Kryzys monarchii wczesnopiastowskiej w latach trzydziestych XI wieku

Okładka książki Kryzys monarchii wczesnopiastowskiej w latach trzydziestych XI wieku Danuta Borawska
Danuta Borawska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-01-01
1964-01-01
978-83-01-17194-0
historia

Okładka książki Społeczeństwo Polski średniowiecznej. Zbiór studiów. Tom I Ambroży Bogucki, Danuta Borawska, Marek Cetwiński, Antoni Gąsiorowski, Kazimierz Jasiński, Marceli Kosman, Stefan Krzysztof Kuczyński, Karol Modzelewski, Jan Piętka, Stanisław Russocki, Stella Maria Szacherska
Społeczeństwo ... Ambroży Bogucki, Da...
Okładka książki Polska pierwszych Piastów. Państwo, społeczeństwo, kultura Danuta Borawska, Tadeusz Lalik, Tadeusz Manteuffel, Stanisław Trawkowski
Polska pierwsz... Danuta Borawska, Ta...

Bardzo ciekawa książka, przedstawiająca kryzys dynastii piastowskiej zapoczątkowany już na przełomie lat 20/30-stych XI wieku. Przywracająca do łask źródła, odrzucane przez uczonych, jako nie do końca wiarygodne. Logiczne wywody. Szerokie spojrzenie na badane zagadnienia. Autorka porusza tu np. kwestię utraty Moraw przesuwając to zdarzenie na lata panowania Bolesława Chrobrego, analizuje możliwe korzyści wynikające ze ślubu Mieszka Lamberta z Rychezą oraz jej możliwy wpływ na losy syna, szczegółowo rozwija temat reakcji ludowych w Polsce, nie ograniczając się przy tym do tej jedynej, którą przyjmuje się na pierwszą połowę lat 30-stch XI wieku. Bardzo ciekawie przedstawiony jest wątek dotyczący Bezpryma i jego potencjalnej umowy z królową Rychezą dotyczącej Kazimierza Odnowiciela. Jest także kilka słów na temat Bolesława Zapomnianego, którego autorka przywraca do łask. Praca naukowa, jednak do przyswojenia dla każdego czytelnika. Tezy stawiane przez autorkę, może z wyjątkiem Bolesława Zapomnianego, osobiście uważam za bardzo wiarygodne. Są one po prostu zgodne z moimi własnymi przemyśleniami na temat XI wiecznego państwa Piastów. Naprawdę warto przeczytać.

Przed chwilą przeczytałem, bo było mi potrzebne na olimpiadę, nie jest długie, a same przydatne informacje, wszystko przejrzyście, ciekawie opisane, polecam jeśli ktoś się interesuje lub potrzebuje informacji z tego okresu lub polemik na temat słuszności niektórych faktów.

• Średniowiecze
  • LISTA ZAKUPÓW
  • Polska średniowiecze
  • Lista życzeń

Dodaj cytat z książki Kryzys monarchii wczesnopiastowskiej w latach trzydziestych XI wieku