Dzieła

Tłumaczenie: Seweryn Hammer
Wydawnictwo: Czytelnik
historia

Wznowienie przekładów wszystkich pism Tacyta – najwybitniejszego, ostatniego historyka rzymskiego piszącego po łacinie.
Tom zawiera dwa pomnikowe dzieła Tacyta: "Roczniki" – historię panowania cesarzy rzymskich od Tyberiusza do Nerona, "Dzieje" – historię trzech cesarzy po Neronie: Galby, Othona i Witeliusza, oraz trzy pomniejsze pisma.

Wspaniałe dzieło jednego z najwybitniejszych historyków rzymskich. Opowiada ono o czasach rządów dynastii julijsko - klaudyjskiej i flawiuszów, a więc czasów które Tacyt znał nie tylko z książek, ale wspomnień ludzi żyjących w jego czasach. Wartość historyczna dzieł Tacyta jest bardzo wysoka; autor znał i potrafił przeprowadzić krytykę źródeł, czym różnił się od żyjącego w jego czasach i piszącego o podobnych tematach Swetoniusza. Dzieła Tacyta są pisane żywym (rozpaczliwie pesymistycznym! Tacyt przewidywał rychły upadek imperium prawie 400 lat przed faktem) i spójnym językiem który jest przyjemny w odbiorze nawet dziś. Szkoda tylko, że autor ten skupił się niemal wyłącznie na sprawach dworskich, niezmiernie rzadko opuszczając w swej historii mury wiecznego miasta.

Aztek_Anonim | 2015-11-10
Konradini | 2015-05-04