Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać202
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać15
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Magdalena Mączyńska
6
7,4/10
Pisze książki: historia
Urodzona: 01.01.1945
Archeolog, prof. dr hab. Specjalista od dziejów Europy poza granicami Rzymu w pierwszych wiekach po Chrystusie. Absolwentka i długoletni pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca uniwersytetów w Zurychu, Kilonii i Wiedniu. Obecnie pracownik Uniwersytetu Łódzkiego.
7,4/10średnia ocena książek autora
74 przeczytało książki autora
268 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły
Krzysztof Kowalski, Magdalena Mączyńska
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2017
Światło z popiołu. Wędrówki ludów w Europie w IV i V wieku
Magdalena Mączyńska
7,4 z 20 ocen
57 czytelników 2 opinie
2013
Cień Światowita, czyli pięć głosów w sprawie etnogenezy Słowian
Andrzej Kokowski, Magdalena Mączyńska
5,8 z 5 ocen
30 czytelników 1 opinia
2002
Wędrówki ludów. Historia niespokojnej epoki IV i V wieku
Magdalena Mączyńska
7,4 z 16 ocen
55 czytelników 0 opinii
1996
Najnowsze opinie o książkach autora
Światło z popiołu. Wędrówki ludów w Europie w IV i V wieku Magdalena Mączyńska
7,4
My też mamy swoje prawo do Krymu. W tych dniach ostatnich, gdy można gwałcić międzynarodowe traktaty odwołując się do historycznej przynależności ziem narodowi ukraińskiemu, rosyjskiemu, czy tatarskiemu, my też mamy swoje słowo do dodania. Przecież nie dalej jak w III w. n.e. zamieszkujący tereny dzisiejszej Polski Goci wyruszywszy w wędrówkę dotarli właśnie na Krym, który stał się jednym z ważniejszych ośrodków ich władzy.
Zanim jednak zachęceni tym apelem rodacy ruszą z karabinem w ręku po krymskie kurorty jak po swoje, warto zapoznać się dokładniej z historią wielkich wędrówek ludów na przełomie starożytności i średniowiecza dzięki najnowszej książce Magdaleny Mączyńskiej . Znajdziemy tam nie tylko informacje jak najbardziej spodziewane o Gotach, Wandalach, czy Herulach, ale nie pominięte zostały również marsze Turyngów, Bajuwarów, czy Sasów i Anglów.
Tym, którym nazwisko Mączyńskiej brzmi znajomo nasunie się natychmiast pytanie, czy książka Światło z popiołu nie jest tylko wersją wcześniejszych Wędrówek ludów tej autorki pod zmienionym tytułem. Wędrówki ludów Mączyńska napisała po niemiecku i wydała po raz pierwszy w 1993 r. a przetłumaczono je na polski w 1996. Wiele od tego czasu się zmieniło zarówno w wiedzy historycznej jak i archeologicznej. Świadoma tego Autorka postanowiła napisać nową książkę po polsku i choć często przypomina ona poprzedniczkę to uważam, że znający starą wersję nie powinni być do nowej zniechęceni.
Zamysł ogólny prowadzi nas od zarysowania sytuacji Rzymu u schyłku antyku i chrystianizacji ludów barbarzyńskich chronologicznie przez kolejne wędrówki poszczególnych ludów. Zrozumiałe jest, że Mączyńska nie mogła się ściśle trzymać ram czasowych wyznaczających początek i koniec okresu wędrówek ludów. Dla zrozumienia treści wielokrotnie istotne znaczenie miały wydarzenia wcześniejsze i późniejsze, jak skąd się wzięli Goci i Gepidowie, czy jak skończyły królestwa Wandalów w Afryce, Wizygotów w Hiszpanii albo monarchia Franków Chlodwiga. Najwięcej miejsca zajmują oczywiście historie ludów, które przebyły najdłuższe trasy, najmocniej dały się we znaki Rzymowi i pozostawiły po sobie najwięcej zabytków pisanych i materialnych, a więc Goci (Wizygoci i Ostrogoci),Gepidzi, Alanowie, Frankowie i Hunowie.
Narracja poprowadzona jest w sposób w założeniu mający umożliwić łatwe przyswajanie treści czytelnikowi. Zwykle początek rozdziału to krótki rys historyczny, często okraszony jakimś ważniejszym cytatem źródłowym, po czym następuje opis znalezisk archeologicznych, które są pozostałością opisanych wydarzeń. Autorka stara się, by fakty nie były przedstawiane w sposób zupełnie suchy, dlatego dowiemy się też jakie miało kolor niebo na Krymie w czasie wykopalisk albo w jakich filmach zobaczymy Huna Attylę. Jest sporo w książce opowieści całkiem ciekawych, takich jak historie najważniejszych odkryć archeologicznych, rabunków bogatych grobowców, strat z tym związanych i żmudnego odzyskiwania zabytków, wreszcie fałszerstw wprowadzających w błąd rzesze naukowców.
Cała recenzja na:
http://mediewalia.pl/ksiazki/ostatnie-slowo-archeologii-o-wedrowkach-ludow/
Cień Światowita, czyli pięć głosów w sprawie etnogenezy Słowian Andrzej Kokowski
5,8
Książka stanowi swego rodzaju suplement do opracowania zbiorowego pt. "Archeologia o początkach Słowian". Z racji tego, że konferencja zorganizowana pod tym samym tytułem nie doprowadził do ustalenia wspólnego stanowiska, czy choćby zbliżenia perspektyw autochtonistów i allochtonistów, to część tych ostatnich postanowiła podsumować swoje poglądy w tej oto pracy. Bardzo pożyteczna rzecz, pozwalająca poznać w skondensowanej formie punkt widzenia jednej ze stron sporu.