Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom I

Tłumaczenie: Jerzy Schwakopf
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieje Rzymu.". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
A history of Rome down to the reign of Constantine
83-06-02829-5
historia
Magda

Pierwszą wersję tej książki ogłosił w roku 1935 Max Cary, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, autor licznych prac poświęconych dziejom starożytnej Grecji i Rzymu, jeden z twórców The Oxford Classical Dictionary i monumentalnej Cambridge Ancient History. Dzieło, wielokrotnie wznawiane, od roku 1954 w wersji poprawionej, zyskało ogromną popularność zarówno jako podstawowy podręcznik historii starożytnego Rzymu, jak i książka „do czytania" dla miłośników antyku. W roku 1975 wyszła obecna wersja, opracowana przez ucznia i następcę Cary'ego na Uniwersytecie Londyńskim, Howarda Hayesa Scullarda, który wprowadził zmiany i uzupełnienia dostosowujące treść książki do współczesnego stanu badań. W tej uaktualnionej postaci Dzieje Rzymu wciąż zachowują rangę jednego z fundamentalnych opracowań historii państwa rzymskiego.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/1369

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/1369

Elevander | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Książka niniejsza została po raz pierwszy wydana jeszcze przed wojną, ale mimo upływu lat wciąż zachowuje dużą wartość. Zgodzę się z tekstem na tylnej okładce: to praca nie tylko dla specjalistów, ale i dla zwyczajnych miłośników antyku. Podręcznik Cary'ego i Scullarda przedstawia niezwykle szczegółowo faktografię epoki republikańskiej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki polityczno-militarnej. Inne obszary dziejów są trochę mniej szczegółowo opisane, ale szkielet najważniejszych wydarzeń został ukazany bardzo dobrze. Zaletą tej książki jest także bardzo dobre tłumaczenie polskie (nie jest to regułą w przypadku przekładów z języków obcych!) oraz elegancka redakcja. Szkoda tylko, że przypisy znajdują się na końcu drugiego tomu: to znacznie odbiera ochotę do ich sprawdzania. Trzeba obu Autorom oddać, że stworzyli pracę nie tylko szczegółową i stojącą wysoko pod względem merytorycznym, ale i niezwykle przystępną. Moim zdaniem mimo upływu lat i pewnej dezaktualizacji niektórych...

leonid | 2016-04-07

Dwa razy przeczytałem, dwa razy zafascynowany. Dla mnie najlepsza pozycja o starożytnym Rzymie. Kryminał, romans, sensacja i oczywiście historia w jednym.

Sikandar | 2016-07-30
Przeczytana: październik 2016