Hamlet. Romeo i Julia

1999-01-01
1999-01-01
Leon Ulrich
Romeo Julia William Shakespeare Hamlet

Obie tragedie niewątpliwie zasługują na miano arcydzieł. Nie wdając się w szczegóły treści, która ciekawi, porywa i rozpala wyobraźnię - dzieła te bronią się swoją ponadczasowością i tym, że od niemal 400 lat ciągle są wystawiane i każdy szanujący się czytelnik o nich słyszał.

Sam ze swojej strony czytam je nie pierwszy raz. Różnicą w odbiorze treści może być tłumaczenie. Nie każdemu przypadnie do gustu język danego tłumacza. W tym wydaniu mamy do czynienia z przekładem Leona Ulricha (II połowa XIX w.). Choć jest to niewątpliwie kanon tłumaczeń szekspirowskich, może być nie do końca czytelne dla współczesnego odbiorcy.

Warto więc często zapoznawać się z komentarzami do tłumaczeń, aby nie skreślić genialnego dzieła, którego nie zrozumieliśmy ;)

Piękne wydanie dwóch znanych dramatów Szekspira w twardej oprawie. O samych dramatach nie będę się rozpisywać, bo każdy je zna, jednak zupełnie inaczej czyta się je po raz drugi, bez przymusu, dla własnej przyjemności. :)
Warto przeżyć te historie jeszcze raz, polecam!

Warto przeżyć te historie jeszcze raz, polecam!

Jestem chyba w tych 5% ludzkości na świecie, która nie zachwyca się Shakespearem. Owszem, doceniam jego talent, jego dzieła są na prawdę dopracowane, bystre i ponadczasowe..Ale mnie nie chwyciły za serce. Może to wynika z tego, że źle mi się czyta dramaty na papierze- wolę je oglądać w teatrze.
Czy to ,,Hamlet", czy ,,Romeo i Julia"- zero emocji we mnie..Ot takie przeczytanie..

Czy to ,,Hamlet", czy ,,Romeo i Julia"- zero emocji we mnie..Ot takie...

Dzieje Romea i Julii to najsłynniejsza tragedia w historii! Nie zliczoną ilość razy wystawiana,ekranizowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie- po prostu ponadczasowa historia miłości!!!. Klasyka!
W zestawie mamy również "Hamleta", którego "Być, albo nie być" znane jest równie dobrze jak opowieść o miłości Romea i Julii.

Jako marzycielka i romantyczka musiałam poznać romans wszech czasów.

Jako marzycielka i romantyczka musiałam poznać romans wszech czasów.

Wg. mnie Hamlet lepszy od Romea i Julii.

Wg. mnie Hamlet lepszy od Romea i Julii.

Dwie chyba najsłynniejsze sztuki Williama S. - może nieco przereklamowane, gdyż osobiście nie uważam ich za najlepsze dzieła wielkiego dramatopisarza, ale coś w sobie mają, bez wątpienia :)

2082

Nie lubię tej sztuki i nikt mnie do jej geniuszu nie przekona.

Nie lubię tej sztuki i nikt mnie do jej geniuszu nie przekona.

uważam, że to najsłabsze dzieło poety, ckliwe

uważam, że to najsłabsze dzieło poety, ckliwe

Bardzo dobre utwory napisane pięknym językiem. Ostatni akt "Romea i Julii" trzyma czytelnika w niezwykłym napięciu. "Hamlet" trochę przereklamowany, mimo to, warto przeczytać, bo to klasyka.

• Lektury
  • Klasyka