Gąszcz

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-2062-0
Dorota_1988

Agnieszka, dziennikarka dużej gazety, ujawnia gigantyczna aferę na najwyższych szczeblach władzy. Czy Keller, jeden z najbogatszych Polaków, faktycznie rządzi naszym przemysłem naftowym? Artykuł – „bomba, która wstrząśnie całym światem politycznym” – wstrząsa tez życiem prywatnym Agnieszki. W wieczór, poprzedzający ukazanie się tekstu, poznaje Jarka. Mężczyzna, u którego spędza noc, okazuje się… synem Kellera. Jak działa dziennikarstwo śledcze? W jaki sposób biznesmeni uzależniają od siebie dziennikarzy? Komu uwierzyć, skoro nie można ufać nawet… zaufanym informatorom? Po przeczytaniu tej książki będziecie inaczej czytać gazety!

awiola | 2012-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

„Po prostu człowiek ma poczucie, że jest w jakimś gąszczu, że nie wie, co jest grane… Że wszystko ma jedno, drugie, trzecie dno… Że ktoś deklaruje dobre chęci, a robi cię w konia, w każdym razie usiłuje tobą manipulować… Jak się połapać w tym wszystkim, gdzie jest do cholery jakiś przewodnik, gdzie są dobrzy, a gdzie źli?”

Mam problem z tą książką, gdyż do końca nie wiem kim jest autorka, ukrywająca się pod pseudonimem Mija Kabat. Szperając w Internecie natknęłam się na wzmiankę, iż jest nią Dominika Wielowieyska, dziennikarka z „Gazety Wyborczej”. Nie jest to potwierdzona informacja, więc autorka kimkolwiek jest, nie chce by odkryto jej prawdziwą tożsamość.

„Gąszcz” to książka obnażająca cały chory system polityczny w naszym kraju. System oparty na układach, wielkich przekrętach i „kolesiostwie”. Główna bohaterka Agnieszka, dziennikarka zajmująca się zawodowo pisaniem o gospodarce, zdobywa materiały na artykuł życia. Artykuł, który wstrząśnie klasą polityczną w Polsce i na pewno...

korcia | 2012-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2012

Może i nie jest to arcydzieło, ale z pewnością jest to znośna lektura, szczególnie jeśli kogoś interesuje polityka. Sam pomysł na fabułę jest ciekawy. Mnie polityka raczej nie bawi i stąd być może brak zachwytu nad książką. Czytało się ją znośnie, może trochę drażniły mnie przekręcona dla niepoznaki imiona i nazwiska osób publicznych, ale to moje subiektywne odczucie.

emindflow | 2013-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2013

Bardzo lubię literaturę typu political fiction. a ostatnio na rynku wydawniczym ukazało się sporo mniej lub bardziej udanych pozycji z tego gatunku. Niestety "Gąszcz" zaliczam do tych pierwszych. Autorka nawet nie próbuje wymyślać własnej fabuły, ma inny ograny patent - kanwę powieści stanowią znane powszechnie wydarzenia związane z tzw. aferą Orlenu. Spotykamy tu (nie wiadomo właściwie po co) dziesiątki publicznych postaci ze świata polityki, mediów i kultury, którym p.Kabat (jej zdaniem pewnie dowcipnie) poprzekręcała nazwiska. Równolegle prowadzony jest wątek romansowy, który prawdopodobnie w założeniu miał całość uczynić bardziej atrakcyjną w odbiorze. Moim zdaniem wyszło to tak sobie - książkę czyta się dość ciężko, w czym niewątpliwie znaczący udział ma mało porywający styl narracji. Lektura, poza zniecierpliwieniem, nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Bez żalu można sobie darować tę pozycję.

Elżbieta | 2012-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2012

Nie zawiodłam się- opis na okładce już o wszystkim mówi. Przyjemna "poczytajka" do poduchy. W tle niedawna intryga polityczna i uwikłana w nią dziennikarka z problematycznym życiem osobistym.
Autorka nieco zagadkowa, ukrywa się za pseudonimem. Może od innych czytelników dowiem się, kim jest Mija Kabat.

schutte | 2014-02-19
Przeczytana: styczeń 2014

ciekawie pokazane studium współczesnego brutalnego świata biznesu, polityki etc.....akcja wartka, dla romantycznych jest miłość, dla twardo stąpających po ziemi polityka, business...jednym słowem dla każdego coś miłego. Polecam

NightMarry | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Myślę, że książka sama w sobie jest dobra, ale skomplikowane są zawiłe układy kto z kim dla kogo i dlaczego. Dużo polityki, nazwisk, relacji biznesowych. Nie w moim typie.

Lenka | 2011-04-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Niby lekka, ale jednak za dużo polityki i biznesu :( ale sama opowiedziana historia nawet ciekawa...

karola | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Miałam niedparte wrażenie, że czytam romansidło. Nie tanie wprawdzie, ale jednak romansidło. Dwójka bohaterów wciąż nie mogąca się zdecydować czy być razem czy nie, biegająca wokół siebie jak pieski na parkingu merdające zachęcająco ogonkami po to, by za chwilę uciec gdzieś daleko.
A wszystko na tle polskiej polityki i afer, które znamy z życia i z telewizji. Nieudolne przeróbki nazwisk (jak Lew Pywin zamiast Rywin) czy nazw mediów (Inet zamiast Onet)...
To wszystko składa się na sprawny romans, ale czy interesujacy?
Ot, rozrywka na mroźne popołudnie.

katie | 2012-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011

Podobała mi się, z pewnością nie porywa ale fajnie czasem przeczytać "inną" powieść o miłości. Plus za politykę:)

Karolina | 2016-06-06