Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom I

Okładka książki Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom I Max Cary, Howard Hayes Scullard
Okładka książki Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom I
Max CaryHoward Hayes Scullard Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
A history of Rome down to the reign of Constantine
Państwowy Instytut Wydawniczy
2001-01-01
2001-01-01
Jerzy Schwakopf
Rzym historia Rzymu imperium rzymskie

Okładka książki Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom II Max Cary, Howard Hayes Scullard
Dzieje Rzymu. ... Max Cary, Howard Ha...
Okładka książki Starożytni odkrywcy Max Cary, Eric Herbert Warmington
Starożytni odk... Max Cary, Eric Herb...

Książka zawiera dużo informacji związanych z Rzymem. Informacje z tej książki na pewno przydadzą się do sesji na kierunku Historia.

Zabrałem się za nią po o wiele nowszej pozycji Rebisu "Chwała Rzymu", i muszę stwierdzić że ta pozycja jest znacznie lepsza, mimo swojego wieku. Duża objętość ale bardzo konkretne dzieło, bez opisywania pierdół jak w wymienionej wyżej pozycji. Nie czuć że autorzy się spieszą, omawiają wszystkie ważne aspekty Republiki. Nie używają ciężkiego żargonu naukowego, bardzo dużo poświęcone wojnom ale też rozgrywkom politycznym, trochę mniej społeczeństwu i kulturze. Niemniej pozycja bardzo dobra, jak dla mnie od tej książki powinno się zaczynać czytanie o Rzymie.

Nie sposób chyba ująć dziejów Rzymu do końca istnienia Republiki w sposób bardziej zwięzły, a zarazem posługując się językiem żywszym, plastyczniejszym, nie stroniącym od odniesień do wydarzeń z innych epok historycznych (co daje prawdziwą intelektualną satysfakcję czytelnikowi trochę bardziej zorientowanemu w historii powszechnej). Narracja autorów nie zanudza i nie przytłacza nagromadzeniem niezliczonej ilości faktów (chociaż akurat przypisy są bardzo rozbudowane, ale, co jest moim zdaniem niezbyt trafnym rozwiązaniem, znajdują się na końcu drugiego tomu),aczkolwiek z pewnością żaden czytelnik zainteresowany historią Rzymu nie będzie narzekał na brak wiadomości zawartych w książce. Wielkim plusem pracy jest iście nie podręcznikowe podejście do podręcznikowego zestawu zagadnień. Autorzy, powodowani myślą o szerszym gronie odbiorców, ujęli przedstawianą problematykę w bardzo przejrzystą całość. Szczególnie treściwie, co akurat odpowiada moim zainteresowaniom, przedstawiony został schyłek istnienia Republiki, czyli ostatnie sto lat jej trwania, liczone od wystąpienia braci Grakchów, po zakończenie zmagań przez aktorów II Triumwiratu. Ten burzliwy fragment dziejów Rzymu został omówiony w sposób fascynujący, a autorzy, co można odczytać niejako między wierszami, nie stronią od sygnalizowania swych "sympatii". Pierwszy tom monumentalnych Dziejów Rzymu można spokojnie polecić każdemu, kto pragnie wybrać się w intelektualną podróż po czasach dawno minionych, a jakże mocno wywierających piętno na wielu aspektach teraźniejszości.

Podręcznikowe opracowanie, które równocześnie bardzo dobrze się czyta.

Podręcznikowe opracowanie, które równocześnie bardzo dobrze się czyta.

Bardzo przydatna synteza Dziejów Rzymu. jedna z pozycji obowiązkowych w warsztacie historyka Starożytności.

Dwa razy przeczytałem, dwa razy zafascynowany. Dla mnie najlepsza pozycja o starożytnym Rzymie. Kryminał, romans, sensacja i oczywiście historia w jednym.

Książka niniejsza została po raz pierwszy wydana jeszcze przed wojną, ale mimo upływu lat wciąż zachowuje dużą wartość. Zgodzę się z tekstem na tylnej okładce: to praca nie tylko dla specjalistów, ale i dla zwyczajnych miłośników antyku. Podręcznik Cary'ego i Scullarda przedstawia niezwykle szczegółowo faktografię epoki republikańskiej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki polityczno-militarnej. Inne obszary dziejów są trochę mniej szczegółowo opisane, ale szkielet najważniejszych wydarzeń został ukazany bardzo dobrze. Zaletą tej książki jest także bardzo dobre tłumaczenie polskie (nie jest to regułą w przypadku przekładów z języków obcych!) oraz elegancka redakcja. Szkoda tylko, że przypisy znajdują się na końcu drugiego tomu: to znacznie odbiera ochotę do ich sprawdzania. Trzeba obu Autorom oddać, że stworzyli pracę nie tylko szczegółową i stojącą wysoko pod względem merytorycznym, ale i niezwykle przystępną. Moim zdaniem mimo upływu lat i pewnej dezaktualizacji niektórych interpretacji historiograficznych, praca niniejsza wciąż stanowi najlepsze wprowadzenie w faktografię starożytnego Rzymu.

Tomasz Babnis

P.S.
I pomyśleć, że dostałem ten podręcznik na I Komunię Świętą i wkrótce potem przeczytałem go po raz pierwszy!

• historia
  • Starożytność
  • Starożytność
  • Biblioteka

Max Cary Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom I Zobacz więcej