Światło z popiołu. Wędrówki ludów w Europie w IV i V wieku

historia
welesxxi

Autorka opisała procesy, które doprowadziły do upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, rolę, jaką odegrały najazdy ludów barbarzyńskich, Germanów, Hunów, Sarmatów i Alanów. Porównała informacje zawarte w źródłach pisanych z owej epoki ze znaleziskami archeologicznymi w Europie zachodniej, środkowej i wschodniej, które dają się przypisać konkretnym ludom. Okres wędrówek ludów nie był jednak w dziejach Europy jedynie pasmem katastrof. Utorował on drogę średniowieczu i językom nowożytnym, za jego sprawą mogła dojść później do rozkwitu monarchia Karolingów. Mimo wszystkich zniszczeń, odbywał się wówczas fascynujący proces zetknięcia się dwóch kultur, choć świadkowie tych zdarzeń na pewno byli dalecy od fascynacji. Łatwo jest oceniać V wiek, wiek złota i pożarów z naszej perspektywy, dla wielu współczesnych był on jednak końcem ich świata. Pozwala ona przybliżyć tzw. „ciemne wieki” Europy przed nadejściem średniowiecza.

źródło opisu: http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=429&Podstrona=0

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=429&Podstrona=0

welesxxi | 2015-01-22

My też mamy swoje prawo do Krymu. W tych dniach ostatnich, gdy można gwałcić międzynarodowe traktaty odwołując się do historycznej przynależności ziem narodowi ukraińskiemu, rosyjskiemu, czy tatarskiemu, my też mamy swoje słowo do dodania. Przecież nie dalej jak w III w. n.e. zamieszkujący tereny dzisiejszej Polski Goci wyruszywszy w wędrówkę dotarli właśnie na Krym, który stał się jednym z ważniejszych ośrodków ich władzy.

Zanim jednak zachęceni tym apelem rodacy ruszą z karabinem w ręku po krymskie kurorty jak po swoje, warto zapoznać się dokładniej z historią wielkich wędrówek ludów na przełomie starożytności i średniowiecza dzięki najnowszej książce Magdaleny Mączyńskiej . Znajdziemy tam nie tylko informacje jak najbardziej spodziewane o Gotach, Wandalach, czy Herulach, ale nie pominięte zostały również marsze Turyngów, Bajuwarów, czy Sasów i Anglów.

Tym, którym nazwisko Mączyńskiej brzmi znajomo nasunie się natychmiast pytanie, czy książka Światło z popiołu nie jest tylko...

Anabel | 2015-03-03

Z uwagi na osobisty sentyment (prof. Mączyńska była promotorem mojej pracy mgr) polecam gorąco lekturę tej książki! Napisana z niebywałą erudycją, przenosi czytelnika w otchłań historyczną, wydobywając na światło dzienne meandry dziejów okresu wędrówek ludów. Czasu, który ukształtował kulturę i historię nowożytnej Europy. Warto zapoznać się z treścią książki, która została napisana przez niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie.

Admar | 2017-11-05
Marcin | 2016-10-12