacji”, nie zawiodłem się. Polecam.

danka1399 | 2017-10-27
Przeczytana: 17 października 2017

Dużo faktów historycznych, czasem zbyt suchych, ale za to obraz zakonu, jego początki i działalność są na szczęście obdarte ze wszystkich mitów.

Dariusz Karbowiak | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

"Templariusze" M. Barbera wydane w piwowskiej serii "Rodowody cywilizacji", jak cała zresztą seria, to rzeczowy rozprawa w oparciu o dokumenty. No zresztą nazwisko autora to też swego rodzaju gwarancja potraktowania tematu.
Bardzo ciekawe wątki polskie. Natomiast okres wojen krzyżowych trochę trudny do przebrnięcia, związane jest to z bardzo precyzyjnym omówienie zmieniających się sojuszy. Krótko wszyscy walczyli ze wszystkimi, a względy religijne nie zawsze były prane pod uwagę.
Bardzo ciekawy ostatni rozdział "Od klątwy Jakuba de Molay po Wahadło Foucaulta" w którym autor przedstawia całość mitów które powstały wokół Zakonu Templariusz, a to za sprawą zaginięcia głównego archiwum zakonnego. Szkoda tylko że zostajemy sprowadzeni na ziemie, bo czasem fajnie jest opowiadać o historii za sprawą "Królów przeklętych" - M. Druona.
Polecam wszystkim miłośnikom historii i wielkim czytelnikom Dana Browna.

Jarmo | 2010-12-25

Rzetelny opis dziejów zakonu Templariuszy bez zbędnego bicia piany i poszukiwania teorii spiskowych.