Historia wypraw krzyżowych. Nowe ujęcie.

Okładka książki Historia wypraw krzyżowych. Nowe ujęcie. Thomas F. Madden
Okładka książki Historia wypraw krzyżowych. Nowe ujęcie.
Thomas F. Madden Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
The New Concise History of the Crusades
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2008-01-01
2008-01-01
Aleksandra Czwojdrak
krzyżowcy krucjaty średniowiecze Ziemia Święta Jerozolima

Przeczytałem ją szybko,bardzo ciekawie napisana dzięki temu człowiek się nie męczy czytając a szybko wchłania to co tam jest napisane i jak napisane.

Książka Maddena to spokojny spacer po historii ruchu krucjatowego, w czym nie ogranicza się on jedynie do znanych powszechnie I, II i III krucjaty ze znanymi przywódcami tych ruchów takimi jak choćby Gotfryd, Boemund z Tarentu, Rajmund z Tuluzy, Fryderyk Barbarossa, czy Ryszard Lwie Serce. Autor omawia również późniejsze krucjaty, w tym szczególnie interesującą IV krucjatę, która ruszyła na Konstantynopol w początkach XIII wieku, czy też V krucjatę, która wylądowała pod Damiettą w Egipcie. Autor ciekawie odmalował cały ten ruch krucjatowy w Lewancie pokazując zawiłość tych dziejów, kolejne przewroty, nawoływanie kolejnych papieży do wzięcia krzyża, walki o władzę w królestiwe krzyżowców. Co ciekawe T. Madden nie ogranicza się tylko do Lewantu opisując ruch krucjatowy, gdyż pobieżnie sygnalizuje nam, że to zjawisko tak charaktyrystyczne dla okresu średniowiecza wywołało takie wydarzenia jak krucjata przeciw Albigensom w XIII wieku, krucjaty bałtyckie (Krzyżacy),krucjaty w Hiszpanii pod wodzą ks. Aragonii i Kastylii. Podejście Maddena do tego tematu wyróżnia to, że pokazuje on ruch krucjatowy jako reakcję na ekspansję islamu. Autor pokazuje niekiedy brutalność tych wydarzeń, ale podkreśla, że chatakteryzowała ona nie tylko krzyżowców, ale także stronę przeciwną. Madden pokazuje, że krzyżowcom nie przyświecały jedynie cele materialne kiedy decydowali się dołączyć do krucjaty, ale także, w równie wielkim stopniu, cele duchowe. Co ciekawe, tak obecnie rozdmuchane przez świat arabski krucjaty, do XVII-XVIII wieku nie były wogóle przez Arabów traktowane jako istotne wydarzenie. Książkę kończą opisy dwóch krucjat św. Ludwika IX, opis krucjaty zmasakrowanej pod Nikopolis (1396),opis zalewania przez muzułmanów Bałkanów, walki pod Warną, zdobycie Konstantynopola, najazdy Mongołów, a później Timura, który "ocalił" Europę Wschodnią od zalewu islamu. Dla Autora te wszystkie wydarzenia składają się na historię ruchu krucjatowego, więc kończy swoją książkę w zasadzie na wieku XV. Bardzo ciekawa synteza, nieco inne ujęcie niż serwuje nam np. Runciman. Autor cały ruch krucjatowy opisuje w sposób ogólny, bez wnikania za bardzo w szczegółowe opisy wydarzeń, co nie dziwi biorąc pod uwagę zakres opisywanych dziejów. Co się także da zauważyć, im dalej w las, tym stopień szczegółowości opisywanych wydarzeń jest coraz mniejszy. Ta książka według mnie nie miała jednak służyć detalicznym opisom krucjat, a jedynie pokazać ich zarys na tle epoki i ich znaczenie. Teraz należałoby zgłębić opisywane wydarzenia kolejnymi pozycjami. Bardzo ciekawa synteza.

Książka T. F. Maddena jest stosunkowo nowym opracowaniem wypraw krzyżowych. Na wstępie zaznaczyć trzeba, że jest to obraz zupełnie inny niż znany choćby z wielkiego dzieła Runcimana. Istotny jest więc fakt, że Autor jest Amerykaninem, patrzy więc na te wydarzenia z nieco innej perspektywy. Także - akcentowana przezeń - perspektywa z lat po 11 IX 2001 r. w sposób nowatorski ujmuje temat. Z treści książki dobrze widać, że Autor po prostu rozumie epokę, o której pisze. Nie popada więc w anachroniczne dywagacje o okrucieństwie etc. Takie to były czasy (zresztą, czy naprawdę kiedyś były one inne?),że bitwy i oblężenia kończyły się rzeziami pokonanych. Jednocześnie - co niestety nie jest częste - nie prezentuje modnego już co najmniej od czasów Waltera Scotta obrazu "dobry muzułmanin - zły krzyżowiec". Madden słusznie pokazuje: straszliwymi rzeźnikami byli i jedni i drudzy. Chwała mu za to, w moich oczach bardzo zyskuję, bo jestem wyczulony na to nieumiejętne rozkładanie akcentów. Do tego wielki plus za przystępny język: książkę po prostu dobrze się czyta.

Autor poświęca dużo miejsca sprawom ideowym. W dziedzinie faktografii dość mocno się ogranicza, ale może i słusznie, bo historię wydarzeniową opracowano już całkiem nieźle, natomiast współczesny człowiek ma problem nie z faktami, ale z ich rozumieniem i na tej ostatniej kwestii się skupił. Słuszne wydaje się też rozciągnięcie narracji na krucjaty inne niż "numerowane" alias lewantyńskie. Osobiście bardzo zainteresowały mnie fragmenty poświęcone projektom krucjaty renesansowych. Madden stawia w swej książce kilka ciekawych tez, z których pozwolę sobie wymienić tylko jedną: zagrożenie tureckie umożliwiło Lutrowi rozwój jego doktryny w Niemczech. Niektóre tezy wydają mi się przesadzone, ale z pewnością nie można ich nazwać płytkimi.

In minus kilka drobnych nieścisłości odautorskich (np. nazwanie Karola Młota królem Franków albo datowanie rządów Karola V w Cesarstwa na lata 1519-1556) oraz spora ilość niezręczności i "błądków" tłumacza. Natomiast bardzo podoba mi się jakość edycji: każda ze stron wygląda przejrzyście, literówek nie ma, mapki zrobione są ładnie. Dzięki małemu formatowi książkę dobrze się trzyma. Muszę powiedzieć, że już tylko z oglądu i przytrzymania "Historii wyprawy krzyżowych" w rękach przedstawia się w moim odczuciu niezwykle pozytywnie. Bardzo więc polecam tę publikację, najlepiej w konfrontacji ze starym Runcimanem, bo obie prace dość dobrze się uzupełniają.

Tomasz Babnis

Lubię publikacje popularnonaukowe, które czyta się jednym tchem, niczym najlepszą powieść. Taka właśnie jest książka Thomasa F. Madeena.
Przyznam, że trudno było mi oderwać się od niej i to nie tylko dlatego, że interesuje mnie temat krzyżowców. Całość napisana jest błyskotliwie i jednocześnie bardzo przystępnie, więc na pewno może to być pasjonująca lektura dla każdego, kto chce poszerzyć wiedzę o średniowieczu.

Książka skupia się na pięciu wielkich wyprawach krzyżowych na Wschód, podczas których zdobywano i tracono przede wszystkim Akkę, Konstantynopol i Jerozolimę. Autor sporo miejsca poświęca także mniej znanym powszechnie wyprawom na terenie Europy (m.in. pogromowi katarów na południu Francji).
Czytelnik ma okazję poznać szczegóły genezy każdej z krucjat, ich przebieg, motywy, jakie kierowały krzyżowcami, strategie chrześcijan i innowierców. Autor dokładnie analizuje także przyczyny niepowodzeń oraz sukcesów pobłogosławionych przez papieża rycerzy, bez ogródek (ale i bez taniej sensacji) pisze o ich słabościach, czego koronnym przykładem była czwarta wielka krucjata, podczas której spartański styl życia krzyżowcy zamienili na hedonizm i towarzyszącą jej przemoc.

Interesujące są również rozdziały opisujące zmierzch europejskiego średniowiecza, zwłaszcza wielką schizmę zachodnią i inne konflikty w Kościele katolickim, które ostatecznie doprowadziły do reformacji, a także powolne wygasanie kultury rycerskiej.

Zakończenie książki to oryginalne spojrzenie na stosunek współczesnych Europejczyków, Amerykanów, Arabów do średniowiecznych krucjat. Niektórzy politycy, historycy oraz bojownicy nazywają wyprawami krzyżowymi ostatnie wojny między Wschodem i Zachodem (przykładem mogą być zamachy z 11 września i ich konsekwencje).
Autor przestrzega jednak przed utożsamianiem tych pojęć, gdyż uważa, że mentalność, motywy i kodeks średniowiecznych rycerzy zbyt różniły się od realiów przełomu XX i XXI wieku. Warunkiem uznania wojennej wyprawy za krzyżową był poza tym element pielgrzymki, którego brakuje współczesnym konfliktom.

Mimo iż Thomas F. Madden wyraźnie rozgranicza czasy średniowieczne, nowożytne i nam współczesne, pokazuje również wspólny mianownik wszystkich epok. Jest nim wojna, która zawsze, bez względu na swój charakter i przyczyny, pochłania wiele niewinnych ofiar i zostawia po sobie okaleczony świat.

Wspaniałe podejście do tematu krucjat. Napisane przystępnie dla każdego, nawet kompletnie "zielonych" w tym temacie.
Jeśli więc interesujesz się średniowieczem wybór tej pozycji powinien Cię w pełni usatysfakcjonować.
Polecam!

Polecam!

Polecam! Ciekawie napisana, przez amerykańskiego badacza tego okresu.

Polecam! Ciekawie napisana, przez amerykańskiego badacza tego okresu.

Autor w bardzo dobry sposób podchodzi do krucjat. Stara się patrzeć nie tylko przez pryzmat Europejczyków, ale także zwraca uwagę na sytuacje Muzułmanów. Przez to bardzo często konfrontuje swoje zdanie z Runcimanem.

• Średniowiecze
  • Wyprawy krzyżowe
  • Historia - średniowiecze
  • Następne Książki

Dodaj cytat z książki Historia wypraw krzyżowych. Nowe ujęcie.