Cortes i Montezuma

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
historyczna

Na tle burzliwych dziejów podboju Meksyku autor opisuje spotkanie dwóch wielkich postaci XVI wieku odkrywcy Meksyku Hernana Cortesa i władcy azteckiego imperium Montezumy. Naocznym świadkiem zdarzeń, a zarazem naszym przewodnikiem jest jeden z hiszpańskich konkwistadorów, pamiętnikarz Bernal Diaz del Castillo. Collis, który pisze o swych bohaterach z nieskrywaną sympatią, daje do zrozumienia, że być może w innych okolicznościach obaj wodzowie byliby przyjaciółmi. Los sprawił, że stało się inaczej.

Flack | 2011-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Do tej książki podchodziłem sceptycznie i to tylko z tego powodu, że kupiłem ją za kilkanaście złotych w jednej z sieci "tanich książek".

Wrażenie jak najbardziej błędne, musiałem skorygować już w trakcie czytania książki. Autor, jeśli chodzi o źródła historyczne, powołuje się głównie na książkę "Historia verdadera de la conquista de la Nueva Espana" autorstwa Bernala Diaz del Castillo. Czasem wtrącił również cytat zaczerpnięty z "Kodeksu Florentyńskiego" Bernardina de Sahagun.

Opierając się na tych źródłach, autor, co jest niezwykle ważne, wyciąga swoje własne wnioski, w niektórych sprawach opierając się na domysłach, w innych na pewnym stopniu prawdopodobieństwa. Osobiście z większością jego sformułowanych opinii się zgadzałem, ale nie ze wszystkimi. I tu jest właśnie ryzyko czytania tej książki. Jeżeli ktoś nie miał nigdy do czynienia z historią podboju Meksyku, może łatwo przyjąć tezy autora za pewnik, miast skonfrontować je z własną opinią. Dlatego zalecam najpierw zgłębić...

Macoma | 2016-10-12
Przeczytana: grudzień 2016