Poślubiona korporacji

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-656-2
korporacja, samotność, kontrola
Ag2S

A ja… siedziałam, uśmiechałam się do nich, ale oni mnie nie widzieli. Nie dostrzegali zewnętrznego świata. I myślałam o tym, jak dobrze byłoby mieć pracę, którą by się kochało. By wstać codziennie rano z przeświadczeniem, że nie będzie to kolejny zwykły dzień, ale że dziś zrobię coś specjalnego coś magicznego. Że coś osiągnę. Marzenia Walerii Ross, atrakcyjnej trzydziestolatki, spełniają się...

Marzenia Walerii Ross, atrakcyjnej trzydziestolatki, spełniają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zdobywa wymarzoną pracę i bardzo ambitnie podchodzi do powierzonych jej zadań. Dość szybko zostaje wciągnięta w wir projektów, wielkiego biznesu i spotkań. Wieczorami, popijając wino z butelki, odpowiada na służbowe maile, pracuje też po nocach, w weekendy i święta. Urlop wydaje się abstrakcją, a gdy już nadchodzi, to i wówczas praca nie pozwala o sobie zapomnieć. Z każdym dniem Waleria coraz bardziej oddala się od rodziny i przyjaciół, a pragnienie wielkiej miłości zagłusza przelotnymi związkami i odpowiadaniem na jeszcze większą liczbę pojawiających się maili.
Korporacyjne macki już ją oplotły, ale od takiego życia jest już uzależniona – podkręca adrenalinę i daje poczucie bycia w samym centrum ważnych wydarzeń. Poczucie, że jest się najlepszym…
Pełen absurdu i samotności korporacyjny świat zaskakuje Walerię. Tak bardzo, że czasami ma ochotę ponownie przejąć kontrolę nad swoim życiem, zostawić wszystko i jutro po prostu nie przyjść do biura…

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

andzia12 | 2015-06-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 czerwca 2015

"Poślubiona korporacji" to książka, która opisuje losy ludzi, którzy gonią za kariera. Główna bohaterka nie ma czasu na swoje prywatne życie, cała jej uwaga jest skupiona na pracy w korporacji. Gdzie szef jest "tyranem pracy", często zabierający pomysły Walerii, ale i wymagający od niej dużo pracy.
Brak czasu na miłość, rodzinę i przyjaciół, to rzeczywistości Walerii.
Autorka bardzo dobrze przedstawiła życie ludzi pracujących w korporacjach, czyli naszej współczesnej codzienności.
Jestem pozytywnie zaskoczona ta książką!

Karolina | 2015-10-26

Nigdy nie pracowałam w korporacji, a po lekturze tej książki mam ogromną nadzieję, że nie będę musiała. Wizja, jaką przedstawia autorka, jest dla mnie przerażająca - jako humanistka nie potrafiłabym się odnaleźć w tak odczłowieczonym środowisku pracy.

Waleria Ross pracuje w dużej korporacji. W biurze spędza po kilkanaście godzin dziennie, a maile dostaje nawet w środku nocy, gdyż szef wspaniałomyślnie podarował jej BlackBerry, który zapewnia jej całodobowy dostęp do służbowej korespondencji. O życiu prywatnym właściwie zapomniała, mężczyzn poznaje podczas szybkich wypadów na drinka po pracy, u rodziców gości rzadziej niż raz w miesiącu, zaniedbała siostrę i siostrzenicę, a najlepszą przyjaciółkę widziała ostatni raz tak dawno temu, że nie wie czy może do niej tak po prostu zadzwonić i zapytać co słychać. Gdy późnym wieczorem wraca do domu, często ma siłę tylko nalać sobie wina do kieliszka i zasnąć przy muzyce, by rano wstać tak samo niewyspana, jak kładąc się do łóżka. To i tak...

Aneta | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Smutna i przygnębiająca, ale bardzo prawdziwa historia ludzi, których korporacyjne macki wciągają i nie pozwalają się uwolnić.

KlaudiaK | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Przeczytałam z ciekawości, zainspirowana tytułem ale również samą okładką. Dodatkowo chciałam zderzyć punkt widzenia autorki z własnymi doświadczeniami.

"Poślubione korporacji" to opowieść nie tylko o długich godzinach w spędzonych w korporacjach, ale również o indywidualnych wyborach. Każda z głównych bohaterek podejmuje w pełni świadome decyzje. Powoli wyłania się obraz, w którym tak naprawdę można zostać samemu na własne żądanie, bez rodziny, przyjaciół, znajomych ale za to z mailami, służbowym telefonem i w końcu ze strachem. Bo co stanie się kiedy korporacja ze mnie zrezygnuje?

W końcu pojawia się krzepiąca moim zdaniem postawa Grety, prawniczki, samotnie wychowującej dziecko. Mimo zobowiązań zrywa z korporacyjnym światem. Dumnie rzuca szefowej wypowiedzenie i nie daje się więcej wykorzystywać. Skupia się na córce i znajduje sobie nowe zajęcie, a w zasadzie zajęcia.

Wniosek wysuwa się jeden, pęd i stos "asap'ów" potrafi uzależnić. Pytanie tylko czy warto w to...

DoTTi91 | 2014-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Wielkomiejski chaos a w tym korporacje - wyzyskiwacze czasu, energii, ludzi. Przytoczone przez autorkę historię dwóch sióstr, gdzie popadły w machinalne błoto działających wysokoprężnie korporacji.
Czytamy o wzlotach i upadkach a raczej o upadkach i braku stabilizacji życiowej i czasu dla czegokolwiek a nie wspominając dla kogokolwiek. Wszystko odbywa się pod drakońska presją czasu o ile ten czas jest.
Niestety decydując się na taką pracę musimy ponieść konsekwencje i wyzysk dla dobra nie własnego a tylko egoistycznej i pasożytniczej firmy.

Książka realistyczna przedstawiające współczesne realia jednakże czytając ją mimowolnie przyśpieszamy aby czym prędzej zakończyć ową przygodę z nią.
Jako niepotrzebny zapychacz otrzymujemy na kilku stronach bajkę o "Brzydkim kaczątku" ni w ząb ona się ima reszty fabuły.

Krystyna | 2011-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Praca w korporacji oczami pracownika średniego szczebla. Oczywiście wiemy czego się spodziewać i relacja raczej nie zaskakuje. Szefowie prawie „ z piekła rodem”, ciągłe przemęczenie, brak czasu na życie osobiste, alkohol itp. Do połowy książki całkiem nieźle się czytało, ale z kolejnymi stronami czułam już znużenie – miałam wrażenie, że czytam ciągle o tym samym. Nie zawsze ilość przechodzi w jakość.

Elis | 2013-03-20
Przeczytana: 20 marca 2013

Książka bardzo niespójna i właściwie bez specjalnego celu. Zamiarem autorki było z pewnością ukazanie przygnębiającego życia młodych kobiet, które pragną pogodzić życie osobiste z oszałamiającą karierą zawodową. Książka przygnębia. Na jej kartach odmalowany jest obraz ludzi bez żadnych wartości, kompletnie zagubionych, otoczonych chaosem zmieniającego się błyskawicznie świata i próbujących za tym światem bezskutecznie nadążyć. Książka zawiera kilka wartościowych fragmentów, ale z dobrych stron to by było na tyle. Autorka miała pomysł na świat przedstawiony, chciała poruszyć ważny problem pracoholizmu i jego wpływu na życie, jednak nie poradziła sobie z konstrukcją akcji, wiarygodnymi (spójnymi) bohaterami, dialogami (które momentami porażają sztucznością)oraz przesłaniem, które rozmyło się gdzieś w połowie powieści.

Paulina | 2016-08-19
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Ogólnie książka nawet mi się podobała. Opowiadała o życiu zawodowym bohaterki oraz jej siostry. Zawsze zastanawiałam się jak wygląda praca w korporacji. Teraz już wiem - pod warunkiem że zostało to opisane zgodnie z prawdą.
Ciekawa byłam jak potoczą się dalsze losy bohaterki, a zwłaszcza w kwestii miłosnej.

Niestety ostatni rozdział mnie rozczarował.
Nie wiadomo jak wygląda życie głównej bohaterki - miałam nadzieję że to ona zajmie miejsce Dyrektora BigBema. Dostała niby podwyżkę i co? Kto jest nowym Dyrektorem?

Siostra głównej bohaterki tak samo. Powiedziała ojcu jej dziecka że jest ojcem od 8 lat i co? Jak ona sobie z tym poradziła?

Jak minęły święta? Czy w atmosferze rodzinnej? Czy ... pojawiła się na wigilii?

Dziwne zakończenie...

Ulla | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: styczeń 2014

Takie sobie do poczytania przy kawie. Ciekawe ukazanie "niewolniczej" pracy w korporacji i/lub też pracoholizmu. Denerwujące, że pewne wątki włącznie z całością książki urywają się ni stąd ni zowąd. Jak odcinek serialu bez zakończenia.

PrzyAromacieKawy | 2011-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

A ja... siedziałam, uśmiechałam się do nich, ale oni mnie nie widzieli. Nie dostrzegali zewnętrznego świata. I myślałam o tym, jak dobrze byłoby mieć pracę, która by się kochało.
By wstać codziennie rano z przeświadczeniem, że nie będzie to kolejny zwykły dzień, ale że dziś zrobię coś specjalnego, coś magicznego. Że coś osiągnę. Że każda minuta przybliżająca mnie do końca projektu będzie kolejną minutą sukcesu. Wstawałabym z przeświadczenie, że idę do pracy, którą sama sobie wybrałam, metodycznie i nie pod wpływem impulsu, z miłości do produktu czy usługi, że idę do pracy, którą lubię i z którą z własnej nieprzymuszonej woli wiąże swoją przyszłość.
Wstawałabym codziennie z uśmiechem na twarzy..... (strona 10-11)

Książka "Poślubiona korporacji" opowiada o Walerii Ross. Poznajemy ją, kiedy idzie na rozmowę kwalifikacyjną do wielkiej firmy. (nigdy nie dowiadujemy się, co to za miasto, co to za firma, właściwie idealnie pasuje do większości naszych miejsc pracy). Waleria potrzebuje...