The New Knighthood. A History of the Order oh the Temple
historia
Jarmo

Zakon templariuszy powstał w 1119 roku, by chronić pielgrzymów podróżujących do Ziemi Świętej i walczyć z muzułmanami. Z czasem, dzięki licznym nadaniom oraz operacjom finansowym, zgromadził wielkie bogactwa, cieszył się wielkimi przywilejami i posiadał rozległą sieć konwentów w Europie Zachodniej. U schyłku XIII wieku templariuszy oskarżono we Francji o herezję i wytoczono im proces. Ich...

U schyłku XIII wieku templariuszy oskarżono we Francji o herezję i wytoczono im proces. Ich dobra uległy konfiskacie, wielu braci spłonęło na stosach; w 1312 roku zakon rozwiązano.
Jego archiwum zaginęło w niejasnych okolicznościach.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://xallegro.pl/barber-templariusze-ceram-i1332717089.html

Dariusz Karbowiak | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

"Templariusze" M. Barbera wydane w piwowskiej serii "Rodowody cywilizacji", jak cała zresztą seria, to rzeczowy rozprawa w oparciu o dokumenty. No zresztą nazwisko autora to też swego rodzaju gwarancja potraktowania tematu.
Bardzo ciekawe wątki polskie. Natomiast okres wojen krzyżowych trochę trudny do przebrnięcia, związane jest to z bardzo precyzyjnym omówienie zmieniających się sojuszy. Krótko wszyscy walczyli ze wszystkimi, a względy religijne nie zawsze były prane pod uwagę.
Bardzo ciekawy ostatni rozdział "Od klątwy Jakuba de Molay po Wahadło Foucaulta" w którym autor przedstawia całość mitów które powstały wokół Zakonu Templariusz, a to za sprawą zaginięcia głównego archiwum zakonnego. Szkoda tylko że zostajemy sprowadzeni na ziemie, bo czasem fajnie jest opowiadać o historii za sprawą "Królów przeklętych" - M. Druona.
Polecam wszystkim miłośnikom historii i wielkim czytelnikom Dana Browna.

Jarmo | 2010-12-25

Rzetelny opis dziejów zakonu Templariuszy bez zbędnego bicia piany i poszukiwania teorii spiskowych.

Leehoo | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016